Sanki 2022 dla tej Ukrainki

Informacja Prasowa - 15.06.2022
225

"Wyborcza" podsumowuje 4. odsłonę plebiscytu na nowe twarze na polskiej scenie muzycznej

W środę, 15 czerwca 2022 r. „Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl ogłosiły, kto zwyciężył w 4. odsłonie plebiscytu Sanki na nowe twarze polskiej muzyki. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła ta Ukrainka, zaś kolejne przypadły składom Heima i The Bullseyes. Patronem plebiscytu jest zmarły w 2017 r. krytyk muzyczny „Wyborczej” Robert Sankowski. 
 
– Kocham język polski. Rosyjskiego słuchać już nie umiem – mówi Anastazja Ivahnenko. Pod pseudonimem ta Ukrainka artystka nagrywa niezwykłe piosenki, w których opowiada o sobie, o życiu w Polsce, a także o wojnie.
W Warszawie Ivahnenko mieszka od ośmiu lat. Urodziła się w Łubniach, miasteczku w centrum Ukrainy, oddalonym od stolicy Polski prawie tysiąc kilometrów. Przyjechała tu w poszukiwaniu nowego życia, a swoje doświadczenia zaczęła przekładać na piosenki. Każda jej kompozycja napisana jest z punktu widzenia dziewczyny przyglądającej się otaczającemu ją światu – każdy utwór jest inny, ale ma charakterystyczny znak Anastazji.
To właśnie Ivahnenko – ta Ukrainka wygrała 4. edycję Sanek, plebiscytu „Wyborczej” na najciekawsze nowe talenty na polskiej scenie muzycznej, któremu patronuje zmarły w 2017 r. krytyk muzyczny Robert Sankowski. Piosenkarka wkrótce otrzyma od redakcji statuetkę miniaturowych sanek.
Już dziś – 15 czerwca można przeczytać wywiad z laureatką plebiscytu, który przeprowadził Łukasz Kamiński. Rozmowa ukazała się na łamach tradycyjnego wydania dziennika i na Wyborcza.pl.
Drugie miejsce w plebiscycie Sanki 2022 przypadło łódzkiej grupie Heima, objawieniu polskiej muzyki środka dowodzonemu przez charyzmatyczną wokalistkę Olgę Stolarek. Zespół kapitalnie łączy refreny o stadionowym wręcz potencjale z melancholijnym nastrojem i subtelnymi aranżacjami.

Trzecie miejsce zajął The Bullseyes, ekscytujący rock’n’rollowy dueto z Leszna – przy ich zabójczych riffach szybciej zabiją serca fanów The White Stripes czy The Black Keys.

W internetowym głosowaniu publiczności zwyciężyły natomiast Ruskiefajki, projekt wokalistki Aleksandry Kosakiewicz, w którym szczecinianka odważnie mierzy się z traumatycznym doświadczeniem pracy w klubie go-go.

Jak przebiegał tegoroczny plebiscyt Sanki? W pierwszym etapie swoich ulubieńców spośród nowych twarzy na polskiej scenie wskazywali dziennikarze muzyczni, organizatorzy koncertów, agenci koncertowi czy menedżerowie klubów. W tym roku typowało

54 specjalistów, a każdy mógł zaproponować 3 wykonawców. Tak powstała finałowa dziesiątka: The Bullseyes, Heima, Jerzyk Krzyżyk, Kinny Zimmer, Młyn, Róża, Ruskiefajki, Sneaky Jesus, ta Ukrainka oraz Zalia.

W drugim etapie plebiscytu głosowali dziennikarze muzyczni „Wyborczej”: Grzegorz Giedrys, Marta Gruszecka, Przemysław Gulda, Łukasz Kamiński, Tomasz Kowalewicz, Jędrzej Słodkowski i Jarek Szubrycht. W sieci trwało też głosowanie internautów.

Laureatkami poprzednich edycji plebiscytu Sanki były: Rosalie, Hania Rani i Kaśka Sochacka.

Więcej informacji można znaleźć w serwisie Wyborcza.pl/sanki.

Comments

comments

225
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...