Projekt Wojownik po raz dwudziesty piąty

Informacja Prasowa - 07.08.2020
268

Projekt Wojownik po raz dwudziesty piąty

Projekt Wojownik po raz dwudziesty piąty

25 edycja zajęć edukacyjno-sportowych dla weteranów, rodzin poległych i instruktorów – żołnierzy WP odbędzie się 18 i 19 sierpnia w Gdyni. Treningi poprowadzi były mistrz federacji FEN oraz zawodnik KSW Roman Szymański.

Zawodnik nie ma słabych stron. Jest świetnym pięściarzem oraz doskonałym parterowcem. Cztery lata temu wywalczył pas mistrzowski jednej z największych polskich federacji mieszanych sztuk walki FEN i w tym samym roku otrzymał prestiżowe wyróżnienie „Heraklesa” jako odkrycie 2016 roku. Jest multimedalistką różnej rangi zawodów  i turniejów bokserskich i graplingowych, posiadaczem czarnego pasa w brazylijskim jiu-jitsu. Zagrał w głośnym filmie w reżyserii Macieja Kawulskiego pt. „Underdog”. Na co dzień trenuje min. z Katarzyną Lubońską – zawodniczką FEN i żołnierzem Wojska Polskiego w poznańskim Czerwonym Smoku.

Drugiego dnia zajęcia poprowadzi Tomasz Laska – założyciel i prezes klubu bokserskiego „Ring Riders” a zajęcia siłowe z wykorzystaniem kettlebell zorganizuje Dariusz Waluś.

Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z historią, wyposażeniem i zadaniami Jednostki Wojskowej Formoza. Oprócz „płetwali” współorganizatorem spotkania weteranów jest 3 Flotylla Okrętów oraz Stowarzyszeniem KRS Formoza.

Zajęcia odbędą się zgodnie z ostatnimi zaleceniami resortu zdrowia oraz z ograniczeniami wprowadzonymi w jednostce wojskowej w związku z koronawirusem.

***

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni.

Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.
Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa (CWDPGP) przy współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej i jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

Teks i grafika: CWDPGP

Comments

comments

268
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...