Siódemka nominowanych do Nagrody Nike 2019

Informacja Prasowa - 06.09.2019
101

Siódemka nominowanych do Nagrody Nike 2019

Cztery powieści, dwie książki reporterskie i biografia oraz ich autorzy – znani pisarze młodego i średniego pokolenia to finałowa siódemka tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Kaczorowski, Kołodziejczyk, Rejmer, Rudzka, Strachota. Szczygieł czy Twardoch? – tego, kto decyzją jury zostanie 23. laureatem Nike, dowiemy się już w niedzielę 6 października br. Na swoich faworytów mogą też głosować czytelnicy „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl w specjalnym plebiscycie.

Dziś – w piątek, 6 września br. „Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl zaprezentowały finałową siódemkę Nagrody Nike 2019. Wyboru spośród kilkuset książek dokonało jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna i Marek Zaleski (przewodniczący).

Wśród tegorocznych finalistów Nagrody Nike są autorzy znani i bardzo znani, w większości z dużym dorobkiem, wielokrotnie nagradzani w innych konkursach:

– Aleksander Kaczorowski – „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, Czarne, Wołowiec (biografia)

– Marcin Kołodziejczyk – „Prymityw. Epopeja narodowa”, Wielka Litera, Warszawa (powieść)

– Małgorzata Rejmer – „Błoto słodsze niż miód”, Czarne, Warszawa (reportaż)

– Zyta Rudzka – „Krótka wymiana ognia”, WAB, Warszawa (powieść)

– Juliusz Strachota – „Turysta polski w ZSRR”, korporacja ha!art., Kraków (powieść)

– Mariusz Szczygieł – „Nie ma”, Dowody na Istnienie, Warszawa (reportaż)

– Szczepan Twardoch – „Królestwo”, Wydawnictwo Literackie, Kraków (powieść)

Decyzję o tym, kto zostanie laureatem nagrody Nike 2019, jury podejmie w dniu wręczenia nagrody – w niedzielę, 6 października br. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Organizatorami konkursu są Fundacja Nagrody Literackiej „NIKE” i „Gazeta Wyborcza”, fundatorem Fundacja Agory.

Oprócz jurorów swoje wyróżnienie przyznają także czytelnicy „Gazety Wyborczej” – już teraz mogą oni oddawać głosy na jedną z siedmiu książek-finalistek Nike 2019 na stronie Wyborcza.pl/plebiscytnike. Redakcja dziennika zaprasza ich również do udziału w konkursie na recenzję książki. Autor najciekawszego tekstu o długości do 2 tys. znaków wygra voucher na wycieczkę o wartości 5 tys. zł.

Plebiscyt Nike Czytelników i konkurs na recenzję trwają od 6 września do 1 października do godz. 15.00.

„Gazeta Wyborcza” ogłosi laureata Nike Czytelników na swoich łamach na dzień przed galą Nagrody Nike – 5 października br.  Zwycięzca konkursu na recenzję zostanie wskazany podczas uroczystej gali 6 października 2019 r, a fragmenty recenzji ukażą się w „Gazecie Wyborczej” dzień później.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Laureatem Nagrody Nike w 2018 r. został Marcin Wicha za książkę „Rzeczy których nie wyrzuciłem”.

Więcej informacji: Nike.org.pl

Nagroda Literacka Nike na Facebooku

Comments

comments

101
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...