Prace Mariusza Tarkawiana na warszawskim Targówku

Informacja Prasowa - 24.05.2018
192

Prace Mariusza Tarkawiana na warszawskim Targówku

Elewacje budynków Osiedla Amsterdam na warszawskim Targówku od niedawna zdobią wielkoformatowe prace autorstwa Mariusza Tarkawiana. Reliefy łączące motywy zaczerpnięte z historii sztuki, kultury popularnej oraz sztuki współczesnej, wykonano nietypową w dzisiejszych czasach, znaną już w starożytności techniką sgraffito. Realizację projektu zleciła i nadzorowała Fundacja Dom Development City Art (FDDCA).  

 

Na trzech specjalnie przygotowanych częściach elewacji I. etapu osiedla naniesiono kompozycje w charakterystycznym dla Mariusza Tarkawiana stylu. Wysokie na kilka pięter, kontrastowe reliefy ilustrują, to co kojarzy się autorowi z patronującym osiedlu Amsterdamem i sztuką niderlandzką. Mariusz Tarkawian w sposób bardzo nowoczesny i zarazem sugestywny odwołał się do niderlandzkiej symboliki łącząc ją z własnym oszczędnym kolorystycznie, a zarazem niezwykle wyrazistym stylem. Technika wykonania, czyli sgraffito, jaką w przypadku tego projektu zastosowano ma nie tylko szlachetny charakter ale zapewnia obrazom odpowiednią trwałość i unikalny wygląd. – mówi Jacek Sosnowski, kurator FDDCA oraz właściciel galerii Propaganda.

Wierzę, że prace Mariusza Tarkawiana, które będą zdobić wszystkie budynki Osiedla Amsterdam, staną się dla jego mieszkańców i odwiedzających ważnym, rozpoznawalnym elementem, który buduje indywidualną tożsamość tego miejsca. Ta intencja jest zresztą jedną z podstaw działalności FDDCA. Obiekty sztuki stanową istotną wartość w kreowanej przez nas przestrzeni miejskiej, dlatego nasza kolekcja w poszczególnych lokalizacjach sukcesywnie powiększa się i ewoluuje. – podsumowuje Radosław Bieliński, Prezes Fundacji Dom Development City Art, Dyrektor ds. Komunikacji w Dom Development SA.

 

Mariusz Tarkawian (ur. 83) Absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Zadebiutował  w 2005 roku w lubelskiej Galerii Białej. W trakcie przygotowań do wystawy rysował oraz notował wypowiedzi artystów i wolontariuszy. Powstała niezwykła kronika i pierwsze obrazy z debiutanckiego cyklu „Rysunki podejrzane”. Jego charakterystyczne, liczone już w tysiącach rysunki wykonywane najczęściej za pomocą ołówka, markera czy piórka, są niezwykle trafnym komentarzem do wydarzeń z życia politycznego i kulturalnego. Nie omija również tematów społecznych i prywatnych. Zafascynowany naturą rysuje też florę i faunę. W cyklu prac zatytułowanym „W poszukiwaniu sztuki” ze smakiem i humorem bawi się  dziełami innych artystów, przetwarzając je na własne rysunki. Nie ogranicza się do jednego formatu – poczynając od strzępka papieru, a kończąc na wielkoformatowych dziełach.

Fundacja Dom Development City Art (FDDCA) została założona we wrześniu 2017 roku. Misją Fundacji jest podnoszenie jakości przestrzeni publicznej poprzez integrację użytkowej architektury mieszkalnej ze sztuką, a także czynny udział w promocji sztuki, jako istotnego elementu mającego korzystny wpływ na jakość życia mieszkańców miast. Fundacja została powołana w oparciu o projekty artystyczne, zlokalizowane na terenie osiedli mieszkaniowych zrealizowanych przez firmę Dom Development. Pierwszymi inwestycjami, na terenie których umieszczono elementy sztuki są osiedla Wilno, Żoliborz Artystyczny i Studio Mokotów. W efekcie zgromadzona została znacząca kolekcja dzieł, wykonanych przez takich artystów jak m.in. Piotr Młodożeniec, Maurycy Gomulicki, Olga Wolniak-Dominik, Katarzyna Górna, Czesław Kałużny, Małgorzata Margoła, Mariusz Tarkawian.

Sgraffito – jedna z technik dekoracyjnego zdobienia malarstwa ściennego. Jego nazwa pochodzi od włoskiego słowa graffiare, które oznacza: ryć, drapać – i dokładnie oddaje sposób tworzenia. Technika ta (znana już w starożytności) polega na nakładaniu na siebie co najmniej dwóch warstw tynku różniącego się odcieniem lub kolorem. Następnie fragmenty wierzchniej powłoki zostają zeskrobywane  w czasie, gdy jeszcze się nie utwardziły – odsłaniając pierwszą warstwę.

MANIFEST FUNDACJI DOM DEVELOPMENT CITY ART

Przestrzeń to dobro wspólne. Powinna służyć mieszkańcom, tworząc inspirujące warunki do życia, tworzenia
i eksperymentowania. Pragniemy dyskutować o jej kształcie, wytyczać kierunki jej rozwoju i patrzeć jak funkcjonuje. Nasze działania łączą architekturę, wzornictwo i sztukę realizując potrzeby społeczne. Działania w przestrzeni publicznej wymagają rozwagi, a realna siła oddziaływania łączy się z realną odpowiedzialnością. Doświadczenie i potencjał Dom Development – fundatora Fundacji stanowi podstawę misji tworzenia przyjaznych dla ludzi miejsc. Sztuka staje się kolejnym elementem tworzącym roztropną wizję rozwoju zmieniającej się tkanki miejskiej.

Comments

comments

192
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...