Sony World Photography Awards

Redakcja PR - 04.12.2018
273

Zawodowi fotografowie opowiadają o wpływie konkursu na ich kariery

Już tylko miesiąc pozostał na nadsyłanie zdjęć do kategorii profesjonalnych, otwartych i młodzieżowych 12. edycji prestiżowego konkursu Sony World Photography Awards, adresowanego do fotografów z całego świata. Uczestnictwo jest bezpłatne, a prace można zgłaszać na stronie worldphoto.org/swpa.

Aby przypomnieć o bliskim zakończeniu przyjmowania zgłoszeń, organizatorzy konkursu opublikowali wypowiedzi czołowych fotografików, opisujących konkurs jako niepowtarzalną platformę o globalnym zasięgu, która przyczyniła się do rozwoju ich kariery poprzez nagłośnienie w światowych mediach, reprezentację przez galerię i wydanie albumu.

World Photography Organisation opublikowała również nowy zbiór zdjęć nadesłanych na konkurs otwarty przez autorów z całego świata. Możliwość wyboru dziesięciu kategorii tematycznych zaowocowała niezwykłą różnorodnością obrazów. Jury wybierze spośród nich najlepsze pojedyncze zdjęcia.

Znany na całym świecie, doroczny konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych zdjęć z minionego roku i prezentacja bogactwa gatunków fotografii.

„Każdego roku na konkursie Sony World Photography Awards ujawniają się nowe, nieznane wcześniej talenty, a uznani artyści mogą zaprezentować swój dorobek przed publicznością z całego świata” — komentuje Scott Gray, dyrektor generalny i założyciel World Photography Organisation. — „Z niecierpliwością czekam, by zapoznać się z tymi pracami i poznać werdykty naszych cenionych jurorów” – dodaje.

„Sony World Photography Awards to święto fotografii w całej jej różnorodności, a także pokaz wielkich talentów z całego świata” — podkreśla Yann Salmon-Legagneur, dyrektor ds. marketingu produktu w Sony Europe.

Poniżej zamieszczamy wypowiedzi trojga uznanych fotografów, których kariera zawodowa rozwinęła się między innymi dzięki sukcesowi na konkursie Sony World Photography Awards. Ich opinie potwierdzają znaczenie konkursu dla promocji utalentowanych fotografów:


Światowy rozgłos i zakupy do muzeów

Ceniony portugalski fotografik Edgar Martins dorastał w Makau. Studiował fotografię i nauki społeczne na University of the Arts oraz w Royal College of Art w Londynie. Reprezentował Makau na 54. Biennale w Wenecji, a jego prace były wystawiane na całym świecie i weszły w skład kolekcji znanych muzeów. Artysta osiągał również sukcesy na konkursach Sony World Photography Awards w latach 2009 i 2018.

„Nagroda wywołała wielkie zainteresowanie mediów z całego świata, zarówno prasy, jak i telewizji. Moje prace nie tylko pojawiły się na wielkiej platformie międzynarodowej: zaistniały też w świadomości kolekcjonerów, kuratorów, galerii i muzeów. Bezpośrednim efektem sukcesu na Sony World Photography Awards był zakup moich prac do kilku kolekcji publicznych i prywatnych” – powiedział Martins.

Publikacja przez wydawnictwo

Brytyjska fotografik Amanda Harman zrealizowała wiele zleceń i projektów dla sektora publicznego i klientów komercyjnych. Jej szeroko wystawiane prace znajdują się także w kolekcjach muzeów. Harman jest starszym wykładowcą fotografii na University of the West of England. Odnosiła też sukcesy na Sony World Photography Awards: w 2014 r. zajęła I miejsce w kategorii profesjonalnej „Martwa natura”, a w roku 2018 jej cykl zdjęć A Fluid Landscape (Płynny krajobraz) znalazł się na krótkiej liście kategorii profesjonalnej Krajobraz. W ostatnim czasie artystka zawarła z wydawnictwem Another Place umowę w sprawie publikacji tego cyklu w postaci albumu (szczegóły tutaj).

„Udział w konkursie Sony World Photography Awards pociągnął za sobą wspaniałe wydarzenia. Mam wrażenie, że awans do finału edycji 2018 i wydanie albumu ze zdjęciami, który powstały dzięki aparatowi Sony będącemu nagrodą w edycji 2014, stanowi piękne zamknięcie pewnego cyklu. Konkurs niewątpliwie pomógł mi w karierze. Z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg” – powiedziała Harman.

