Samsung prześwietlił mózgi graczy

Redakcja PR - 30.11.2017
181

Samsung prześwietlił mózgi graczy

Firma Samsung Electronics Polska, we współpracy z Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej (WIML), przeprowadziła eksperyment, w którym pod lupę trafili gracze, a w zasadzie: ich mózgi. W badaniu mierzącym czas reakcji oraz poziom skupienia graczy w trakcie rozgrywki, wzięło udział sześciu wytrawnych gamerów. Każdy z nich przeszedł badanie EEG, podczas którego sprawdzono, jak ich mózg reaguje na bodźce przed i po stymulacji sesją gamingową na 32 calowym monitorze Samsung C32HG70 z serii QLED Gaming Monitor.

Co trzeci z nas jest graczem

W środowisku graczy najliczniejszą grupę stanowią obecnie użytkownicy grający na komputerach klasy PC. Według najnowszego badania przeprowadzonego przez The Entertainment Software Association (ESA) , społeczność graczy na całym świecie liczy już ponad 1,8 mld członków. Zdecydowaną większość z nich stanowią gracze korzystający z komputerów stacjonarnych: 1,2 mld osób.

Średnia wieku typowego gracza oscyluje dzisiaj w granicach 18-35 lat. W większości są to mężczyźni (59 proc.), jednak z roku na rok sukcesywnie wzrasta też populacja graczek (aktualnie 41 proc.).

Statystycznie rzecz ujmując, co trzeci człowiek na ziemi przynajmniej raz w życiu miał styczność z grami komputerowymi bądź trzymał pada w dłoniach.

Mózg w milisekundach

Fenomenowi mózgu gracza postanowiła przyjrzeć się bliżej firma Samsung Electronics Polska, która wspólnie z Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej w Warszawie przeprowadziła unikatowy na polską skalę eksperyment medyczny.

Specjaliści z WIML zbadali czas reakcji mózgu gracza komputerowego. Neurolodzy przebadali sześciu zapalonych graczy, reprezentujących następujące redakcje: Antyweb, Chip.pl, Gram.pl, Komputer Świat, Polygamia oraz Spider’s Web. Każdy z badanych przeszedł trójfazowe badanie, w skład którego wchodziły:

• pomiar fal mózgowych za pomocą elektroencefalografu (badanie EEG) na klasycznym monitorze z częstotliwością odświeżania 60HZ
• stymulację mózgu podczas sesji gamingowej na grze Battlefield 1 i monitorze Samsung C32HG70
• ponowne badanie EEG, mierzące czas reakcji mózgu graczy bezpośrednio po stymulacji gamingowej

Pierwsza i trzecia część badania została przeprowadzona w pracowni neurofizjologii Kliniki Neurologii WIML. Badanym przedstawiono serię kilkudziesięciu obrazów – bodźców. Wszystkie obrazy były prezentowane badanym w losowej kolejności. Wyświetlały się w 2-, 3-, 4- i 5-sekundowych odstępach. Zadaniem każdego z egzaminowanych pacjentów było możliwie najszybsze rozpoznanie prezentowanego bodźca i zakwalifikowanie go do określonej grupy. W obu fazach badania specjaliści WIML zmierzyli czas reakcji mózgów graczy na serię bodźców, a także trafność podejmowanych przez nich decyzji po i przed stymulacją gamingową na monitorze Samsung C32HG70.

Granie na pełnych obrotach (mózgu)

Wyniki badania dowiodły, że po sesji gamingowej na monitorze Samsung C32HG70 mózgi przebadanych graczy reagowały zdecydowanie szybciej, a oni sami podejmowali bardziej trafne decyzje.

 Prezentacja gry komputerowej na monitorze, o wysokiej częstotliwości odświeżania rzędu 144Hz, może wpływać pozytywnie na czas reakcji i procesy rozpoznawania informacji wzrokowej. Dzieje się tak prawdopodobnie poprzez szybsze uczenie się identyfikacji bodźców istotnych znaczeniowo. Skrócenie czasu reakcji na tego rodzaju impulsy może także poprawić efektywność graczy komputerowych – mówi prof. Rafał Rola, neurolog w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie.

Średni czas właściwego rozpoznawania bodźców istotnych znaczeniowo przed sesją gry na komputerze wyniósł u graczy 864 milisekundy (różnice i wahnięcia w reakcjach sięgały +/- 83 msek).

