Sony ogłasza superminiaturowy aparat RX100 VI łączący obiektyw o szerokim zakresie ogniskowych (24–200 mm) i dużym otworze przysłony z największą szybkością działania systemu AF

Informacja Prasowa - 06.06.2018
58

Sony ogłasza superminiaturowy aparat RX100 VI łączący obiektyw o szerokim zakresie ogniskowych (24–200 mm) i dużym otworze przysłony z największą szyb

  • Jasny obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T* 24–200 mm[i] F2,8 – F4,5
  • Kompaktowa obudowa serii RX100
  • Najszybszy na świecie system AF, ustawiający ostrość w [ii] 0,03 sekundy[iii]
  • 315 umieszczonych w płaszczyźnie ogniskowej, opartych na detekcji fazy pól AF pokrywających około 65% kadru
  • 20,1-megapikselowy[iv], warstwowy przetwornik obrazu CMOS Exmor RS™ typu 1,0″ z własnym układem pamięci DRAM oraz zmodernizowany procesor obrazu BIONZ X™ i układ o dużej skali integracji
  • Duża szybkość zdjęć seryjnych: do 24 kl./s[v] przy pełnej automatyce ostrości/ekspozycji
  • Optyczny stabilizator obrazu pozwalający na wydłużenie czasu otwarcia migawki o 4 stopnie[vi]
  • Nagrywanie filmów 4K[vii] o wysokiej rozdzielczości z odczytem wszystkich pikseli matrycy bez ich łączenia w grupy oraz tryb 4K HDR[viii] umożliwiający szybką pracę z materiałami HDR

 

 

Firma Sony — światowy lider w technologii przetwarzania obrazu cyfrowego i największy na świecie producent przetworników obrazu — ogłosiła wprowadzenie do oferty aparatu RX100 VI (DSC-RX100M6): kolejnego modelu z popularnej serii Cyber-shot RX100.

Nowy RX100 VI to pierwszy aparat z rodziny RX100 wyposażony w obiektyw o dużej krotności zoomu: ZEISS® Vario-Sonnar T* 24–200 mmi F2,8 – F4,5. Wprowadzenie tak zaawansowanej optyki nie odbiło się jednak na poręczności, kieszonkowych wymiarach, szybkości działania i wysokiej jakości obrazu, będących znakami rozpoznawczymi linii Sony RX100. Dzięki szerokiemu zakresowi ogniskowych, imponującej jakości obrazu i uniwersalności przy fotografowaniu i filmowaniu aparat znakomicie sprawdzi się przy utrwalaniu codziennego życia i krajobrazów miejskich, fotografowaniu sportu i dzikiej przyrody, wykonywaniu portretów i w wielu innych zastosowaniach.

Nowy model jest wyposażony w 20,1-megapikselowy, warstwowy przetwornik obrazu CMOS Exmor RS™ typu 1,0″ z własnym układem pamięci DRAM, zmodernizowanym procesorem obrazu BIONZ X™ oraz układem o dużej skali integracji, który do maksimum zwiększa szybkość przetwarzania i optymalizuje jakość obrazu w każdych warunkach. Kolejny atut aparatu RX100 VI to wyjątkowo wydajny system Fast Hybrid AF z 315 umieszczonymi na matrycy polami AF opartymi na detekcji fazy. System ten nastawia ostrość w ciągu zaledwie 0,03 sekundyiii, co jest najkrótszym na świecieii czasem w segmencie aparatów z przetwornikiem typu 1,0″. Użytkownik może też fotografować z szybkością do 24 kl./sv — w pełnej rozdzielczości i przy nieprzerwanym działaniu systemów AF/AE — jak również nagrywać piękne filmy 4Kvii z odczytem wszystkich pikseli matrycy bez ich łączenia w grupy.

— Nie ustajemy we wprowadzaniu innowacji w naszej rodzinie aparatów RX, zapewniającej klientom nowe, nieistniejące wcześniej możliwości utrwalania obrazów — mówi Neal Manowitz, wiceprezes działu Digital Imaging w Sony Electronics. — Nowy RX100 VI jest tego kolejnym przykładem. Ma duży zakres ogniskowych i bardzo zaawansowany system automatyki ostrości, może fotografować z dużą szybkością, a mimo to mieści się w kieszeni. To najlepszy aparat kieszonkowy dla podróżnika.