Reprezentacja przez galerię 

Zdobywczyni tytułu Fotografa roku 2018, uznana brytyjska artystka Alys Tomlinson studiowała fotografię w Central Saint Martins College of Art and Design. Oprócz zleceń dla redakcji, projektantów i agencji reklamowych wykonuje własne projekty. Tomlinson mówi, że zwycięstwo w konkursie bezpośrednio zaowocowało wieloma nowymi możliwościami zawodowymi — między innymi reprezentowaniem artystki przez prestiżową galerię sztuki fotograficznej.

„Zdobycie tytułu Fotografa roku miało wspaniałe przełożenie, choćby na reprezentację przez galerię HackelBury Fine Art. Reprezentowanie mnie przez prestiżową galerię fotografii współczesnej to coś fantastycznego, ponieważ moje prace były wystawiane na targach na całym świecie. Oprócz tego po zwycięstwie w konkursie znalazłam wydawcę swojego cyklu. Mój album ma ukazać się nakładem GOST Books wiosną 2019 r” – powiedziała Tomlinson.

Kalendarium i jury

Jurorom edycji 2019 powierzono zadanie nagrodzenia najlepszych współczesnych zdjęć wykonanych w poprzednim roku i zgłoszonych na następujące konkursy:

Otwarty — najlepsze pojedyncze zdjęcie zgłoszone w jednej z 10 kategorii
Młodzieżowy — dla fotografów w wieku od 12 do 19 lat, najlepsze pojedyncze zdjęcie na zadany temat
National Award — najlepsze pojedyncze wykonane przez fotografa z danego kraju; udział biorą uczestnicy z ponad 60 krajów
Zakończenie przyjmowania zgłoszeń: 4 stycznia 2019 r.

Profesjonalny — najlepszy cykl zdjęć obejmujący do 10 obrazów
Zakończenie przyjmowania zgłoszeń: 11 stycznia 2019 r.

Pełną listę konkursów i kategorii zamieszczono tutaj.

Jury będą przewodniczyć Mike Trow, redaktor, fotograf i producent (konkurs profesjonalny) oraz Rebecca McClelland, dyrektor fotografii i kierownik działu produkcji artystycznej w agencjach Saatchi & Saatchi i Prodigious (konkursy otwarty, młodzieżowy i National Award). Dalsze informacje o jurorach edycji 2019 można znaleźć pod adresem worldphoto.org/2019-judges

Nagrody i wystawa

Dla zdobywcy tytułu Fotografa roku przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 dolarów, a dla zwycięzcy całego konkursu otwartego — 5000 dolarów. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony, a zwycięzcom głównych konkursów i kategorii profesjonalnych zapewniony zostanie przelot do Londynu i możliwość udziału w gali Sony World Photography Awards, która odbędzie się w środę 17 kwietnia 2019 r.

Zdjęcia zwycięzców i finalistów będą po raz kolejny wystawiane w londyńskim Somerset House. Wystawa potrwa od 18 kwietnia do 6 maja 2018 r. Znajdzie się na niej także wybór prac laureata nagrody Za wybitny wkład w fotografię, którego nazwisko zostanie ujawnione w marcu 2019 r. Wcześniej wyróżnienie to otrzymali Candida Höfer (2018), Martin Parr (2017), RongRong&inri (2016), Elliot Erwitt (2015) i Mary Ellen Mark (2014).

Daty publikacji kolejnych informacji

  • 5 lutego 2019 r. — finaliści konkursu otwartego i młodzieżowego
  • 26 lutego 2019 r. — zwycięzcy konkursu otwartego i młodzieżowego
  • marzec 2019 r. — zdobywca nagrody za wybitny wkład w fotografię
  • 2 kwietnia 2019 r. — finaliści konkursu profesjonalnego i studenckiego
  • 17 kwietnia 2019 r. — ceremonia w Londynie i ogłoszenie Fotografa roku, zwycięzców poszczególnych kategorii profesjonalnych oraz zdobywców głównych nagród w konkursie otwartym, młodzieżowym i studenckim

Comments

comments

273
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...