Start kampanii „Bezpieczna autostrada – to dziecinnie proste”

Informacja Prasowa - 12.07.2019
287

Start kampanii "Bezpieczna autostrada - to dziecinnie proste"

W 2018 r. na polskich autostradach doszło do 434 wypadków, w których zginęły 52 osoby, a 636 zostało rannych[1]. Dlatego Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego rozpoczyna kampanię edukacyjną Bezpieczna autostrada – to dziecinnie proste, której głównym celem jest przypomnienie o trzech zasadach zwiększających bezpieczeństwo na autostradach – utrzymywanie odpowiedniego odstępu pomiędzy pojazdami, patrzenie w lusterka oraz trzymanie się, w miarę możliwości, prawego pasa ruchu.

Lipiec to  jeden z trzech najgorszych miesięcy pod względem liczby wypadków na polskich drogach. Jak wskazują policyjne dane w 2018 r. 9,6 proc. (czyli 3 029) wypadków miało miejsce właśnie w tym miesiącu. W sierpniu natomiast doszło do 2 951 wypadków, czyli 9,3 proc. ogółu. Eksperci wskazują, że paradoksalnie to latem, podczas dobrych warunków pogodowych, dochodzi do większości incydentów na drogach.

Dane, które budzą niepokój

Wprawdzie wypadki zdarzają się wszędzie, jednak na uwagę zwraca fakt, że polskie autostrady należą do najbardziej niebezpiecznych w Europie. Jak mówi Maciej Wroński, członek zarządu Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego, już w 2017 roku Najwyższa Izba Kontroli wskazywała, że na każdy tysiąc kilometrów na autostradach w porównaniu do innych dróg jest pięć razy więcej wypadków. Tymczasem powinno być na odwrót, ponieważ po to budujemy autostrady, po to nie pozwalamy na nich się poruszać innym uczestnikom ruchu, po to są to drogi, gdzie jezdnie są dla każdego kierunku oddzielone odpowiednim pasem zieleni, czy też barierą energetyczną, po to je tak konstruujemy, żeby było bezpiecznie. Dlatego dziwić może aż tak duży stan zagrożenia na tych drogach.

Na początku wakacji, kiedy ruch na autostradach wzrasta i zaczynają się nimi poruszać ludzie, którzy po drogach szybkiego ruchu jeżdżą sporadycznie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego przypomina trzy dziecinnie proste zasady:

  • utrzymuj odpowiedni odstęp
  • patrz w lusterka
  • trzymaj się prawego pasa ruchu

-Spełnienie tych trzech warunków może sprawić, że więcej z nas bezpiecznie wyjedzie oraz wróci z wakacyjnego wypoczynku – mówi Agata Gajos, dyrektor zarządzająca Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Oczywiście należy o nich pamiętać nie tylko na autostradach, ale tam niezastosowanie się do nich może rodzić bardzo poważne konsekwencje – dodaje.

Stowarzyszenie w ramach kampanii przygotowało spoty edukacyjne, których konwencja wprost oddaje przekaz akcji. Proste obrazki, które jest w stanie narysować nawet dziecko, symbolizują trzy dziecinnie proste zasady, których powinien przestrzegać każdy kierujący pojazdem. Niestety, w prawdziwym życiu nie pojawi się jak w spocie magiczny superbohater, który za nas spojrzy w lusterko czy zapewni bezpieczny odstęp i uchroni nas przed wypadkiem. To my sami musimy uruchomić wyobraźnię, by zapewnić bezpieczeństwo nie tylko sobie i swoim najbliższym, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego.

Spoty promujące zasady omawiane w ramach kampanii oraz inne, przydatne wskazówki dotyczące zwiększania bezpieczeństwa na drogach można zobaczyć na stronie internetowej oraz fanpagu Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Więcej informacji na stronie: http://www.pbd.org.pl/

[1]Wszystkie podane w informacji statystyki pochodzą z raportu Wypadki drogowe w 2018 r.opracowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Comments

comments

287
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...