Prawo i Sprawiedliwość zgarnia wszystko. Raport PRESS-SERVICE Monitoring Mediów „Scena polityczna”

Informacja Prasowa - 02.01.2017
288

Prawo i Sprawiedliwość zgarnia wszystko. Raport PRESS-SERVICE Monitoring Mediów "Scena polityczna"

Partia Jarosława Kaczyńskiego nie schodzi z pierwszych stron gazet. To o Prawie i Sprawiedliwości najchętniej rozpisują się media tradycyjne. O obozie rządzącym huczą też social media. Opozycyjni liderzy nie mają szans w starciu z Jarosławem Kaczyńskim, który wciąż króluje w rankingach i wcale nie zamierza odpuścić – wynika z listopadowego raportu „Scena Polityczna” przygotowanego przez „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.

Pod koniec roku spadła liczba przekazów medialnych dotyczących partii politycznych. Dotknęło to wszystkich ugrupowań. W dół poszybowało również Prawo i Sprawiedliwość (44,3 tys.) – w porównaniu do października partia odnotowała spadek o 7,4 tys. informacji. Mimo to skład na podium jest prawie bez zmian. Daleko za partią rządzącą, ale wciąż na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska (13,5 tys.). Z kolei trzecia lokata tym razem należy do Polskiego Stronnictwa Ludowego (9,5 tys.). Oczko niżej wylądowała Nowoczesna (7,9 tys.). Podobnie jak w poprzednich miesiącach najmniejszym zainteresowaniem mediów cieszyły się Kukiz’15 (5,5 tys.) oraz Mniejszość Niemiecka (254). Najwięcej materiałów o ugrupowaniach pojawiło się w internecie i telewizji.

Wykres 1. Liczba publikacji na temat analizowanych partii politycznych i stowarzyszeń w listopadzie 2016

Wykres 1. Liczba publikacji na temat analizowanych partii politycznych i stowarzyszeń w listopadzie 2016

Bez trzęsienia ziemi obyło się również w rankingu liderów partii. Niekwestionowanym numerem jeden pozostaje Jarosław Kaczyński (8,5 tys.), a za nim trzy razy słabszy Grzegorz Schetyna (2,5 tys.). Na podium załapał się też Ryszard Petru, o którym media wspomniały prawie dwa tysiące razy. To znacznie lepszy wynik niż w październiku. Na czwartym miejscu znalazł się Władysław Kosiniak-Kamysz (1,3 tys.), a dalej Paweł Kukiz (828) i Ryszard Galla (20). Petru jest jedynym politykiem, o którym liczba publikacji wzrosła w listopadzie. Największy spadek zanotował Kaczyński – ponad 5 tys. materiałów mniej. O prezesie PIS  najczęściej wspominano na portalach internetowych oraz w telewizji.

prawo i sprawiedliwość

Wykres 2. Liczba publikacji na temat liderów partii politycznych i stowarzyszeń w listopadzie 2016

Ciekawie jest za to w rankingu social mediaO pierwsze miejsce znów starli się Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz. Z tej walki zwycięsko wyszedł polityk ekipy rządzącej, który nie tylko zdeklasował muzyka, ale i zyskał o 100 tys. lepszy wynik niż rywal. W social media o Kaczyńskim wspomniano aż w 250 tys. wpisów, z kolei o liderze Kukiz’15 w 121,3 tys. Potem słupki wykresu znacznie nurkują: Ryszard Petru (44 tys.), Grzegorz Schetyna (20,4 tys.). Ostatnie dwie lokaty ponownie należą do Władysława Kosiniaka-Kamysza (6,3 tys.) i Ryszarda Galli (77).

Przekaz determinowały: TVN24, Polsat News i TVP Info.

prawo i sprawiedliwość

Wykres 3. Liczba publikacji na temat liderów partii politycznych i stowarzyszeń w social media w listopadzie 2016

 

Comments

comments

288
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...