Świat IT milczy. Czy dialog w technologii musi być nudny?

Informacja Prasowa - 29.03.2017
243

Problem z komunikacją ze światem IT

Branże współpracujące ze światem IT dostrzegają brak umiejętności miękkich wśród osób wyspecjalizowanych technicznie. Problem z komunikacją, czasochłonne tłumaczenie „biznesowego” na „informatyczne” oraz złe rozumienie oczekiwań – brzmi znajomo?  Mimo że świat pędzi na przód, to funkcjonuje stereotyp, w którym programista to osoba potrafiąca komunikować się jedynie z komputerem. Dlatego cieszy pojawienie się firmy IT, która nie ma z tym problemu! Stworzyli kreatywny zespół programistów – osób, które świetnie sobie radzą nie tylko ze zrozumieniem odbiorców swojej pracy, ale dzielą się wiedzą  poprzez wystąpienia publiczne i regularnie prowadzą wykłady na konferencjach.

Oprócz umiejętności pracy w zespole, otwartości na zmiany i komunikatywności, bardzo ważną umiejętnością miękką w branży IT jest przekazywanie wiedzy. I nie chodzi tu tylko o konieczne w codziennej pracy programisty wdrażanie nowych pracowników w projekt czy przeszkolenie handlowca z zasad działania napisanego oprogramowania. Kluczowym jest mówienie o genialnych możliwościach, jakie niesie za sobą odpowiednia eksploatacja najnowocześniejszych technologii. Bardzo ważnym elementem w środowisku IT są więc wystąpienia publiczne, czyli umiejętność dzielenia się swoją wiedzą w sposób profesjonalny  przed szeroką grupą słuchaczy spoza branży.

Waga wystąpień publicznych

Specjaliści IT mają zazwyczaj bardzo wysoki poziom eksperckiej wiedzy technicznej. Jednak przy braku umiejętności miękkich trafiają do wąskiej grupy słuchaczy. Aby branża IT mogła się rozwijać, eksperci w swoich dziedzinach powinni pomagać kolegom po fachu wychodzić poza granice programowania, uczyć ich dobrych praktyk, szerzyć wiedzę o nowościach na rynku IT i współtworzyć w ten sposób kolejne pokolenia tak potrzebnych na rynku specjalistów. Jednak wystąpienia publiczne to nadal element, który blokuje wysoko wyspecjalizowanych przedstawicieli IT. Brak umiejętności miękkich u najlepiej wyszkolonych osób może blokować rozwój całej branży.

Zespół specjalistów – prelegentów

Firma IT z Białegostoku wychodzi naprzeciw temu zjawisku z własną inicjatywą. Proaktywnie zrekrutowała spośród programistów tych najbardziej zaangażowanych w rozwój technologii. W ten sposób powołała do życia zespół kreatywny, który regularnie prezentuje się podczas wydarzeń ze świata IT. SoftwareHut Speaking to wykwalifikowana grupa programistów szerzących wiedzę z zakresu IT na konferencjach branżowych, meetupach i warsztatach. To ludzie zaangażowani w życie społeczności IT, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą i dobrymi praktykami z zakresu programowania, zarządzania projektami IT oraz testowania oprogramowania. Zwyczajni – niezwyczajni w świecie IT: merytoryczni specjaliści z SoftwareHut występują na wielu konferencjach przekrojowo reprezentujących wszelkie najnowsze rozwiązania technologiczne (kalendarium).

Stałe budowanie rozpoznawalności firmy w świecie oraz wzrost konkurencyjności – tak pomysł stworzenia grupy SoftwareHut Speaking uzasadnia Robert Strzelecki, prezes SoftwareHut – Mamy na pokładzie wielu ekspertów w swoich dziedzinach. Oni nie tylko kodują, mówią o programowaniu na konferencjach, piszą teksty, blogują, vlogują i wydają książki. Za tę aktywność płacimy im tyle samo, co za programowanie. To ich realny wkład. Doceniamy to i cieszymy się, że tacy ludzie są częścią naszego zespołu.

Nad zespołem prelegentów czuwa Maciej Aniserowicz, programista, trener oraz autor najpopularniejszego bloga programistycznego w Polsce – devstyle.pl oraz prelegent na najważniejszych konferencjach programistycznych w kraju. Od wielu lat Microsoft MVP (Most Valuable Professional) w kategorii .NET, organizator konkursu “Daj się Poznać”. Oprócz stałego wsparcia opiekuna projektu, pracownicy SoftwareHut mogą liczyć na regularne szkolenia i warsztaty z technik autoprezentacji, dzięki którym doskonalą swój przekaz, narrację i warsztat sceniczny.

Programowanie to dla nas wartość do przekazania. Zmieniamy stereotyp pracując na żywym organizmie, którą jest społeczność IT. Społeczność IT to ludzie i ich świat, to rozproszone zespoły, międzynarodowe projekty, nowe metodyki typu Agile i konieczność mówienia, o tym co robimy, nawet w obrębie własnego zespołu. Dlatego umiejętności miękkie to obecnie wymóg konieczny wobec programisty, który chce swojej karierze nadać dobry kierunek – mówi Mateusz Andrzejewski, CTO w SoftwareHut.

Najbliższe spotkanie, na którym można będzie spotkać i posłuchać prelegenta z SoftwareHut odbędzie się 3 kwietnia w Warszawie. Na konferencji 4Developers wystąpi Karol Rogowski z wykładem: „Make C# objective again”. Karol to programista z wieloletnim doświadczeniem, autor artykułów do programistycznych magazynów, współorganizator spotkań meet.js Białystok, autor książki „Świat poza jQuery”.

Pełne kalendarium wystąpień wszystkich specjalistów z SoftwareHut znajduje się pod adresem http://softwarehut.com/speaking/

Comments

comments

243
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...