,,Sekretne życie Chanel No. 5″

Redakcja PR - 22.07.2016
104

Dlaczego marka Chanel stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie?

Nie jest tajemnicą, że można o mnie mówić ,,perfumoholiczka” i miłośniczka historii różnych marek. W ostatnim artykule  poruszałam temat opowieści firm o swoich produktach kosmetycznych, min. pisałam o Chanel. Jest to według mnie jedna z najbardziej klasycznych, eleganckich i charakterystycznych marek (zwłaszcza dla kobiet) w świecie perfum, dodatków i ubrań. Dlatego też zdecydowałam się zrecenzować książkę ,,Sekretne życie Chanel No. 5″. Czy warto ją mieć?

Dlaczego akurat Chanel?

Najpierw należy zastanowić się, dlaczego akurat Chanel jest marką, która przyciąga tyle uwagi. Odpowiedzią jest sama postać Gabrielle Chanel, której pseudonim Coco na stałe już wpisał się do historii mody i perfum. Początek wieku XX, w którym tworzyła swoje imperium, nie był dla niej łatwy, ponieważ odstawała swoim stylem od rówieśniczek. Projektantka postanowiła uwolnić kobiety z niewygodnych gorsetów i sukienek, w ich miejsce pojawiły się spodnie i bardziej męskie fasony oraz luźniejsze tkaniny. Historię projektantki po części opowiada film ,,Coco Chanel”, w którym tytułową rolę zagrała Audrey Tautou. Poza tym aktorka pojawiła się w jednej z odsłon reklam tego zapachu. Film serdecznie polecam!

Kiedy Chanel zaczęła być bardziej popularna, do sprzedaży wszedł jej zapach, który do dziś jest bestsellerem.

W kolejkach po lepsze życie

Jeśli chodzi o książkę, jestem zachwycona opisem tej historii, którą podczas szkoleń w perfumeriach czy przy samej sprzedaży perfum spłyca się do kilku wyświechtanych frazesów. Szczególną uwagę zwraca samo tło historyczne i wydarzenia pierwszej połowy XX wieku. Największe wrażenie zrobiła na mnie fotografia zrobiona 1945 w roku po wyzwoleniu Paryża. Na zdjęciu widać tłum amerykańskich żołnierzy czekających na otwarcie butiku Chanel. Oczywiście cel był jeden: kupić flakon perfum. Wierzę, że nie wymyślono sobie tego faktu, ponieważ pamiętam również scenę z filmu ,,An education”, w której główna bohaterka sporządzała listy życzeń od koleżanek przed podróżą do Paryża. Prawie każda chciała perfumy Chanel. Akcja filmu osadzona została w latach 60. Chanel No. 5 był pewnego rodzaju symbolem lepszego życia i czymś pożądanym przez wszystkich.

Trochę o książce

Książka ,,Sekretne życie Chanel No. 5″  napisana jest lekko, a czyta się ją jednym tchem. Są to opowieści nie tylko o samym procesie tworzenia zapachu, ale i okolicznościach, w jakich powstawał. Także sama postać Gabrielle Chanel była niezwykle intrygująca i skomplikowana, a jej życie pełne zakrętów, nieprzewidzianych zwrotów akcji, powinna być ogromną inspiracją dla wielu kobiet.

Historia ta jest ciekawa nie tylko ze względów czysto rozrywkowych, ale zauważam też aspekt biznesowy i wizerunkowy w tej lekturze. Jak udało się kobiecie w tamtych czasach stworzyć dobrze prosperujący biznes? W jaki sposób Chanel No. 5 był symbolem kobiecości przez tyle lat i nadal nim pozostał? Warto rozpatrywać tę książkę również w tych kategoriach, ponieważ prawdy w niej zawarte są uniwersalne nawet dla ludzi naszej epoki.

Czy warto po nią sięgnąć? Zdecydowanie tak!

 

Comments

comments

104
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...