Po niemal półgodzinnej sesji na monitorze gamingowym Samsung C32HG70 o wysokiej częstotliwości odświeżania (144Hz) – był już zupełnie inny. Czas reakcji gracza zdecydowanie poprawił się, oscylował bowiem w granicach 762 milisekund +/- 63 msek. Oznacza to, że każdy z graczy reagował na bodźce wizualne średnio o ponad 100 milisekund szybciej. Różnica najlepiej uwidacznia się na poniższym wykresie:

Samsung_badanie_wiml.PNGPo badaniu gracze jednogłośnie przyznali, że odczuli przyspieszenie czasu ich reakcji po skorzystaniu z monitora firmy Samsung.

– Byłem zdziwiony, ale faktycznie poczułem różnicę. Po sesji gamingowej na monitorze Samsung czułem, że reagowałem szybciej i trafniej rozpoznawałem obiekty wyświetlane na monitorze, popełniłem też znacznie mniej błędów – stwierdził po eksperymencie jeden z przebadanych graczy.

Gracze zwrócili również uwagę na fakt, że na monitorze Samsung QLED Gaming Monitor C32HG70, z matrycą osiągającą 144Hz częstotliwości odświeżania i 1-milisekundowy czasem reakcji, nie występowały efekty takie jak smużenie, artefakty graficzne czy rozmywanie obrazu, a prezentowane treści wyświetlały się płynnie i szybko, dzięki czemu mogli reagować błyskawicznie i poprawnie.

Granie na zdrowie

Eksperyment medyczny badający zachowanie mózgu gracza podczas sesji gamingowej, zrealizowany wspólnie przez Samsung Electronics Polska oraz WIML, wpisuje się w globalny trend neuro-nauk, dla których to zagadnienie już od kilku lat stanowi przedmiot pogłębionych badań.

W ostatnim czasie międzynarodowa grupa badaczy, której liderem jest Marc Palaus z Universitat Oberta de Catalunya w Barcelonie, przestudiowała ponad 116 badań naukowych, dotyczących korelacji między graniem w gry komputerowe, a funkcjonowaniem mózgu oraz wpływem gier na strukturę tego organu.

W publikacji Frontiers in Human Neuroscience naukowcy wyciągnęli wnioski z setek innych badań stwierdzając ogólnie, że gry wideo pozytywnie wpływają na naszą wyobraźnię, skupienie i zdolność percepcji. Dzieje się tak z uwagi na to, że podczas grania w gry komputerowe mózg gracza wykazuje zdolność do utrzymania uwagi długotrwałej uwagę na postawionym przed nim zadaniu. Badacze zwrócili również uwagę na fakt, że mózg gamera wykazuje wzmożoną aktywność w wybranych rejonach, które w przypadku osób, które nie miały styczności z grami komputerowymi zazwyczaj pozostają uśpione.

Istnieją również naukowe dowody na to, że gry wideo wpływają funkcjonalnie na strukturę samego mózgu, rozwijając w nim obszary odpowiedzialne za inteligencję wizualno-przestrzenną. Przykładowo tzw. pro-gamerzy, mogący pochwalić się dłuższym stażem gamingowym, mają często powiększony hipokamp.

Wnioski płynące z badania zrealizowanego przez Samsung Electronics Polska oraz WIML, nie tylko wpisują się w globalne dociekania naukowców nad fenomenem mózgu gracza, lecz dodatkowo je uzupełniają o nową, technologiczną perspektywę dowodząc, że w zależności od specyfiki wykorzystywanego monitora, mózgi graczy reagują inaczej.

Partnerami eksperymentu Samsung Electronics Polska oraz WIML były firmy Electronic Arts oraz AMD, dzięki którym gracze mieli możliwość przedpremierowego przetestowania gry „Battlefield 1” z dodatkiem „W imię cara” na komputerze gamingowym napędzanym wydajnym procesorem AMD Ryzen™ oraz z zaawansowaną kartą graficzną AMD Radeon™ RX Vega oraz wykorzystującym technologię FreeSync 2.0, która skutecznie eliminuje zarówno „przycięcia”, jak i rozrywanie obrazu, więc pozwala cieszyć się płynną rozgrywką. Monitory C32HG70 są pierwszymi urządzeniami na rynku wyposażonymi w technologię FreeSync 2.0.

Dokumentacja wideo z całego eksperymentu dostępna jest POD TYM LINKIEM. Szczegółowe wyniki badań znalazły się w raporcie „Samsung QLED Gaming Monitor: Mózg w milisekundach”, dostępnym na Biurze Prasowym Samsung.

Comments

comments

181
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...