Poznańska Fundacja laureatem konkursu Polskiej Izby Ekologii

Informacja Prasowa - 30.10.2019
257

Poznańska Fundacja laureatem konkursu Polskiej Izby Ekologii

Wczoraj, w godzinach wieczornych (29 października) w Katowicach podczas uroczystej Gali wręczono statuetki Ekolaurów dla  organizacji i firm. Nagrody przyznawane są za najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska w całej Polsce. http://www.pie.pl/ekolaury.htmlPolska Izba Ekologii, organizator konkursu EKOLAURY promuje w ten sposób przedsiębiorstwa, instytucje, organizacje pozarządowe i samorządy, których inicjatywy z 2018 roku zostały uznane przez grono wybitnych ekspertów za wyjątkowe i warte nagrody. Fundacja CSR Res Severa otrzymała statuetkę Ekolaurów w kategorii „Edukacja ekologiczna, ochrona przyrody” za organizację Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”.


Polska Izba Ekologii  w tym roku obchodzi jubileusz 20.lecia swojego istnienia, a konkurs EKOLAURY organizowany jest już po  raz 18.sty. Celem tego rankingu jest wyróżnianie podmiotów zaangażowanych w edukację ekologiczną, popularyzacja inwestycji i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i gospodarki wodnej oraz promowanie nowatorskich rozwiązań mających istotny wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego.  Ekolaury i wyróżnienia są przyznawane w 9 kategoriach, m.in. gospodarka wodno-ściekowa, gospodarka odpadami, odnawialne źródła energii, zielone technologie efektywność energetyczna a także edukacja ekologiczna, w której laureatem była właśnie poznańska Fundacja Res Severa. Niezależne, złożone z autorytetów naukowych i organizacji ekologicznych Jury oceniało m.in. uzyskany efekt ekologiczny i społeczny, efektywność ekonomiczną, wpływ na środowisko jako całość, ze szczególnym uwzględnieniem ponadregionalnego oddziaływania na środowisko, innowacyjność, nowoczesność, oryginalność oraz strukturę finansowania przedsięwzięcia. Konkurs został ogłoszony w marcu tego roku, do sierpnia można było wysyłać konkursowe wnioski, by następnie mogły być one ocenione merytorycznie. Uroczysta gala i wręczenie statuetek odbyła się 29 października 2019 r. w Kinoteatrze „Rialto” w Katowicach. Podczas tego wydarzenia wystąpili Czesław Śleziak (przewodniczący Rady Polskiej Izby Ekologii) oraz prezes zarządu Izby, Czesław Pasieka. Gala zakończyła się wyjątkowym koncertem śląskiej śpiewaczki, Izabeli Migocz z akompaniamentem Jarosława Mrożka.

Laureat nagrody w kategorii „edukacja ekologiczna”, Fundacja CSR Res Severa, organizuje Festiwal już od czterech lat, od 2016 roku (czyli I rocznicy wydarzenia, które stało się inspiracją dla organizatorów).Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” to jedyny w Polsce festiwal poświęcony krótkim filmom dokumentalnym i promocyjnym z zakresu ekologii, zrównoważonego rozwoju i CSR wyprodukowanym przez samorządy, firmy, NGO i inne podmioty. Nazwa Festiwalu bezpośrednio nawiązuje do przyjętej w 2015 roku przez ONZ Agendy 2030 i 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs – Sustainable Development Goals). Celem Festiwalu jest upowszechnienie 17 SDGs i pokazanie jak w praktyce te cele mogą być realizowane. Festiwal ma charakter ogólnopolski.  III edycja Festiwalu odbyła się 18 października 2018 r. w Poznaniu. Na program składały się krótkie filmy przedstawiające dobre praktyki ekologiczne czy elementy zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw i NGO. M.in. pokazaliśmy  film Fundacji CIWF Polska poświęcony hodowli klatkowej czy film Stena Recycling o gospodarce obiegu zamkniętego. Były też filmy o dobrych praktykach ekologicznych średniej firmy (Cognifide) oraz działaniach na rzecz przeciwdziałania marnotrawstwu żywności (hotel). Zaproszeni goście mówili m.in. o dobrych praktykach ekologicznych w średniej firmie czy o kosztach środowiskowych hodowli mięsa oraz o zaletach tendencji Zero Waste. Niezależne jury przyznało najlepszym filmom nagrody Złotej, Srebrnej i Brązowej Tarczy. Patronat nad wydarzeniem objęły władze samorządowe, organizacje otoczenia biznesu i NGO oraz media. Udział był bezpłatny dla widzów i organizacji i firm nadsyłających filmy na konkurs.

Comments

comments

257
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...