Przestępcy w sieci

Jerzy Ciszewski - 27.11.2015
124

Wizerunek organizacji przestępczych w mediach społecznościowych.

O swój wizerunek dbają nie tylko osoby publiczne czy firmy. Organizacje przestępcze również chcą być odpowiednio postrzegane przez otoczenie, czego dowodem jest fakt, że najbardziej znane grupy publikują swoje ,,dokonania” w sieci i mają profile na portalach społecznościowych.

Przykłady ?

… trzy lata temu debatowano nad słusznością porozumienia ACTA wymierzonemu przeciw piractwu w sieci. Użytkownicy bardzo mocno sprzeciwili się umowie, która miałą być ograniczeniem ich wolności w sieci i wyrazem nadmiernej kontroli. W całym kraju pojawiły się protesty i manifestacje, a ponadto organizacja hakerska Anonymous postanowiła przyłączyć się do protestów wysyłając między innymi ten komunikat do rządu. Tym samym biało­czarne maski stały się bardzo szybko atrybutem nie tylko hakerów, ale na jakiś czas wszyscy stali się Anonymous.

Organizacja angażuje się również w inne sprawy społeczne. Członkowie włączają się w walkę z terroryzmem. Ich aktywność była widoczna przy okazji ataków w Paryżu, wypowiedziano wojnę Państwu Islamskiemu. W ramach solidarności postanowiono także przywdziać kolory Francji na zdjęciach profilowych. Czy można mieć dobry wizerunek mimo działalności poza prawem? Można. Odpowiednia rozpoznawalność, zwłaszcza jeśli chodzi o hakerów, ma ogromne znaczenie w ich pracy. Hakerzy kojarzeni są jedynie z włamywaniem się na strony i konta firm, ale ludzie o takich ponadprzeciętnych umiejętnościach są doceniani również przy tworzeniu coraz lepszych zabezpieczeń.

Korporacje zauważają zdolności tych ludzi, dlatego coraz częściej słyszy się o zatrudnianiu hakerów przy kreowaniu nowych rozwiązań technologicznych.

Skoro już o terroryzmie wspomnieliśmy, nie sposób pominąć tematu obecności tych grup w w serwisach społecznościowych. Dwa lata temu świat obiegła informacja o założeniu konta na Twitterze przez grupę Al­Kaida.

Terroryści wykorzystują media społecznościowe do przekazywania swoich roszczeń, komunikatów, nierzadko manipulują mediami i społeczeństwem poprzez umieszczanie filmów np. z masowych egzekucji. Serwisy takie jak Twitter, Youtube czy Facebook wykorzystywane są do wzbudzania strachu w społeczeństwie, toteż grupy przestępcze udostępniają treści spójne z ich wizerunkiem. Terroryści nie posługują się jednak bezpośrednio mediami społecznościowymi tak jak przeciętni użytkownicy.

Organizacja ISIS przyznała się do ostatnich zamachów w Paryżu za pośrednictwem internetu, ale wiadomość rozeszła się tak szybko właśnie dzięki mediom społecznościowym i dzięki użytkownikom. Najpierw przez propagatorów, potem przez przeciętne osoby a także tradycyjne media. Wciąż trwa operacja zamykania kont organizacji terrorystycznych w serwisach społecznościowych, pomagają w tym także hakerzy. Jak widać, te dwie ścieżki przecinają się w jednym miejscu. Mimo, że obie grupy działają poza prawem, ich wizerunki są skrajnie różne. Także odbiór przez otoczenie. Serwisy społecznościowe pomagają nam jednak w tym, abyśmy byli informowani o działaniu jednych i drugich grup tak samo szybko.

Comments

comments

124
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...