Raport roczny rynku nazw domeny .pl w 2017 roku

Informacja Prasowa - 28.05.2018
276

Raport roczny rynku nazw domeny .pl w 2017 roku

Rejestr domeny .pl w NASK opublikował właśnie swój pierwszy raport roczny „Rynek nazw domeny .pl” zawierający szczegółowe informacje podsumowujące rok 2017, w tym dane nie publikowane wcześniej.

W 2017 roku łączna liczba nazw w domenie.pl wyniosła ponad 2,54 mln i zmniejszyła się o ok. 4,7 proc w stosunku do roku poprzedniego. W zeszłym roku zarejestrowano prawie 900 tys. nowych nazw co oznacza, że co ok. 40 sekund rejestrowano nową nazwę.

Wśród Partnerów NASK, liderem rynku została nazwa.pl, która zanotowała wzrost ok. 4 proc. Na drugie miejsce spadł Home.pl, który odnotował największą stratę obsługiwanych nazw w domenie .pl (o ponad 178 tys., czyli ponad 27 proc.). Na trzecie miejsce awansowała firma OVH, która miała największy wzrost obsługiwanych nazw w domenie .pl (prawie 12 proc.) spośród 10 największych rejestratorów.

Zwiększyła się liczba abonentów domeny .pl – na koniec 2017 było ich ponad milion, z czego ok. 66% stanowili przedsiębiorcy.

Udział domeny .pl w krajowym rynku domen był najwyższy i wyniósł ponad 72%. Dla większości abonentów w Polsce nazwa z końcówką .pl jest od wielu lat nazwą pierwszego wyboru.

Domena .pl jest na 6 miejscu w Europie i na 10 miejscu na świecie wśród wszystkich rejestrów domen krajowych.

W 2017 roku, rejestr .pl aktywnie działał w Polsce i Europie na rzecz rozwoju internetu, w tym szczególnie edukacji i bezpieczeństwa domen internetowych. Informacje na ten temat również znalazły się w opublikowanym raporcie.

 

Comments

comments

276
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...