Przełom w komunikacji z klientem branży budowlanej

Informacja Prasowa - 25.04.2017
238

Marki budowlane mają problem z kreatywną komunikacją

Kreatywność do tej pory nie wyróżniała działań wizerunkowych w branży budowlanej. Komunikacja wokół produktów stosunkowo drogich, rzadko kupowanych i wymagających znajomości zagadnień technicznych to wyzwanie dla niejednego marketera. Jak znaleźć złoty środek na stworzenie kampanii merytorycznej i przyciągającej uwagę, a jednocześnie nie infantylnej?

Przekonanie o konieczność inwestycji w content marketing jak mantra powtarzane jest na konferencjach i w działach marketingu większych i mniejszych firm. Tworzenie dobrych treści, a potem ich efektywna dystrybucja rodzi wiele przeszkód, nie tylko w „mało seksownej” branży budowlanej. I choć definicja content marketingu znana jest od kilku lat, dopiero teraz zaczyna być rozumiana na dobre. W roku 2017 tworzenie firmowego blogu i kreatywnych postów na Instagram będzie miało swój cel, a za nim KPI, które zweryfikują skuteczność działań. Marki coraz mniej boją się eksperymentować. Stąd szybki rozwój form prezentowania atrakcyjnych wizualnie treści. Infografiki, gify, animacje czy krótkie video nie są już tylko domeną branży fashion. Wdzierają się do komunikacji także innych brandów.

Merytoryka plus emocje

Z drugiej strony billboardy, tradycyjne kampanie odsłonowe, AdWords i wsparcie SEO dla strony www to niewątpliwie kilka z głównych działań promocyjnych podejmowanych przez marki z branży budowlanej. Małe zaufanie do działań contentowych wynika z prostej przyczyny – tworzenie atrakcyjnej i jednocześnie merytorycznej treści na temat okien czy drzwi często wymaga odejścia od znanych rozwiązań. Kampanie odsłonowe oparte o Rich Media czy OOH to proste narzędzia dla tych konsumentów, którzy wiedzą czego szukają – deweloperów czy architektów. Jednakże obecnie to przecięty Kowalski kupuje najwięcej. A on nie szuka specjalistycznych haseł, tylko oczekuje edukacji i przystępnie podanej wiedzy. Stąd popularność na YouTube materiałów typu „How To/Jak coś zrobić”.

Video first

Sposobem na znalezienie złotego środka może okazać się video marketing, czyli między innymi działania contentowe na wspomnianym już YouTube – platformie, która w Polsce liczy sobie już ponad 20 mln użytkowników (wyniki badania Gemius/PBI za marzec 2017). Nie wspominając już o innych rosnących platformach opartych o ten rodzaj contentu jak: Vimeo, Snapchat czy rozwijający się w tym zakresie Facebook. To była kwestia czasu kiedy w branży budowlanej pojawi się pierwszy odważny, który podejmie wyzwanie. Producent okien Oknoplast i jego nowy projekt OknoplastLab to swego rodzaju przełom. – Weszliśmy na kolejny poziom komunikacji z klientem, tym razem stosując formę nowoczesnego video – z jednej strony przekazującego konkretną wiedzę, edukującego klienta, a drugiej lekkiego, z poczuciem humoru – mówi Magdalena Cedro – Czubaj, Dyrektor Marketingu firmy. To nie pierwsze pionierskie działanie krakowskiego producenta okien. W kwietniu 2016 roku firma Oknoplast zorganizowała wyjątkowy multimedialny event – premierę autorskiego okna Pixel. Wydarzenie miało miejsce w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

Czy projekt OknoplastLAB zmotywuje inne marki budowlane do kreatywnych działań video-contentowych? Najprawdopodobniej tak – a to dobra informacja nie tylko dla klientów, ale dla samych marketerów, którzy będą mogli wykazać się kreatywnością.

Comments

comments

238
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...