Sąd Najwyższy: sprawa używania tytułu „wSieci” do ponownego rozpoznania

Informacja Prasowa - 18.11.2016
35

Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie użycia tytułu "wSieci"

Sąd Najwyższy nakazał ponowne rozpoznanie żądania Gremi Media, wydawcy m.in. Rzeczpospolitej i Parkietu, zakazania wydawcy tygodnika „wSieci” używania tej nazwy. Gremi oczekuje od wydawcy tygodnika, spółki Fratria przeprosin i zapłaty 50 tys. zł na cel charytatywny. Sąd Najwyższy stwierdził wady w werdykcie Sądu Apelacyjnego i nakazał powtórzenie procesu.

Gremi Media wywodzi prawo do wyrażenia „w sieci” (i kilku z tym słowem) z faktu, że jako pierwszy zaczął je wykorzystywać do określenia subdomeny strony internetowej rp.pl, funkcjonującej od 2011 r. oraz w 2012 r. zgłosił ją do Urzędu Patentowego do ochrony. Fratria też zarejestrowała tytuł „w Sieci” dla tygodnika, a potem domenę „gazetawsieci.pl”.

Sąd Okręgowy i Apelacyjny w Warszawie potwierdził, że Gremi a wcześniej Presspublica pierwsza używała określenia „w sieci”. Jednak zdaniem tych instancji nie ma ryzyka pomyłki, co do produktu i wydawcy, gdyż nie należy porównywać tylko słów, ale całe winiety. Obydwa sądy z powodu „braku znaczącego ryzyka konfuzji” nie widziały podstaw do wydania zakazu. I to własnie ustalenie sądów, że było jednak pewne ryzyko wprowadzenia w błąd czytelników, pozwoliło pełnomocnikom Gremi argumentować przed Sadem Najwyższym, że ani polskie, ani unijne prawo i orzecznictwo nie stopniują konfuzji. Sąd uznał ten argument i w konsekwencji zwrócił sprawę do ponownego rozpoznania.

Comments

comments

35
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...