Rosja oficjalnie potwierdziła, że ma oddział do prowadzenia wojny informacyjnej

Redakcja PR - 23.02.2017
255

Rosja potwierdza: mamy oddział do prowadzenia wojny informacyjnej

Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, przyznał, że jego kraj utworzył specjalny oddział wojska do prowadzenia „operacji informacyjnych” – podaje RMF FM. 

Rosyjski minister informację tę podał podczas sprawozdania przed Dumą Państwową (niższa izba parlamentu).

Utworzono już wojska operacji informacyjnych, co jest znacznie efektywniejsze i mocniejsze niż urząd (istniejący w czasach sowieckich), który nazywano kontrpropagandą – powiedział Szojgu, którego wypowiedź cytuje RMF FM.

Polityk dodał, że propaganda musi być „mądra, inteligentna i skuteczna” – podaje agencja AP, cytowana przez radio RMF FM.

Na naszych łamach często poruszaliśmy temat wojny informacyjnej i działań Rosji w tym obszarze. Liczne raporty międzynarodowych organizacji, zwłaszcza NATO, wskazują, że Rosja prowadzi szeroko zakrojone działani dezinformacyjne – jest to dla kraju kolejne narzędzie, którym stara się odbudować swoją reputację na arenie międzynarodowej i wpływać. a politykę innych państw.

Eksperci badają działania Rosji na polu przepływu informacji – a dopiero dziś oficjalny przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przyznaje, że ma do tego wyspecjalizowane jednostki.

Rosja nie używa pojęcia komunikacji strategicznej jako takiego. Prawdę mówiąc, trudno znaleźć termin, który bezpośrednio i wyczerpująco oddawałby rosyjską propagandę serwowaną na Ukrainie i w Europie. Dlatego też wielu analityków ukuło swoje własne nazwy opisujące rosyjskie działania. Jedną z najlepszych jest ta zaproponowana przez profesora Nerijusa Malikeviciusa, politologa z Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Wileńskim. Opisał on używanie mediów przez Rosję jako „informacyjną geopolitykę” – to fragment naszego artykułu „Wojna informacyjna Rosji w XXI wieku” – zachęcamy do zapoznania się z całością. Omówione zostały tam szczegółowo motywacje, techniki i konkretne przykłady działań Rosji w wojnie (dez)informacyjnej.

Warto także w kontekście tego tematu zapoznać się z ostatnią, najświeższą analizą z Munich Security Conference, gdzie działaniom Rosji jest poświęcony obszerna część. Zacytujmy fragment dokumentu:

Ostatnio szczególnie Rosja pokazała, jak dla realizacji strategicznych celów uderzać w słabości otwartych społeczeństw i podkopywać demokratyczne instytucje. Na początku stycznia 2017 roku wywiad USA opublikował raport, w którym stwierdzono „głębokie przekonanie”, że „prezydent Rosji Władimir Putin nakazał przygotować kampanię wymierzoną w wybory prezydenckie USA”. [Pełna wersja artykułu: TUTAJ]

Źródło: RMF FM

 

Comments

comments

255
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...