Rusza dziewiąta edycja konkursu manus® na najciekawsze aplikacje z użyciem bezsmarownych łożysk igus!

Jerzy Ciszewski - 14.01.2019
291

Rusza dziewiąta edycja konkursu manus® na najciekawsze aplikacje z użyciem bezsmarownych łożysk igus!

Rusza dziewiąta edycja konkursu manus® na najciekawsze aplikacje z użyciem bezsmarownych łożysk igus!

Firma igus GmbH – lider technologii trybopolimerowych już po raz 9. zaprasza wynalazców i twórców rozwiązań technologicznych do udziału w konkursie na najciekawsze przemysłowe zastosowanie polimerowych łożysk ślizgowych. Liczy się innowacyjność, techniczna i ekonomiczna efektywność oraz kreatywność.

W konkursie, którego celem jest podkreślenie technicznej przewagi komponentów z tworzywa sztucznego może wziąć udział każdy. Projekty można zgłaszać do 22 lutego 2019, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się na międzynarodowych targach w Hanowerze (1-5 kwietnia 2019).

Popularność konkursu, który odbywa się co dwa lata stale rośnie. Pierwsza edycja manus®, odbyła się w 2003 roku w Niemczech i brało w niej udział 34 uczestników. Była to wspólna inicjatywa firmy igus i producentów polimerów oraz tworzyw sztucznych. Dziś konkurs jest międzynarodowym wydarzeniem dla całego środowiska przemysłowego pokazującym, co potrafią nowoczesne łożyska ślizgowe z tworzyw sztucznych.

Do ósmej edycja konkursu zgłosiło się 541 wynalazców i twórców rozwiązań z całego świata. Złoty manus® 2017 powędrował do Stanów Zjednoczonych, do firmy Pathway LLC, za projekt AirframeTM, egzoszkieletu opracowanego przez Levitate Technologies, Inc., w celu ułatwienia prac montażowych. Srebrny manus® do francuskiej firmy Ocean Innovation System za elektryczne ramię manipulatora, które może być stosowane pod wodą, do głębokości 500 metrów, a brązowy otrzymał UB-SPACE – studencki projekt badawczy w przestrzeni kosmicznej (moduł, który za pomocą mechanizmu wyrzutowego na pokładzie rakiety wynosi w przestrzeń kosmiczną sześcienny przedmiot – tzw. „jednostkę spadku swobodnego” (ang. free falling unit, FFU) – w celu zarejestrowania sposobu jego poruszania się w przestrzeni kosmicznej z zastosowaniem systemu kamer i czujników).

W ostatniej polskiej edycji konkursu wystartowało 57 firm i 63 unikalnych aplikacji. Złotą statuetkę manus®, dyplom oraz nagrodę pieniężną otrzymała firma JBG-2 Sp. z o.o z Warszowic, która zastosowała trybotaśmę w drzwiach przesuwnych chłodziarek. Srebrną statuetkę zdobyła firma Wimed Sp. z o.o. z Tuchowa, za aplikację z użyciem łożysk ślizgowych w urządzeniach fitness do treningu na świeżym powietrzu (siłownie plenerowe). A brązow firma CNG System Jacek Rudkowski Sp. z o.o. z Krakowa, za aplikację z użyciem łożysk ślizgowych w urządzeniu edukacyjnym „Tor wyścigowy”.

Słowo „manus” (z łac. ‘dłoń’), symbolizuje dążenie do odkrywania nowych technologii. W świecie igus symbol ten od lat odzwierciedla efektywne i innowacyjne aplikacje z użyciem polimerowych łożysk ślizgowych.

Comments

comments

291
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...