Repolonizacja mediów przyspieszy? PiS pracuje nad nową ustawą

Redakcja PR - 22.02.2017
293

PiS chce, by w rynku mediów kapitał zagraniczny był w mniejszości

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości pracują w przyspieszonym tempie nad projektem ustawy repolonizującej segment mediów – podaje INN:Poland. 

O projekcie wypowiedziała się posłanka PiS, Barbara Bubula, podkreślając, że decyzja o nadzwyczajnym przyspieszeniu prac nad ustawą ma charakter strategiczny. Rozważanych jest kilka opcji procesu repolonizacji. Jedna z nich zakłada, że zagraniczni właściciele kapitału w segmencie mediów mają się go przymusowo pozbywać, w przypadku gdyby stanowił zbyt duży udział w całym rynku.

Rozważane są różne warianty, nie chcę i nie mogę o tym mówić bliżej. Ale podkreślam, że jeśli trzeba, znajdzie się sposób na rozbijanie monopolu zagranicznych grup medialnych, np. na odbieranie im gazet – mówi posłanka Barbara Bubula portalowi Wirtualne Media, której wypowiedź cytuje INN:Poland.

Obecnie na polskim rynku medialnym, w segmencie prasy lokalnej i regionalnej, liderem jest Polska Presse, należąca do niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau. To między innymi w tę spółkę potencjalnie najbardziej uderzyłaby nowa ustawa.

Zagraniczny kapitał jest znacząco obecny także w segmencie telewizyjnym (właścicielem Grupy TVN jest amerykański Scripps Networks Interactive), internetowym (Onet.pl, fakt24.pl – Ringer Axel Springer) czy prasowym („Fakt” – Ringer Axel Springer).

Tomasz Gackowski, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, w rozmowie z INN:Poland zastanawia się nad ewentualnymi skutkami ustawy dla rynku mediów i dla skarbu państwa.

Polski rynek informacji regionalnej jest zdominowany przez jeden zagraniczny podmiot. To pewnego rodzaju ewenement w świecie – mówi w rozmowie z INN:Poland. – Ewentualnego wykupu 20 dzienników regionalnych przez spółkę skarbu państwa – mówi się o PKO BP – nie oceniam w kategoriach „zagarniania mediów”. Warto jednak zadać pytanie z drugiej strony. Na ile to będzie działanie rentowne dla spółki skarbu państwa, która miałaby by być „narzędziem” repolonizacji regionalnych mediów drukowanych?

Oprócz projektu poselskiego ustawy o repolonizacji mediów, własną wersję ustawy przygotowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak mówi jednak posłanka Bubula, obie wersje mają się uzupełniać.

Źródło: INN:Poland, Wirtualne Media

 

Comments

comments

293
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...