Rozbić Google’a, Amazona, Facebooka i Apple’a! – wstępniak do newslettera Artura Kurasińskiego

Informacja Prasowa - 13.06.2019
138

Rozbić Google'a, Amazona, Facebooka i Apple'a! - wstępniak do newslettera Artura Kurasińskiego

Sześć lat temu to byłoby nie do pomyślenia. Demokraci zbyt otoczyli się lobbystami z Doliny Krzemowej żeby patrzeć trzeźwo na to co wyrabiają największe spółki technologiczne rodem z USA. GAFA (Google, Apple, Facebook i Amazon – czasami dodaje się też Netfliksa) spała dobrze.

Obecny lokator Białego Domu (którego część wpływu zapewnia konto Twitterze) paradoksalnie z dużą rezerwą podchodzi do Doliny Krzemowej. Z prostego powodu.

 

Trump uważa, że regulacje, które wymuszają na platformach użytkownicy i prawo stają jednoznacznie po stronie liberałów, lewaków i LGBT. Czyli po stronie tych grup społecznych i politycznych, które Trump zwalcza i bardzo chętnie (za pomocą Twittera) obarcza winą za całe zło.

 

Sześć lat temu każdemu politykowi, dziennikarzowi, inwestorowi czy działaczom społecznemu proponującego podział największych, technologicznych spółek amerykańskich tech władcy z Doliny by się śmiali w nos.

 

Aż do tego roku. Elizabeth Warren (jedna z potencjalnych kandydatek Demokratów w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w USA) w marcu w głośnym artykule postawiła sprawę jasno – dla dobra amerykańskiej gospodarki i demokracji (ale nie tylko – również służby zdrowia czy też edukacji) należy zrobić wszystko żeby GAFA nie tyle zaczęła płacić podatki takie jak powinna ale również rozbić jej monopol dzieląc ją na mniejsze spółki.

 

Takie podziały nie są niczym nowym w USA. Mogą szokować bo mówimy o ogromnych korporacjach, które wydają się niepokonane i posiadające ogromne pieniądze i wpływy.

 

Niemniej dzięki amerykańskiemu prawu są to rozbiciu na mniejsze, bardziej konkurujące podmioty musiały się poddać między innymi AT&T, Microsoft, Bell a zamierzchłych czasów takie potęgi jak Standard Oil czy American Tobacco.

 

Dlaczego GAFA powinna zostać rozbita na mniejsze spółki? Ponieważ to wprowadzi “tlen” do rynkowego stawu i spowoduje, że żadna z tych spółek nie będzie mogła osiągnąć na powrót pozycji monopolisty.

 

Dlaczego monopol jest zły? Ponieważ zabija konkurencyjność, rodzi patologię i hamuje innowacyjność (lepiej dbać o zdobyta pozycję i konserwować układ niż ryzykować i tworzyć nowe rozwiązania).

 

Dlaczego monopol GAFA jest groźny? Ponieważ powoduje, że Internet jest amerykański – stosuje amerykańskie prawo i ma kapitalistycznego “ducha” nastawionego wyłącznie na zyski dla akcjonariuszy.

 

Łamanie praw człowieka, upadek mediów, niszczenie demokracji, współpraca z reżimami takimi jak Chiny – jest ok jeśli przynosi dochód.

Ostatni powód – na rynku, który rządzi kilka firm nie ma miejsca na prawdziwą konkurencję. Zawsze Google może “zdepozycjonować” konkurencję w swojej wyszukiwarce.

 

Facebook odmówić wyświetlania reklam a Amazon odmówi sprzedaży swojej technologii. I nic nie będzie można tym firmom zrobić bo są za duże, zbyt bogate i mają polityków w kieszeni.

 

Zresztą ten proces już się zaczął. Ktokolwiek wygra wybory prezydenckie prawdopodobnie tylko go przyspieszy.

Newsletter Artura Kurasińskiego – https://kurasinski.com/newsletter/

Comments

comments

138
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...