Ruszyło przyjmowanie zgłoszeń do konkursu Sony World Photography Awards 2017

Informacja Prasowa - 07.07.2016
61

Rozpoczyna się przyjmowanie zgłoszeń do konkursu Sony World Photography Awards 2017

Największy na świecie konkurs fotograficzny świętuje swoje 10-lecie. Pojawiły się nowe kategorie w konkursie profesjonalnym, otwartym i młodzieżowym.

W kolejnych latach będziemy starali się prowokować fotografów do pokonywania własnych ograniczeń twórczych — Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do największego na świecie konkursu fotograficznego: Sony World Photography Awards. W tym roku odbywa się jego jubileuszowa, 10. edycja. Organizatorem wydarzenia jest World Photography Organisation.

Konkurs Sony World Photography Awards jest otwarty dla każdego i co roku prezentuje to, co najlepsze w fotografii. Obecnie jest zaliczany do najważniejszych wydarzeń w świecie fotografii, a znalezienie się na liście finalistów lub laureatów może znacząco wpłynąć na rozwój kariery. Rokrocznie konkurs przyciąga zarówno młode talenty, jak i uznanych artystów. Dzięki Sony World Photography Awards, miłośnicy fotografii na całym świecie mają okazję podziwiać najlepsze zdjęcia z ostatnich 12 miesięcy.

Zwycięstwo w kategorii „Portret” zmieniło moje życie. Z zawodowego punktu widzenia nagroda ta pomogła mi w rozwoju kariery — Sophie Gamand, I miejsce w kategorii „Portret” w konkursie profesjonalnym 2015.

Wygrana zwiększyła zainteresowanie moją pracą. Zaczęłam otrzymywać więcej zleceń i propozycji współpracy — Kylli Sparre, I miejsce w kategorii „Po retuszu” w konkursie otwartym 2014.

Nagroda odmieniła moje życie. Poza rozgłosem pozwoliła mi stworzyć mocne więzy przyjaźni i podjąć współpracę zawodową z różnymi odbiorcami. Bez niej byłoby to niemożliwe — Andrea Roseate, III miejsce w kategorii „Z ukrycia” w konkursie profesjonalnym 2016.

Fotografowie mogą zgłaszać swoje prace w ramach czterech konkursów: profesjonalnego, otwartego, młodzieżowego studenckiego. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem witryny www.worldphoto.org. Po niedawnej modernizacji, zapewnia ona fotografom większe możliwości wizualizacji i maksymalnie upraszcza proces przesyłania prac.

We wszystkich konkursach edycji 2017 pojawiły się nowe kategorie, które mają zachęcić fotografów do pokonywania własnych ograniczeń twórczych. Definicje i nazwy kategorii podano w informacjach uzupełniających oraz pod linkiem.

Zwycięstwo w konkursie Sony World Photography Awards daje wiele korzyści. Należą do nich:

  • Najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony
  • Ekspozycja pracy na wystawie Sony World Photography Awards w Londynie
  • Publikacja w corocznie wydawanej księdze Sony World Photography Awards
  • 25 000 dolarów USA dla zdobywcy tytułu Fotografa Roku
  • 5000 dolarów USA dla zwycięzcy konkursu otwartego
  • Rozgłos w mediach na całym świecie i większe uznanie

— Jesteśmy dumni, że nasz konkurs ma już 10 lat — komentuje Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation. — Od pierwszej edycji w 2007 roku konkurs Sony World Photography Awards systematycznie nabierał rozmachu i wiarygodności. Przez te lata jurorzy odkrywali i wyróżniali bardzo różnorodne fotografie. Jestem zaszczycony, że dla wielu debiutujących fotografów z całego świata konkurs stanowił początek kariery, a dla profesjonalistów o ugruntowanej pozycji, był okazją do poszerzenia kontaktów zawodowych. W kolejnych latach będziemy starali się prowokować fotografów do pokonywania własnych ograniczeń twórczych. 

W konkursie Sony World Photography Awards 2016 wzięli udział fotografowie ze 186 krajów, którzy zgłosili łącznie rekordową liczbę 230 103 zdjęć. Tytuł Fotografa roku 2016 w konkursie profesjonalnym przyznano irańskiemu fotoreporterowi Asgharowi Khamseh za cykl „Fire of Hatred” („Ogień nienawiści”).

Lista finalistów Sony World Photography Awards zostanie opublikowana 28 lutego. Ogłoszenie nazwisk zwycięzców konkursu otwartego i konkursów National Awards nastąpi 28 marca, a zwycięzców całego konkursu — 20 kwietnia 2017 r. Wystawa w Somerset House w Londynie potrwa od 21 kwietnia do 7 maja 2017 r.

Prace zwycięzców i finalistów z edycji 2016 można pobrać ze strony www.worldphoto.org/press

Informacje uzupełniające 

KATEGORIE KONKURSU 2017 — pełne opisy kategorii znajdują się tutaj.

● Konkurs profesjonalny — ocenie podlega całość przedstawionego materiału.

Kategorie „Sztuka”: Architektura / Fotografia konceptualna / Krajobraz / Świat natury / Portret / Martwa natura Kategorie dokumentalne: Wydarzenia bieżące i wiadomości / Współczesność / Życie codzienne / Sport

● Konkurs otwarty  ocenie podlega pojedyncze zdjęcie.

Kategorie: Architektura / Kultura / Po retuszu / Ruch / Natura / Dzika przyroda / Portrety / Martwa natura / Fotografia uliczna / Podróż

● Konkurs młodzieżowy — dla fotografów w wieku od 12 do 19 lat. Oceniane będzie pojedyncze zdjęcie związane z tematem „Piękno”.

● Konkurs studencki — dla studentów kierunków związanych z fotografią. Oceniane będzie pojedyncze zdjęcie związane z zadanym tematem.

Greetings from Mars, fot. Julien Mauve

Greetings from Mars, fot. Julien Mauve

NAJWAŻNIEJSZE DATY

● 5 grudnia 2016 r. — zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkurs studencki

● 5 stycznia 2017 r. — zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkurs otwarty i młodzieżowy

● 10 stycznia 2017 r. — zakończenie przyjmowania zgłoszeń na konkurs profesjonalny

● 28 lutego 2017 r. — ogłoszenie listy finalistów konkursów profesjonalnego, otwartego, młodzieżowego oraz studenckiego

● 28 marca 2017 r. — ogłoszenie zwycięzców w kategoriach otwartych i młodzieżowych oraz w konkursach National Award

● 20 kwietnia 2017 r. — ceremonia w Londynie i ogłoszenie Fotografa Roku, zwycięzców w poszczególnych kategoriach profesjonalnych oraz zwycięzców w konkursie otwartym, młodzieżowym i studenckim

● Od 21 kwietnia do 7 maja 2017 r. — wystawa Sony World Photography Awards w londyńskim Somerset House

Comments

comments

61
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...