Nowy obiektyw 24–200 mm o dużej krotności zoomu i doskonała jakość obrazu

Po raz pierwszy w serii Sony RX100 użyty został obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T* 24–200 mmi F2,8 – F4,5. Mimo kompaktowych wymiarów pokrywa on zakresy typowe dla dwóch obiektywów: 24–70 mm i 70–200 mmi. Właściwości te osiągnięto dzięki unikatowej konstrukcji z dwoma soczewkami ze szkła ED (o bardzo małej dyspersji) i ośmioma soczewkami asferycznymi, w tym czterema AA (zaawansowanymi asferycznymi). Połączenie wszystkich tych elementów zapewnia znakomitą ostrość całego kadru przy każdej ogniskowej i gwarantuje jakość obrazu, z której znana jest seria RX100.

Imponujący obiektyw modelu RX100 VI wyróżnia się dużym otworem przysłony w całym zakresie zoomu. Umożliwia uzyskanie pięknego efektu bokeh na zdjęciach portretowych oraz ostrych, precyzyjnych ujęć obiektów w ruchu. Wbudowany stabilizator obrazu Optical SteadyShotTM pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki o 4 stopnievi i zapobiega zamazywaniu się ujęć w słabym oświetleniu lub przy większych ogniskowych.

Błyskawicznie działający system AF i duża szybkość fotografowania

Nowy RX100 VI jest wyposażony w system Fast Hybrid AF, dzięki któremu ustawienie ostrości trwa jedyne 0,03 sekundyiii. To innowacyjne rozwiązanie łączy zalety 315 opartych na detekcji fazy, umieszczonych w płaszczyźnie ogniskowej pól AF pokrywających około 65% kadru oraz systemu AF opartego na detekcji kontrastu. Duża szybkość działania systemu AF doskonale uzupełnia uniwersalny zakres ogniskowych obiektywu 24–200 mmi. W rezultacie każdy obiekt jest utrwalany wyraźnie i ze wszystkimi szczegółami.

RX100 VI to także pierwszy aparat z serii RX100 wyposażony w technologię High-density Tracking AF, która koncentruje pola AF wokół głównego motywu, aby zwiększyć dokładność śledzenia i ustawiania ostrości. Użytkownik może również skorzystać z cieszącej się popularnością technologii „AF priorytet oczu”. Jej obecna wersja śledzi ostrość około dwóch razy wydajniej niż w dotychczasowym modelu z serii RX100[ix]. Aparat wyposażono w funkcje ustawiania ostrości na miejsce dotknięte na ekranie LCD oraz dotykowego wybierania pola ostrości. Ta ostatnia jest przeznaczona dla osób, które wolą wybierać pola ostrości przez wskazanie ich palcem.

Potencjał systemu AF aparatu RX100 VI znakomicie wykorzystuje funkcja zdjęć seryjnych z szybkością do 24 kl./sv i pełnym śledzeniem AF/AE, pozwalająca zapisać w buforze pamięci nawet 233 obrazy[x]. W porównaniu z poprzednimi modelami znacznie zmniejszyło się opóźnienie obrazu w wizjerze elektronicznym, dzięki czemu fotograf wykonujący serię zdjęć może niezawodnie uchwycić najważniejszy moment. Aby ułatwić przeglądanie i sprawdzanie obrazów utrwalonych w trybie zdjęć seryjnych, wprowadzono możliwość ich wyświetlania w grupach, a nie tylko pojedynczo.

Wyposażenie aparatu RX100 VI obejmuje też szybką migawkę niwelującą zniekształcenia (o minimalnym czasie otwarcia 1/32 000 s). Ogranicza ona efekt „przekrzywienia” powstający przy rejestracji ruchomych obiektów. Po włączeniu trybu migawki elektronicznej aparat może pracować całkowicie bezgłośnie — nawet w trybie zdjęć seryjnych przy dużej szybkości. Dostępna jest również migawka mechaniczna.

Zaawansowane możliwości filmowe, w tym 4K HDR

Mimo kieszonkowych wymiarów aparat RX100 VI zawiera cały szereg funkcji, które zadowolą nawet najbardziej wybrednych miłośników wideofilmowania.

Wchodzące w skład systemu Fast Hybrid AF, umieszczone w płaszczyźnie ogniskowej pola AF oparte na detekcji fazy gwarantują dokładne ustawianie i śledzenie ostrości — nawet w zastosowaniach stawiających szczególnie wysokie wymagania, na przykład przy nagrywaniu filmów 4Kvii. System menu pozwala na zmianę szybkości regulacji AF oraz czułości śledzenia AF. W konsekwencji użytkownik zyskuje znaczną swobodę w dostosowaniu systemu automatyki ostrości do własnych upodobań.

