Redakcja „Gazety Wyborczej Katowice” czeka na propozycje czytelników do 12. edycji „Cegły z Gazety” – Nagrody im. Janoscha

Informacja Prasowa - 21.12.2017
128

Redakcja „Gazety Wyborczej Katowice” czeka na propozycje czytelników do 12. edycji „Cegły z Gazety” - Nagrody im. Janoscha

Redakcja „Gazety Wyborczej Katowice” czeka na propozycje czytelników do 12. edycji „Cegły z Gazety” – Nagrody im. Janoscha

 

W tym roku, inaczej niż do tej pory, to czytelnicy „Gazety Wyborczej Katowice” proponują osoby, które ich zdaniem zasłużyły na „Cegłę z Gazety” – Nagrodę im. Janoscha. Kandydatury można zgłaszać jeszcze tylko dziś, 20 grudnia br.

Następnie redakcyjne jury zaproponuje 20 nazwisk kapitule składającej się z dotychczasowych laureatów, a jej członkowie wskażą z tej listy sześć nazwisk. Potem już wszystko w rękach czytelników katowickiej „Gazety Wyborczej” – to oni wybiorą osobę do której, 19 stycznia 2018 roku trafi kolejna „Cegła z Gazety”. Uroczysta gala wręczenia „Cegły z Gazety” odbędzie się w piątek, 19 stycznia 2018 roku w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Uświetni ją koncert Moniki Borzym.

„Cegła z Gazety” – Nagroda im. Janoscha to coroczny plebiscyt czytelników „Gazety Wyborczej Katowice” wyróżniający osobę, która najbardziej przyczyniła się do propagowania kulturowej tożsamości Górnego Śląska. Nagroda jest wręczana przez marszałka województwa śląskiego podczas uroczystej gali w kinoteatrze Rialto. Laureat otrzymuje symboliczną cegłę, która została wydobyta przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej” z familoka w Zabrzu – miejsca urodzenia pisarza Horsta Eckerta – Janoscha. Budynek wyburzono w związku z budową Drogowej Trasy Średnicowej, ale wcześniej ten najbardziej znany z dzieł literatury dziecięcej, autor wydanej w 1970 roku książki „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” o losach mieszkańców Górnego Śląska od lat 30. do lat 50. XX wieku zdążył podpisać cegły podczas wizyty na Śląsku w 2005 roku.

Wśród dotychczasowych laureatów „Cegły z Gazety” znaleźli się, m.in. muzyk Artur Rojek, reżyser filmowy Kazimierz Kutz, organizator „Rawa Blues Festival” Ireneusz Dudek, Angela Bajorek – autorka biografii Janoscha, malarz prymitywista Erwin Sówka, prof. Marian Zembala, architekt i urbanista Tomasz Konior oraz architekt Robert Konieczny. W 2016 roku czytelnicy „Gazety Wyborczej Katowice” nagrodzili rapera Miuosha.

„Gazeta Wyborcza Katowice” przyznaje również honorową „Cegłę z Gazety” – za wybitne zasługi dla Górnego Śląska. W 2016 roku honorową nagrodę otrzymała prof. Ewa Chojecka – historyk sztuki, członek Komitetu Nauk o Sztuce Wydziału Nauk Społecznych PAN.

Więcej informacji o tegorocznym plebiscycie można znaleźć na Katowice.Wyborcza.pl.

Comments

comments

128
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...