Revolut - co to jest ?
Revolut – co to jest ?
Revolut założyli dwaj Rosjanie Nikołaj Storonski (ros. Николай Сторонский) i Wład Jacenko (ros. Влад Яценко) w 2015 roku. 13 grudnia 2018 roku Revolut uzyskał europejską licencję bankową, dającą zezwolenie na działalność na terenie Unii Europejskiej. Tę licencję start-up otrzymał od Banku Litwy, gdzie ma 150 tys. klientów. Dzięki licencji fintech został pełnoprawnym bankiem z gwarancjami środków (do kwoty 100 000 EUR w ramach europejskiego systemu gwarancji depozytów) oraz możliwością oferowania pożyczek konsumenckich i dla biznesu.
Revolut oferuje aplikację mobilną, która wiosną 2017 roku zaczęła obsługiwać transakcje w złotych. Za pomocą aplikacji na smartfona można założyć konto bankowe, powiązane z kartą płatniczą. Konsumenci, którzy zechcą poświęcić kilka minut na ściągnięcie aplikacji i założenie konta uzyskają dostęp do bezpłatnych przelewów krajowych i międzynarodowych oraz opcji płacenia za granicą bez prowizji i dodatkowych opłat. Startup okazał się sporym sukcesem i w pierwszej połowie 2018 roku korzystało z aplikacji 1,7 mln użytkowników, których liczba w marcu 2019 zwiększyła się do 4 mln. W 2018 roku spółkę wyceniano na $1,7 miliarda dolarów.
Polska została pierwszym krajem na świecie, w którym Revolut uruchomił lokalne karty, numery kont i dział pomocy. Revolut w Polsce jest aktualnie drugim najszybciej rosnącym FinTechem w Europie i trzecim pod względem liczby użytkowników. Firma na początku 2018 roku miała na polskim rynku około 30 tysięcy klientów. Na koniec grudnia 2018 Revolut zwiększył liczbę użytkowników w Polsce do 300 tysięcy osób.
Kontrowersje
Storonski porównuje etos pracy w swoim start-upie z podejściem Amazonu do biznesu, ale sposób zarządzania ludźmi w Revolut jest poddawany międzynarodowej krytyce i według doniesień prasy bardziej przypomina feudalny folwark niż przedsiębiorstwo XXI wieku. Firma słynie z braku kultury pracy i dużej rotacji pracowników. 1 marca 2019 roku CFO Revoluta, Peter O’Higgins złożył rezygnację w związku z niedziałającym zabezpieczeniem przed podejrzanymi przelewami. Dziennikarze brytyjskiej gazety „The Daily Telegraph” ujawnili, że finansowy start-up przez kilka miesięcy miał wyłączoną blokadę, która miała automatycznie filtrować podejrzane transakcje. To spowodowało kłopoty firmy z urzędem nadzoru finansowego Financial Conduct Authority – brytyjski odpowiednik KNF).
Podejrzenie budzą również źródła inwestowania przedsiębiorstwa. W ciągu swojego istnienia Revolut pozyskał $336 mln. finansowania. Większość tych pieniędzy ($250 mln.) wyłożył fundusz DST Global(ros.) kontrolowany przez przedsiębiorcę rosyjskiego Jurija Milnera(ros.), który w styczniu 2018 roku znalazł się na opublikowanej przez Departament Stanu liście oligarchów zbliżonych do Kremla. Z kolei jednym z inwestorów funduszu DST był holding Gazprom Invest(ros.), który jest kierowaną przez Aliszera Usmanowa jednostką zależną Gazpromu, gdzie obowiązki zastępcy dyrektora generalnego ds. nauki pełni Nikołaj Mironowicz Storonski , ojciec współzałożyciela firmy Revolut.