Samsung i Amazon Video wprowadzają standard HDR10+

Informacja Prasowa - 24.04.2017
64

Samsung i Amazon Video wprowadzają standard HDR10+

Amazon Video to pierwsza usługa streamingu wideo, która wykorzystywać będzie technologię HDR10+. Dzięki temu użytkownicy wybranych telewizorów Samsung i aplikacji Amazon Video zyskają dostęp do najwyższej jakości obrazu.

Samsung Electronics i Amazon Video zapowiedziały wprowadzenie HDR10 +, czyli zaktualizowanego otwartego standardu, który wykorzystuje dynamiczne metadane w celu poprawienia kontrastu i kolorów w rozszerzonej ofercie telewizorów Samsung. Wszystkie modele Samsung UHD z 2017 roku, w tym telewizory z serii QLED TV, obsługują technologię HDR10+. Z kolei wybrane modele Samsung z roku 2016 uzyskają HDR10+ poprzez aktualizację oprogramowania w drugiej połowie roku.

HDR10+ podwyższa jakość otwartego standardu HDR10 dzięki dynamicznemu mapowaniu tonów. Obecny standard wykorzystuje statyczne metadane, które nie zmieniają się podczas odtwarzania, pomimo specyficznych poziomów jasności sceny. W rezultacie jakość obrazu w niektórych scenach może nie być optymalna. Na przykład, gdy w przypadku danego filmu ogólny schemat kolorów jest bardzo jasny, ale jest też kilka scen kręconych w stosunkowo słabym oświetleniu, sceny te wydają się znacznie ciemniejsze.

HDR10+ zawiera dynamiczne metadane umożliwiające telewizorom HDR dostosowywanie poziomów jasności scena po scenie, a nawet w poszczególnych klatkach. Dzięki większemu kontrastowi wyświetlane obrazy są bardziej szczegółowe, a gama kolorów – bogatsza. Wszystko to sprawia, że HDR10+ pozwala wyświetlać obrazy znacznie bliższe reżyserskiej intencji.

HDR10+ stanowi uzupełnienie technologii HDR10 i oferuje niezrównane wrażenia: żywe barwy, lepszy kontrast i precyzyjnie odwzorowane kolory, dzięki którym wideo HDR jest jeszcze bardziej rzeczywiste – powiedział Kyoungwon Lim, Vice President of Visual Display Division w Samsung Electronics. Cieszymy się, że możemy współpracować z najlepszymi partnerami z branży, w tym z Amazon Video, aby umożliwić odtwarzanie niesamowitych treści HDR bezpośrednio w naszych telewizorach UHD, w tym w serii QLED TV.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wraz z firmą Samsung możemy zaoferować klientom dostęp do treści na wielu urządzeniach – powiedział Greg Hart, wiceprezes Amazon Video. – W Amazon stale wprowadzamy innowacje. Jesteśmy pierwszym dostawcą streamingu wideo, który we współpracy z firmą Samsung udostępni w tym roku na całym świecie standard HDR10+ na Prime Video.

Wprowadzenie HDR10+ potwierdza mocną pozycję Samsung i Amazon Video w dziedzinie HDR. Amazon Video jest pierwszym dostawcą usług strumieniowych, który po przejściu na HDR 10+ będzie pracował nad rozwojem tego standardu. W maju 2015 roku Samsung i Amazon Video wprowadziły na rynek HDR z wykorzystaniem pierwszego w tej dziedzinie otwartego standardu HDR10. Te śmiałe i innowacyjne działania przyczyniły się do popularyzacji HDR. HDR10 jest obecnie najczęściej używanym standardem HDR – zarówno przez hollywoodzkie studia filmowe, jak i przez światowych producentów telewizorów.

Aby zapewnić najlepsze wrażenia podczas oglądania treści HDR10+, Samsung współpracuje także z innymi branżowymi liderami, tworząc cały ekosystem. Wcześniej firma współpracowała z Colorfront, poprawiając funkcjonalność pracy HDR10+ w zarządzaniu postprodukcją za pomocą Transkodera Colorfront. Nawiązała również partnerstwo z MulticoreWare w celu ukończenia integracji wsparcia HDR10+ z kodem wideo o wysokiej efektywności x265 (HEVC), dostępnym bezpłatnie w ramach licencji typu open source i używanym przez wielu popularnych komercyjnych dostawców systemów kodowania, w tym Telestream, Haivision oraz Rohde i Schwarz.

Comments

comments

64
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...