Ponad jedna trzecia Polaków nigdy nie zmieniła haseł do stron internetowych [infografika]

Informacja Prasowa - 22.05.2017
165

1/3 Polaków nie zmienia swoich haseł do stron internetowych

W przeciwieństwie do internautów z innych krajów Europy, aż 75% Polaków nie obawia się korzystania z internetu. Jednocześnie 1/3 Polaków nie zmienia swoich haseł i danych uwierzytelniających lub robi to rzadko, a 1/4 osób w ogóle nie ma antywirusa na swoich urządzeniach – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Europ Assistance.

W marcu 2017 r. na zlecenie Grupy Europ Assistance przeprowadzone zostało badanie „Internauci w cyberprzestrzeni”, dotyczące działań podejmowanych online, obaw związanych z korzystaniem z internetu i bezpieczeństwa w sieci. W badaniu udział wzięli internauci z sześciu europejskich krajów: Francji, Hiszpanii, Włoch, Belgii, Niemiec i Polski.

Jak wypadli Polacy na tle Europy?EA_INFOGRAFIKA_Polacy_w_cyberprzestrzeni

Obawy i lęki w sieci 

Europejczycy są bardzo interaktywni, chętnie korzystają z sieci, przeglądają strony internetowe, wysyłają maile, korzystają z portali społeczności i komunikatorów. Okazuje się jednak, że tylko 42% z nich obawia się zagrożeń, jakie mogą czyhać w sieci. Największą świadomość zagrożeń mają Hiszpanie, aż 65% z nich przyznaje, że odczuwa takie obawy. W dalszej kolejności znajdują się Włosi (47%) i Francuzi (45%). Niepokój związany z bezpieczeństwem w sieci rzadziej odczuwają Niemcy (39%) i Belgowie (31%). Ciekawie na tym tle wypadają Polacy. Tylko 1/4 respondentów przyznaje, że obawia się korzystać z interentu. Polscy internauci w porównaniu z osobami z innych europejskich krajów czują się w sieci bezpiecznie (75%).

Jakich zagrożeń najbardziej obawiają się internauci? W pierwszej kolejności są to zagrożenia związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w sieci m.in. zagrożenia ze strony środowisk pedofilskich, rozpowszechnianie zdjęć na stronach pornograficznych, zniesławienia, czy cyberprzemoc. Europejczycy obawiają się również zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości, takich jak: kradzież danych finansowych, haseł i danych uwierzytelniających, czy wykorzystania danych osobowych do działań nielegalnych. W dalszej kolejności obawy te odnoszą się do pozostawienia w sieci danych osobowych lub danych konta bankowego/ karty, a także braku możliwości kontrolowania informacji umieszczanych w internecie oraz ataku wirusa. Wyniki dla poszczególnych krajów nie odbiegają od średniej europejskiej.

Zdecydowanie więcej osób obawia się jednak fizycznej utraty danych w związku z kradzieżą dokumentów. Dotyczy to 64% Europejczyków, z czego najwięcej Hiszpanów (83%), Włochów (74%) i Polaków (61%).

Wyniki te pokazują, że pomimo rozwoju internetu i coraz większej digitalizacji usług, świadomość zagrożeń, jakie mogą pojawić się w wirtualnym świecie jest ciągle niewystarczająca. Większość osób ma mylne przekonanie, że w sieci jest bezpieczna, a problem cyberzagrożeń jej nie dotyczy – mówi Marcin Zieliński, Dyrektor Departamentu Sprzedaży w Europ Assistance Polska.

Jak internauci zabezpieczają swoje dane? 

Podstawą bezpiecznego korzystania z sieci jest używanie oprogramowania antywirusowego i stosowanie silnych i skutecznych haseł zabezpieczających. Tymczasem, jak pokazują wyniki badania, aż 22% internautów nie ma na swoich urządzeniach oprogramowania antywirusowego. Jego brak deklaruje 28% internautów z Belgii, 25% Włochów, 24% Niemców, 18% Hiszpanów i 17% Francuzów. Jeżeli chodzi o Polaków, to antywirusa nie posiada aż 1/4 polskich internautów. Okazuje się, że jeżeli już instalujemy oprogramowanie antywirusowe, najczęściej mamy je na komputerze (92%), rzadziej  na tablecie (62%) i smartfonie (58%).

Tylko połowa Europejczyków (51%) używa innego hasła dla każdej strony internetowej, reszta osób (49%) używa kilku, tych samych haseł dla różnych stron. Wyjątkowo dobrze na tym tle wypadają polscy internauci, aż 63% z nich deklaruje, że ma inne hasło dla każdej strony. Nieco gorzej sytuacja wygląda jeżeli chodzi o skłonność do zmiany hasła. 31% Europejczyków rzadko lub nigdy nie zmienia swoich haseł. Najgorzej w zestawieniu wypadają Włosi (42% z nich nie zmienia haseł) i Polacy (33%). Najlepszy wynik mają Belgowie – haseł nie zmienia tylko 21% internautów.

Ochrona przed cyberzagrożeniami 

Ponad połowa Europejczyków (54%) jest zainteresowana takimi usługami, a chęć ich zakupu deklaruje 30% osób. Najbardziej zainteresowani zakupem są Włosi (43%), Hiszpanie (40%) i Polacy – ponad 1/3 respondentów byłaby zainteresowana nabyciem produktu, który zapewniałby ochronę przed cyberzagrożeniami. Jak pokazują wyniki badania, najbardziej wiarygodnymi instytucjami oferującymi takie usługi są banki (69%), towarzystwa ubezpieczeniowe (66%) i firmy oferujące oprogramowanie (66%), przy czym w banku taki produkt najchętniej nabyliby Polacy (78%) i Francuzi (77%).

Konsekwencje wynikające z zagrożeń cybernetycznych, w tym nieuczciwego lub szkodliwego wykorzystania danych osobowych, czy finansowych mogą mieć nieoczekiwany skutek, zarówno materialny, jak i niematerialny. Dlatego większość osób deklaruje potrzebę ochrony na taką okoliczność – dodaje Zieliński.

Badanie zostało zrealizowane w marcu 2017 roku przez firmę badawczą Lexis Research na zlecenie Grupy Europ Assistance. Reprezentatywna próba badawcza wyniosła 4822 osób (800 ankiet w każdym kraju), które udzieliły swoich odpowiedzi w ramach ankiety internetowej.

Comments

comments

165
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...