Siódemka finalistów Nagrody Literackiej Nike 2022

Jerzy Ciszewski - 05.09.2022
227

7 książek-finalistek tegorocznej Nagrody Nike

Siódemka finalistów Nagrody Literackiej Nike 2022

W poniedziałek, 5 września 2022 r. Wyborcza.pl i „Gazeta Wyborcza” przestawiły 7 książek-finalistek tegorocznej Nagrody Nike. W siódemce znalazły się 3 powieści, biografia, tom poezji, reportaż historyczny i esej. Laureatkę lub laureata 26. Nagrody Nike, której organizatorami są „Wyborcza” i Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a fundatorem Fundacja Agory, poznamy 2 października br.

W tym roku w jury Nagrody Literackiej Nike zasiadają: Marek Beylin, Przemysław Czapliński (przewodniczący), Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz. To właśnie ich wybór 7 tytułów nominowanych do finału 26. edycji nagrody ogłosiły w poniedziałek, 5 września 2022 r. Wyborcza.pl i „Wyborcza”.

Oto siódemka książek-finalistek Nagrody Nike 2022 (kolejność alfabetyczna wg autorów):
  • Anna Cieplak „Rozpływaj się” (powieść), Wydawnictwo Literackie, Kraków
  • Artur Domosławski „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” (biografia), Wielka Litera, Warszawa
  • Jerzy Jarniewicz „Mondo cane” (poezja), Biuro Literackie, Stronie Śląskie
  • Joanna Ostrowska „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” (reportaż historyczny), Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa
  • Edward Pasewicz „Pulverkopf” (powieść), Wielka Litera, Warszawa
  • Maciej Płaza „Golem” (powieść), W.A.B., Warszawa
  • Kacper Pobłocki „Chamstwo”(esej), Czarne, Wołowiec

Decyzję o laureacie Nike jurorzy podejmą w dniu wręczenia nagrody – 2 października br. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Organizatorami Nagrody Nike są „Wyborcza” i Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a fundatorem Fundacja Agory.

Gala wręczenia Nike 2022 odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i będzie transmitowana na żywo na antenie TVN24 oraz w serwisie Wyborcza.pl od godz. 20:00.

Oprócz tego swoje wyróżnienie przyznają także czytelnicy Wyborcza.pl i „Wyborczej” w plebiscycie na Nike Czytelników 2022. Już teraz każdy może oddać głos na jedną z siedmiu książek-finalistek Nike 2022 w serwisie Wyborcza.pl/nike. Dodatkowo zainteresowani mogą wziąć udział w konkursie na recenzję wskazanej książki – tekst może przyjąć dowolną formę literacką, ale jego objętość nie może przekraczać 2 tys. znaków ze spacjami i należy go przesłać poprzez specjalny formularz (więcej informacji).

Głosowanie w plebiscycie potrwa do 25 września br. do końca dnia.

Wyniki Nike Czytelników 2022 zostaną ogłoszone na łamach „Gazety Wyborczej” oraz w serwisie Wyborcza.pl 1 października – w przeddzień finałowej gali. Redakcyjne jury wybierze zwycięską konkursową recenzję, a jej publikacja nastąpi w „Gazety Wyborczej” i na Wyborcza.pl 3 października – razem z relacją z gali. Laureat otrzyma voucher o wartości 5 tys. zł.

26. edycję Nagrody Literackiej Nike wspierają działania promocyjne w „Gazecie Wyborczej” i na Wyborcza.pl, w internecie i radiu, a także w mediach społecznościowych.

 Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

W 2021 r. jury przyznało Nike Zbigniewowi Rokicie za reporterską książkę o Śląsku i śląskości „Kajś”. Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł i Andrzej Stasiuk.

Comments

comments

227
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...