„Praca, praca!” – „Gazeta Wyborcza” i Instytut Goethego wspólnie o przyszłości pracy

Informacja Prasowa - 13.10.2020
135

"Praca, praca!" - "Gazeta Wyborcza" i Instytut Goethego wspólnie o przyszłości pracy

„Praca, praca!” – „Gazeta Wyborcza” i Instytut Goethego wspólnie o przyszłości pracy
Jak kryzys i koronawirus zmieniają stosunki między pracownikami i pracodawcami? Czy damy radę żyć bez relacji, które dawała nam praca, i jak budować je zdalnie? Co będzie z nieodpłatną lub słabo płatną pracą, na przykład w sektorze opieki? Tym i innym zagadnieniom związanym z przyszłością pracy poświęcony jest nowy, wspólny projekt „Gazety Wyborczej” i Goethe-Institut. Jego osią są debaty wideo, które będzie można oglądać na żywo na m.in. Wyborcza.pl oraz na stronie Instytutu – pierwsza odbędzie się już jutro, we wtorek 13 października br. pod hasłem „Solidarność czy jeszcze większe skłócenie?”. Projekt „Praca, praca!” zainaugurowała publikacja eseju Marcina Napiórkowskiego „Potęga biurowej plotki” w weekendowym magazynie „Wolna Sobota” na cyfrowych i tradycyjnych łamach „Wyborczej”. 
Rynek pracy podlega nieustannym zmianom – obecnie spotęgowanym przez pandemię COVID-19. Jaki będzie po pandemii? Dotychczasowe dyskusje o pracy rzadko były bardziej żarliwe i kontrowersyjne niż obecnie. Dlatego jesienią Goethe-Institut i „Gazeta Wyborcza” poświęcą temu zagadnieniu uwagę w specjalnym projekcie „Praca, praca!”, wspólnie z ekspertami przyglądając się środowisku pracy dziś i jutro.
 
– Z Instytutem Goethego współpracujemy od lat. Przy kolejnych projektach przekonaliśmy się, że łączy nas wiele zainteresowań i wartości. Nam się po prostu dobrze rozmawia. Uważamy, że w tym roku potrzebna jest pogłębiona dyskusja o pracy, która w związku z pandemią bardzo się zmieniła. Chcemy rozmawiać nie tylko o rynku i ekonomii, ale też o relacjach – solidarności czy rolach płciowych. Do dyskusji zapraszamy ekspertów z Polski i z Niemiec – mówi Aleksandra Sobczak, zastępczyni redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” i szefowa Wyborcza.pl.
Osią projektu „Praca, praca!” będą debaty online organizowane co wtorek w październiku i listopadzie 2020 r.
Pierwsza z nich pod hasłem Solidarność czy jeszcze większe skłócenie?” odbędzie się już jutro – 13 października, godz. 19:00.

Gdy wybuchła pandemia z dnia na dzień przestaliśmy słyszeć o rynku pracownika. Co go zastąpiło? Jak kryzys i pandemia zmieniają relacje między pracownikami i pracodawcami? – w rozmowie na ten temat udział wezmą: Piotr Szumlewicz, związkowiec i publicysta; Agata Grenda, menedżerka kultury oraz Jacek Santorski, psycholog biznesu, a poprowadzi ją Aleksandra Sobczak, wicenaczelna „Gazety Wyborczej”.
Pierwszą i pozostałe debaty będzie można zobaczyć na profilu Goethe-Institut Warschau na Facebooku, na profilu „Gazety Wyborczej” na Facebooku oraz w serwisie Wyborcza.pl.
Kolejne dyskusje będą poświęcone m.in. życiu i pracy na Zoomie i Teamsach, warunkom pracy kobiet oraz pracy w sektorze kultury. Plan rozmów dostępny jest na https://www.goethe.de/pl/pracapraca.
Oprócz tego na łamach „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl będzie ukażą się artykuły poświęcone projektowi „Praca, praca!”. Z pierwszym tekstem czytelnicy mogli zapoznać się już w miniony weekend, 10-11 października br. Na łamach magazynu „Wolna Sobota” opublikowany został esej Marcina Napiórkowskiego, semiotyka kultury i wykładowcy UW „Potęga biurowej plotki”.

Comments

comments

135
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...