W trybie 4Kvii nowy RX100 VI wykorzystuje do odczytu wszystkie piksele bez łączenia ich w grupy. Dzięki temu nawet najdrobniejsze szczegóły obrazu 4Kvii są rejestrowane przy minimalnym poziomie mory i bez postrzępienia krawędzi.

Nowością w rodzinie aparatów Cyber-shot jest zgodność z materiałami 4K HDRviii. Zapewnia ją nowy profil obrazu HLG (Hybrid Log-Gamma), umożliwiający szybką i sprawną pracę z materiałami HDR. Wśród pozostałych profesjonalnych funkcji filmowych warto wymienić krzywą gamma S-Log3, przestrzeń barw S-Gamut3, tryb Full HD 120p, profile obrazu, zapis plików proxy itp. Aparat RX100 VI daje również możliwość nagrywania filmu do wyświetlenia w silnie zwolnionym tempie[xi]. Rejestracja odbywa się wówczas z szybkością 240, 480 lub 960 kl./s[xii].

Wysoki standard konstrukcji, obsługi i wygody

Do wyposażenia aparatu RX100 VI należy kontrastowy wizjer XGA OLED Tru-Finder™ z powłoką ZEISS® T*. Ma on 2,35 mln pikseli rozdzielczości, przez co ułatwia wierny podgląd rejestrowanego lub odtwarzanego obrazu. Użytkownik może wsunąć wizjer do obudowy, a w razie potrzeby natychmiast uaktywnić go jednym naciśnięciem przycisku.

Aparat RX100 VI, jako pierwszy z serii Sony RX, ma funkcję dotykowego spustu migawki uaktywnianego przez dotknięcie ekranu LCD, dźwignię zoomu pozwalającą dostosowywać szybkość zmian ogniskowych oraz ekran LCD, który można odchylić o 180 stopni w górę i 90 stopni w dół, by robić zdjęcia z niestandardowych perspektyw. Funkcja automatycznego wyłączania monitora pozwala zwiększyć liczbę wykonywanych fotografii nawet o 30%, a całości dopełnia zgodność z Wi-Fi®, NFC™ i Bluetooth®.

Dostępność

Sprzedaż nowego aparatu kompaktowego Sony Cyber-shot RX100 VI rozpocznie się w lipcu. Dalsze informacje o nowym aparacie RX100 VI są podane na stronie z jego opisem w witrynie internetowej Sony.

[i] W przeliczeniu na format 35 mm

[ii] Razem z modelem RX10 IV. Wśród aparatów cyfrowych z niewymiennym obiektywem i przetwornikiem obrazu typu 1,0″.

Stan z dnia publikacji komunikatu prasowego w czerwcu 2018 r., badanie Sony.

[iii] Pomiar wewnętrzny, norma Camera & Imaging Products Association, przy f = 9,0 mm (minimalna ogniskowa), EV 6,9, i automatyce programowej

Tryb ostrości: AF-A; Obszar ostrości: Centralny

[iv] Rozdzielczość efektywna, w przybliżeniu

[v] W trybie zdjęć seryjnych „Hi”

[vi] Norma Camera & Imaging Products Association, tylko pochylenie/odchylenie, przy 200 mm (w przeliczeniu na format 35 mm)

[vii] QFHD: 3840 × 2160

[viii] Aby wyświetlać filmy HDR (HLG), należy za pomocą przewodu USB podłączyć ten produkt do telewizora Sony zgodnego z HDR (HLG).

[ix] W porównaniu z modelem DSC-RX100M5, na podstawie testów Sony.

[x] W trybie zdjęć seryjnych „Hi” i przy ustawieniu „Jakość obrazu: Fine”.

[xi] Nie można nagrywać dźwięku. Wymagana jest karta pamięci SDHC/SDXC klasy 10 lub wyższej,

[xii] W trybie NTSC. Przełączanie trybów NTSC/PAL umożliwia system menu.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audiowizualnego, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki interaktywnej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2018 r., wyniósł w przybliżeniu 77 miliardów dolarów USA. Ogólnoświatowa strona www Sony: http://www.sony.net/

Comments

comments

58
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...