Porządkujemy wskaźniki prasowe!

Informacja Prasowa - 20.05.2022
167

Od 01.01.2022 roku uchwalono szereg zmian w Regulaminie Kontroli Rozpowszechniania Prasy

Porządkujemy wskaźniki prasowe!

Od 01.01.2022 roku uchwalono szereg zmian w Regulaminie Kontroli Rozpowszechniania Prasy. Uproszczono metodologię  i ilość zbieranych danych a także dopasowano je do aktualnych potrzeb rynkowych. Przy wprowadzaniu zmian były uwzględniane oczekiwania wydawców, domów mediowych i reklamodawców.

PBC stworzyło zgrupowane i bardziej czytelne wskaźniki, koncentrując się na głównych rodzajach dystrybucji prasy: dla tytułów płatnych na sprzedaży i dystrybucji promocyjnej a dla tytułów bezpłatnych i branżowych na rozpowszechnianiu. Nie są już publikowane dane o nakładach (dla Magazynów i Dzienników) i cenach tytułów. Dla większości tytułów (z wyjątkiem Magazynów Branżowych) dane są publikowane jako średnie i sumy miesięczne, bez podziału na poszczególne wydania.

Główne korzyści z wprowadzonych zmian w audycie to:

  • uproszczona forma raportowania, dostosowana do aktualnych potrzeb i trendów rynkowych
  • proste i zrozumiałe parametry, przydatne w pracy analityków mediowych, reklamodawców i wydawców
  • wiarygodne i audytowane dane o rozpowszechnianiu prasy w Polsce.

Nadrzędnym celem przeprowadzania audytu prasy, zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych, jest wiarygodność danych dostarczanych reklamodawcom. Niezależnie zbierane i weryfikowane dane na temat sprzedaży i rozpowszechniania tytułów prasowych pozwalają na rzetelną analizę rynku i podejmowanie bezpiecznych decyzji biznesowych. Dzięki wiarygodnym danym reklamodawcy otrzymują rzetelne raporty z efektywności prowadzonych kampanii reklamowych a  wydawcy, mają wiedzę o rynku, konkurencji oraz pozycji swoich pism na rynku.

PBC, jako członek międzynarodowej organizacji IFABC zrzeszającej biura audytujące media z całego świata, stosuje międzynarodowe standardy audytu prasy. Dzięki temu PBC gromadzi i rozpowszechnia rzetelne dane w nowoczesnej formie. Członkostwo w IFABC daje również możliwość konsultacji i czerpania wzorców z najbardziej skutecznych metod zastosowanych w analogicznych przedsiębiorstwach zrzeszonych w federacji, w tym firm ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Obecne zmiany również były inspirowane analogicznymi krokami zachodzącymi na największych rynkach w ostatnich latach. Ze względu na dużą dynamikę rozwoju rynku mediowego oraz zmieniającą się branżę prasową zmiany w badaniach wprowadzane są cyklicznie na całym świecie.

Aktualny wykaz głównych wskaźników stosowanych w audycie PBC:

DLA TYTUŁÓW PŁATNYCH

  • w Dziennikach i Magazynach
  • Sprzedaż Wydania (suma Sprzedaży Wydania Drukowanego i Sprzedaży E-wydania)
  • Dystrybucja Promocyjna Wydania Drukowanego i Dystrybucja Promocyjna E-wydania
  • Sprzedaż Subskrypcji Cyfrowych i Dystrybucja Promocyjna Subskrypcji Cyfrowych (dane niesumowane z drukiem i e-wydaniami)
  • w Magazynach Branżowych
  • Rozpowszechnianie Wydania (suma Sprzedaży Wydania stanowiącej sumę Sprzedaży Wydania Drukowanego i Sprzedaży E-wydania oraz Rozpowszechniania Bezpłatnego Wydania stanowiącego sumę Rozpowszechniania Bezpłatnego Wydania Drukowanego i Rozpowszechniania Bezpłatnego E-wydania)
  • Sprzedaż Subskrypcji Cyfrowych i Dystrybucja Promocyjna Subskrypcji Cyfrowych (dane nie sumowane z drukiem i e-wydaniami)

W tytułach płatnych zmieniono progi cenowe przy zaliczaniu sprzedaży do poszczególnych, audytowanych kategorii: rozpowszechnianie powyżej progu kwalifikowane jest jako sprzedaż, poniżej jako dystrybucja promocyjna. Ustalono próg cenowy dla wydania drukowanego i e-wydania na poziomie 20% ceny okładkowej, a dla subskrypcji cyfrowych  20% ceny od cennika.

DLA TYTUŁÓW BEZPŁATNYCH

  • Rozpowszechnianie Bezpłatne Wydania (suma Rozpowszechniania Bezpłatnego Wydania Drukowanego i Rozpowszechniania Bezpłatnego E-wydania)

W raportach Dzienników zmianie uległa także średnia: wcześniej była stosowana średnia ważona liczbą wydań, a obecnie jest to średnia wyliczona ze średnich dla poszczególnych dni tygodnia.

Zmieniono także częstotliwość publikowania danych dla Dzienników i Magazynów: dane są publikowane co kwartał dla poszczególnych miesięcy danego kwartału. Dane dla Magazynów Branżowych nadal publikowane są w cyklu miesięcznym. Raporty za I kwartał będą dostępne 27 maja 2022 r.

Ze względu na gruntowne zmiany w raportowaniu dane za 2022 rok są nieporównywalne do danych za poprzednie lata. Nieporównywalność dotyczy wyłącznie pierwszego momentu po wprowadzeniu zmiany, potem już dane będzie można porównywać pomiędzy okresami publikacji. Nowy schemat wskaźników został zamieszczony w załączniku wiadomości w formie pliku PDF.

NOWE WSKAŹNIKI W 30 MINUT!

W ramach promocji nowych wskaźników audytu PBC organizuje bezpłatne, otwarte szkolenie online. Szkolenie odbędzie się 3 czerwca o godz. 11:00-11:30.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o wypełnienie formularza znajdującego się na stronie https://www.pbc.pl/rejestracja-na-szkolenie/

***

Polskie Badania Czytelnictwa to nowoczesny ośrodek badań i analiz rynku prasowego oraz komunikacji z rynkiem reklamy. Do zadań PBC należy  realizacja badania czytelnictwa i reklamy, audyt rozpowszechniania tytułów prasowych, w formach drukowanych i w postaci treści cyfrowych oraz  promocja atutów prasy.

Comments

comments

167
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...