Przepis Tesco na niemarnowanie żywności

Informacja Prasowa - 27.06.2019
112

Przepis Tesco na niemarnowanie żywności

Znasz wiele przepisów na pyszne potrawy? A czy wiesz jaka jest receptura na ograniczenie wyrzucania produktów? Zobacz, jak robi to Tesco, które od lat walczy z marnowaniem żywności. W ostatnim roku szkolnym w ramach programu „Od uprawy do potrawy” pracownicy Tesco Polska wyedukowali ponad 8 000 uczniów w trakcie 300 wycieczek!

Nie od dziś wiemy, że to nasze codzienne wybory i podejmowane działania kształtują rzeczywistość, w której żyjemy. Dlatego Tesco Polska od lat podejmuje liczne aktywności w zakresie walki z marnowaniem żywności. Jednym z nich jest edukowanie najmłodszych w ramach programu „Od uprawy do potrawy”. Właśnie zakończyła się jego trzecia edycja, w trakcie której zrealizowano ponad 300 wycieczek edukacyjnychw sklepach Tesco, w których wzięło udział ok. 8 000 małychodkrywców.

Celem programu „Od uprawy do potrawy” jest pokazanie uczniom klas 0-4, że zdrowe odżywianie może być przyjemne i ciekawe. Zainteresowanie dzieci tak ważnymi tematami nie jest łatwe. Najlepszym sposobem na naukę jest zabawa! W trakcie gry terenowej „Ekspedycje Smaków” uczestnicy poznawali świat zdrowych nawyków żywieniowych w atrakcyjnych dla nich sposób, czyli poprzez zabawę w odkrywanie Mapy Niemarnowania i rozwiązywania zagadek. W ramach programu nauczyciele mogli skorzystać także ze scenariuszy lekcji oraz założyć w szkole Klub Niemarnowania, który umacniał pozytywne nawyki żywieniowe wśród dzieci.

-Najbardziej w „Ekspedycjach Smaków” cieszą nas pozytywne reakcje uczniów, którzy mają okazję doświadczyć czegoś nowego, spróbować innych produktów, a przez to wpłynąć na wybory konsumenckie w ich domach i przekonać rodzinę np. do jedzenia warzyw i owoców. Takie spotkania są bardzo ważne dla kształtowania gustu żywieniowego młodego pokolenia, a dzięki zaangażowaniu i pasji  pracowników sklepów prowadzących wycieczki, spotkania odbyły się w miłej atmosferze w blisko 50 lokalizacjach w całej Polsce – mówi Daria Kulińska, Dyrektor Działu Komunikacji w Tesco Polska.

Programy edukacyjne to tylko jedna z wielu aktywności Tesco. Już na etapie produkcji podejmowane są ważne decyzje. Dostawcy wybierani są uważnie i odpowiedzialnie, tak, by mieć pewność, że do sklepów trafia żywność najlepszej jakości. Dlatego Tesco współpracuje bezpośrednio z producentami żywności, co w niektórych przypadkach może zagwarantować nawet 2 dni więcej świeżości produktu, dzięki czemu klienci mają więcej czasu na wykorzystanie owoców i warzyw.

W sklepach z łatwością można znaleźć przecenione produkty z krótkim terminem ważności. Atrakcyjna cena zachęca klientów do zakupu i zmniejsza ilość zmarnowanej żywności. Z tej samej inspiracji Tesco stworzyło serie nieperfekcyjnych owoców i warzyw „Perfectly Imperfect”, które mogłyby być odrzucone przez producenta, gdyż konsumenci niechętnie sięgają po produkty drobniejsze lub te o niecodziennym kształcie. Jednak jeśli pomimo tych działań powstaje nadwyżka żywności, Tesco stara się wykorzystać to jak najlepiej i przekazuje żywność potrzebującym. Dzięki współpracy z Federacją Banków Żywności, Caritas i lokalnymi organizacjami charytatywnymi tylko w roku finansowym 2018/19 sklepy Tesco przekazały ponad 3 411 ton żywności. Co więcej, w tym roku Tesco wystartowało z programem „Duża pomoc dla małych zwierzaków”, w ramach którego nadwyżkę żywności przekazuje organizacjom takim jak schroniska czy ZOO. Dzięki temu jedzenie się nie marnuje, a potrzebujące zwierzęta dostają pomoc w postaci pokarmu!

Pamiętajmy, że marnowanie żywności to wciąż ogromny problem dzisiejszego świata. Kupujemy więcej niż jesteśmy w stanie skonsumować, co powoduje powstanie nadwyżek żywności. Gdy dodamy do tego perspektywę malejących zasobów naturalnych i ogromu głodu na świecie, konkluzja może być tylko jedna: musimy zacząć działać! Tylko wspólne działanie producentów żywności i konsumentów może przynieść wymierne skutki.

Comments

comments

112
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...