Projekt „Europe Talks” z udziałem „Gazety Wyborczej” nagrodzony The Jean Monnet Prize 2019

Informacja Prasowa - 13.11.2019
300

Projekt „Europe Talks" z udziałem „Gazety Wyborczej" nagrodzony The Jean Monnet Prize 2019

Platforma „Europe Talks”, łączącą osoby o różnych poglądach politycznych z całej Europy, otrzymała tegoroczną prestiżową nagrodę The Jean Monnet Prize. Projekt zainicjowany przez redakcję ZEIT ONLINE, realizowany z udziałem kilkunastu innych europejskich mediów – w tym „Gazety Wyborczej” jako jedynej redakcji z Polski, umożliwił debatę wielu środowisk przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

W marcu br. „Gazeta Wyborcza” uruchomiła platformę „Europe Talks” łączącą ludzi o różnych poglądach politycznych z całej Europy. Był to element międzynarodowego projektu, który miał zapewnić dyskusję przed wyborami europarlamentu.

Inicjatorem działań był ZEIT ONLINE z Niemiec, a włączyły się w nie także – oprócz „Gazety Wyborczej” – arte.tv z Francji i Niemiec, „Capital” z Bułgarii, Delfi.it z Estonii i Łotwy, „De Standaard” i „Knaack” z Belgii, „Der Standard” z Austrii, „EfSyn” z Grecji, „Financial Times” z Wielkiej Brytanii, „Helsingin Sanomat” z Finlandii, HuffPost.com i „La Repubblica”z Włoch, „Morgenbladet” z Norwegii i „Politiken” z Danii.

Wszystkie redakcje zaangażowane w projekt zadawały swoim czytelnikom i użytkownikom te same siedem pytań, przybliżając ich do znalezienia swojego politycznego przeciwieństwa w innym kraju oraz umożliwiając konstruktywną debatę o różnicach w Europie i odkrycie tego, co ich łączy.

Dzięki „Europe Talks” po raz pierwszy osoby o różnych poglądach z różnych krajów Unii Europejskiej mogły w tym samym czasie debatować ponad granicami państwowymi. Nieznajomi np. z Belgii, Francji, Włoch i Polski mogli spotkać się ze swoimi europejskimi sąsiadami, poznać ich bliżej i spróbować zrozumieć ich światopogląd. Projekt zgromadził ponad 16 tys. Europejczyków.

11 maja br. nastąpił finał akcji, podczas którego uczestnicy spotkali się z partnerem osobiście lub zorganizowali wideokonferencję. 500 osób zostało zaproszonych do Brukseli, gdzie wspólnie zorganizowali festiwal „European Talks”.

9 listopada 2019 r. – w dniu rocznicy urodzin Jeana Monneta, francuskiego polityka i ekonomisty, architekta wspólnot europejskich, zostały ogłoszone wyniki 2. edycji The Jean Monnet Prize. Główną nagrodę otrzymali pomysłodawcy projektu „Europe Talks” z ZEIT ONLINE – „za ogromny wysiłek i osiągnięcie na szeroką skalę, a także za wykorzystanie zasięgu mediów i ich siły organizacyjnej w celu promowania zrozumienia i integracji”.

Nagroda The Jean Monnet Prize for European Integration (za integrację europejską) upamiętnia osiągnięcia Jeana Monneta. Jest przyznawana osobom lub grupom odnoszącym sukcesy w integracji europejskiej dzięki zaprojektowanym i wdrożonym przez siebie projektom.

The Jean Monnet Prize to projekt EuropeanConstitution.eu – organizacji pozarządowej, która promuje federalizm i integrację w ramach Unii Europejskiej.

Tegoroczna edycja nagrody odbywała się pod patronatem Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Więcej informacji o The Jean Monnet Prize 2019 – https://europeanconstitution.eu/2019-jean-monnet-prize-results

Więcej o „Europe Talks” w „Gazecie Wyborczej” – https://agora.pl/gazeta-wyborcza-w-miedzynarodowym-projekcie-europe-talks

Za projekt w redakcji dziennika odpowiadali Joanna Krawczyk, szefowa partnerstw oraz Mikołaj Chrzan, szef redakcji lokalnych i obecny wicenaczelny „Gazety Wyborczej”.

 

Comments

comments

300
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...