Rosną wydatki Polaków na rozrywkę i wypoczynek. Wyniki badania

Informacja Prasowa - 26.06.2018
119

Rosną wydatki Polaków na rozrywkę i wypoczynek. Wyniki badania

Według badania przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń, 26% Polaków przeznacza do 100 zł miesięcznie na rozrywkę, 42% do 300 zł, a 21% nawet do 500 zł. Rosnąca zamożność społeczeństwa i moda na zdrowy tryb życia sprawia, że Polacy wydają coraz więcej na przyjemności i aktywny wypoczynek poza domem.

Rosnący w kraju poziom wynagrodzeń i trend popularyzujący zdrowy tryb życia pozytywnie wpływa na większą aktywność ruchową i formy spędzania czasu wolnego. Mimo że w dalszym ciągu zauważalna jest różnica pomiędzy wydatkami na rozrywkę i wypoczynek pomiędzy mieszkańcami Polski a Europy Zachodniej, Polacy przeznaczają coraz większe budżety na rozrywkę i rekreację. Według szacunków rynek usług związanych z wypoczynkiem  i rozrywką jest obecnie w Polsce wart blisko 80 mld złotych i wciąż rośnie.

Według 26% respondentów badania „Ulubione aktywności sportowe i rozrywki Polaków” jesteśmy coraz bardziej aktywni fizycznie. Jak pokazują wyniki, wśród najbardziej popularnych sportów uprawianych przez Polaków jest: bieganie – 35% oraz jazda na rowerze i ćwiczenia fitness lub siłownia – 19%, piłka nożna – 14%, spacery i nordic walking – 9%, jak również pływanie – 4%.

Z roku na rok jesteśmy skłonni przeznaczyć coraz więcej wydatków na rozrywkę, w dodatku coraz częściej powiązaną z aktywnością ruchową. Co więcej ponad 40% z zapytanych deklaruje, że w przypadku realizacji nietypowej lub ciekawej rozrywki, jesteśmy gotowi aby z niej skorzystać poza miejscem zamieszkania. Największa grupa respondentów badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń – 42% przyznaje, że jest skłonna wydać na rozrywkę od 100 do 300 zł miesięcznie. Dla 26% akceptowalną jest kwota miesięczna do 100 zł na przyjemności, a dla 21% kwota między 300 a 500 zł. Tylko 11% z nas deklaruje, że może zaszaleć i wydać powyżej 500 zł miesięcznie na atrakcje.

Czas na rozrywkę jak wynika z badania, Polacy najczęściej znajdują podczas weekendu – 27%, wieczorem – 21% i podczas urlopu lub na wakacjach – 19%.  Najchętniej z różnych form rozrywki korzystamy w towarzystwie partnera lub partnerki – 37% odpowiedzi, z przyjaciółmi lub znajomymi – 29% wskazań oraz z rodziną – 24% odpowiedzi.

Obserwujemy, że w Polsce następuje od kilku lat duża zmiana w postawie Polaków, którzy chcą żyć aktywniej i przede wszystkim są coraz bardziej świadomi zagrożeń wynikających z przepracowania i braku regeneracji organizmu. Dlatego branża związana z aktywnym wypoczynkiem i kreatywną rozrywką ma duży potencjał rozwoju w naszym kraju i możliwości inwestycyjne. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Jak pokazują wyniki badania zmienia się nie tylko kwota, jaką inwestujemy w atrakcyjne spędzanie wolnego czasu, ale również forma preferowanej rozrywki. Oprócz standardowych aktywności, wśród zainteresowań Polaków realizowanych w czasie wolnym pojawiają się coraz częściej sporty ekstremalne.

Dla 27% zapytanych Polaków są one atrakcyjną alternatywą dla standardowych aktywności fizycznych, a 22% sposobem na przeżycie ekscytującej przygody. Według 19% respondentów popularność sportów ekstremalnych to wyznacznik naszych czasów, a 17% panującej aktualnie mody. W opinii 15% respondentów to efekt dobrobytu i faktu, iż coraz więcej Polaków stać na oryginalne rozrywki.

*Badanie „Ulubione aktywności sportowe i rozrywki Polaków” w formie ankiety online przeprowadził serwis Prezentmarzeń w maju 2018 na próbie 1376 respondentów.

Comments

comments

119
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...