„Poniedziałek z Klimatem” – ekologiczna akcja Wyborcza.pl 

Informacja Prasowa - 19.07.2021
174

„Poniedziałek z Klimatem” – ekologiczna akcja Wyborcza.pl 

„Poniedziałek z Klimatem” – ekologiczna akcja Wyborcza.pl 

Wyborcza.pl startuje z akcją „Poniedziałek z Klimatem”. W ramach inicjatywy, w każdy poniedziałek na głównej stronie serwisu będą pojawiać się specjalne artykuły o tematyce ekologicznej przygotowane przez dziennikarzy działu „Klimat i Środowisko”.  

Ekologia jest obecna na łamach „Gazety Wyborczej” od początku jej istnienia. Wiele ważnych tematów związanych z ochroną środowiska redakcja nagłaśniała jako pierwsze medium w Polsce. Tak było np. z walką ze smogiem, ochroną Puszczy Białowieskiej czy zatrzymaniem budowy drogi przez Dolinę Rospudy. W lutym br. wystartował dział „Klimat i Środowisko” (Wyborcza.pl/klimat). W serwisie codziennie publikowane są m.in. teksty dotyczące kwestii katastrofy klimatycznej, czy przedstawiające dobre przykłady działań proekologicznych z Polski i świata. Nie brakuje reportaży i materiałów śledczych.

Dział „Klimat i Środowisko” powstał w lutym br. i z miesiąca na miesiąc cieszy się stale rosnącą popularnością. Od początku istnienia serwisu artykuły ukazujące się pod jego szyldem przeczytano już ponad 3,6 mln razy. Dziennikarze „Wyborczej” od marca br. angażują się również m.in. w walkę z wycinką drzew w miastach oraz w lasach. W ramach inicjatywy uruchomiona została specjalna oferta prenumeraty cyfrowej „Gazety Wyborczej”, z której cały przychód otrzyma Fundacja Dzika Polska na realizację akcji „Pogotowie dla drzew”. Na dziś to już ponad 70 tys. zł.

19 lipca br. redakcja rozpoczyna kolejną ekologiczną inicjatywę: „Poniedziałek z Klimatem”. W ramach akcji w każdy poniedziałek między godz. 9 i 17, materiały o tematyce ekologicznej będą miały stałe miejsce na głównej stronie Wyborcza.pl.

Redaktorem prowadzącym dział „Klimat i Środowisko” jest Aleksander Gurgul, związany z „Gazetą Wyborczą” od 2014 r. Wspierają go Anita Dmitruczuk – redaktorka naczelna „Gazety Wyborczej Opole”, Jakub Chełmiński z „Gazety Stołecznej” oraz Robert Jurszo, wcześniej związany z OKO.press. Wśród autorów tworzących treści na rzecz serwisu są też dziennikarze i dziennikarki redakcji lokalnych „Wyborczej”.

 W dziale „Klimat i Środowisko” m.in. bacznie przyglądamy się i opisujemy działalność Lasów Państwowych. Po jednym z naszych tekstów w marcu posadę stracił Andrzej Konieczny, dyrektor generalny przedsiębiorstwa. Ujawniliśmy dziurę w rządowym programie „Czyste Powietrze”, pokazaliśmy, jak Facebook zarabia na klimatycznej dezinformacji. Nasi dziennikarze dotarli do myśliwych, którzy są skonfliktowani ze swoim środowiskiem, co wywołało falę komentarzy nt. potrzeby reformy łowiectwa w Polsce. W ramach akcji „Pogotowie dla drzew”, wspólnie z naszymi czytelnikami i fundacją Dzika Polska udało nam się uchronić przed wycinką kilkaset drzew w całej Polsce. Cykl „Poniedziałek z klimatem” na Wyborcza.pl to naturalna konsekwencja naszego rozwoju – mówi Aleksander Gurgul.

Comments

comments

174
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...