Premiera kinowa filmu „Twój Vincent” dystrybuowanego przez NEXT FILM

Informacja Prasowa - 06.10.2017
113

Premiera kinowa filmu „Twój Vincent” dystrybuowanego przez NEXT FILM

Dziś, w piątek, 6 października br. na ekrany kin w całej Polsce wszedł odnoszący sukcesy na całym świecie film „Twój Vincent”. To pierwsza w historii pełnometrażowa animacja malarska w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, która opowiada historię ostatnich dni życia Vincenta van Gogha. 16 października br. NEXT FILM wraz z redakcją „Gazety Wyborczej” zaprasza na spotkanie z twórcami filmu w Centrum Premier Czerska 8/10.

 

W wieku 28 lat Vincent van Gogh był nieudacznikiem, który stracił trzy posady z rzędu, mieszkał w szopie w górniczym rejonie Borinage w Belgii i nie miał nic oprócz kilku książek. Dziesięć lat później stał się największą artystyczną sensacją Paryża. W ciągu 10 tygodni spędzonych w Auvers przed śmiercią van Gogh namalował 70 obrazów – za życia sprzedał tylko jeden. Teraz jego płótna osiągają rekordowe ceny i przez wielu jest uznawany za artystę wszech czasów. „Twój Vincent” to wzruszający kryminał, który przywołuje twórczość van Gogha, jednocześnie opowiadając o jego pełnym pasji, nieszczęśliwym życiu i tajemniczej śmierci.

„Twój Vincent” został nakręcony jako film aktorski, a następnie każda z 65 tys. klatek została ręcznie namalowana przez 125 zawodowych malarzy z całego świata. Obrazy van Gogha „ożyły” i „przemówiły” – za ich pomocą twórcy filmu opowiadają o życiu artysty i odkrywają okoliczności jego tajemniczej śmierci.

Autorami scenariusza są Dorota Kobiela, Hugh Welchman i Jacek Dehnel. W polskiej wersji filmu głosów postaciom użyczyli m.in. m.in. Olga Frycz, Danuta Stenka, Zofia Wichłacz, Jerzy Bończak,  Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Józef Pawłowski i Robert  Więckiewicz.

Produkcja zachwyciła już widzów na całym świecie – film zdobył nagrodę publiczności na prestiżowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy oraz tytuł Najlepszego Filmu Animowanego na MFF w Szanghaju. Jest także typowany przez media na faworyta do Oscara w kategorii Pełnometrażowy film animowany.

Polska premiera filmu miała miejsce podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni.

W tym tygodniu w „Gazecie Wyborczej” trwa Tydzień Piękna zainspirowany zbliżającą się premierą, a w poniedziałek, 16 października br. odbędzie się spotkanie z twórcami filmu w ramach cyklu Centrum Premier Czerska 8/10. Jego gośćmi będą reżyserzy Dorota Kobiela i Hugh Welchman, dubbingujący jedną z postaci Jerzy Stuhr oraz Robert Gulaczyk, odtwórca roli głównej.

Comments

comments

113
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...