#RachunekPrzemocy – rusza kampania przeciwko przemocy ekonomicznej

Informacja Prasowa - 24.11.2021
126

#RachunekPrzemocy – rusza kampania przeciwko przemocy ekonomicznej

#RachunekPrzemocy – rusza kampania przeciwko przemocy ekonomicznej

Co 7. Polak akceptuje wydzielanie pieniędzy i kontrolowanie wszystkich wydatków przez partnera, a co 4., który doświadcza przemocy ekonomicznej, przyznaje, że jest to zjawisko powtarzające się w jego życiu[1]. O tym poważnym problemie i jego przejawach opowiada nowa kampania Avon Kontra Przemoc „Rachunek przemocy”, organizowana we współpracy z fundacją Feminoteka. Akcję wspiera także BNP Paribas Bank Polska S.A.

Tegoroczna edycja kampanii Avon Kontra Przemoc – realizowana w ramach międzynarodowej akcji 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć – ma na celu edukowanie kobiet i mężczyzn na temat tego, czym jest przemoc ekonomiczna oraz w jaki sposób może się ona przejawiać. Marka wystawia opresyjnym partnerom „Rachunek przemocy”, a osobom, które jej doświadczają, oferuje pomoc poprzez pierwszą przeciwprzemocową aplikację Avon Alert, uruchomioną w 2019 r. Pozwala ona sięgnąć po bezpłatną i profesjonalną pomoc poprzez kontakt z telefonem wsparcia Feminoteki lub całodobowy chat. Można tam znaleźć także platformę edukacyjną, na której dostępne są szkolenie dotyczące przemocy.

Celowe uzależnienie finansowe, wydzielanie, kontrolowanie, nadmierne krytykowanie wydatków, to przejaw przemocy. Niestety wciąż wiele osób, które doświadczają agresywnych, upokarzających zachowań w tym obszarze, nie wie, że ma prawo i może zwrócić się o pomoc. Poprzez naszą kampanię i działania edukacyjne chcemy to zmienić mówi Joanna Piotrowska, prezeska fundacji Feminoteka.

Przemoc ekonomiczna to zachowania mające na celu kontrolę zdolności partnerki lub partnera do nabywania, utrzymywania i korzystania z zasobów ekonomicznych. Więcej o jej przejawach można przeczytać na stronie avonalert.pl na platformie edukacyjnej. Jak pokazał raport „Ogólnopolska diagnoza zjawiska przemocy w rodzinie”, przemoc ekonomiczna pozostaje obszarem najmniej zrozumianym oraz trudnym do scharakteryzowania i rozpoznania. Co więcej, 14% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że „wydzielanie pieniędzy i kontrolowanie wszystkich wydatków, to przejaw gospodarności współmałżonka”.

Zwracamy uwagę na problem przemocy ekonomicznej ze względu na to, jak mało się o niej mówi i jak nieświadome jej istnienia jest społeczeństwo. Z okazji naszych 135. urodzin przewidujemy także przekazanie w ciągu najbliższego roku 1,35 mln dolarów (globalnie) na wsparcie organizacji pożytku publicznego, pomagającym kobietom w walce z tym niesprawiedliwym zjawiskiem. Nie zapominamy także o naszych pracownikach. W ubiegłym roku wprowadziliśmy procedurę postępowania w przypadku przemocy zwaną Protokołem GBV, dzięki której osoby w trudnej sytuacji mogą skorzystać ze wsparcia Ambasadora ds. Przemocy lub otrzymać dodatkowy urlop – mówi Agnieszka Isa, Dyrektor Generalna w Avon Cosmetics Polska.

Kampanię wspiera również BNP Paribas Bank Polska S.A., wyświetlając na bankomatach i ekranach TV w ponad 440 placówkach w całym kraju specjalne plansze edukujące na temat przemocy ekonomicznej i tego, gdzie można zwrócić się po pomoc. Co więcej, komunikacja o kampanii pojawi się w mediach własnych i social mediach banku.

#RachunekPrzemocy to kampania, która podejmuje bardzo ważny i mało uświadomiony temat. Poruszając go w mediach i przestrzeni publicznej, możemy pomóc osobom, które doświadczają przemocy ekonomicznej. Równe traktowanie i szacunek dla innych osób to podstawowe zasady, które wpisują się w katalog naszych wartości. Od lat działamy na rzecz równości, promując ją zarówno wewnątrz banku, jak i angażując się w inicjatywy, które mogą przynieść realną zmianę społeczną – mówi Izabela Tworzydło, dyrektorka Departamentu Komunikacji Korporacyjnej, rzeczniczka prasowa Banku BNP Paribas.

Kampania obejmuje dodatkowo szereg aktywności w mediach społecznościowych i prasie. Za tegoroczną strategię, koncept kreatywny, komunikację PR i aktywację z influncerami odpowiada agencja Garden of Word, za aktywację w social media – marka Avon, a za wsparcie obecności w mediach również agencja mediowa Starcom.

[1] Raport „Ogólnopolska diagnoza przemocy w rodzinie”, przeprowadzony przez Kantar Polska dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, 2019.

Comments

comments

126
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...