Polski trotyl do USA na potrzeby uzbrojenia amerykańskich myśliwców

Informacja Prasowa - 04.09.2019
40

Polski trotyl do USA na potrzeby uzbrojenia amerykańskich myśliwców

WIĘCEJ POLSKIEGO TROTYLU DO USA NA POTRZEBY UZBROJENIA AMERYKAŃSKICH MYŚLIWCÓW   

Ponad 20 tys. ton polskiego trotylu zakupią Stany Zjednoczone do końca 2022 roku. Materiały wybuchowe o wartości około 100 mln dolarów zostaną przeznaczone do produkcji uzbrojenia amerykańskich samolotów wojskowych. Współpraca amerykańsko-polska w ramach specjalnego programu MK 84 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych trwa od 2 lat. Dotychczasowe efekty wspólnych działań oraz plany rozwojowe przedstawiono na konferencji prasowej z udziałem Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, podczas trwającego w Kielcach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

– Program stanowi kolejny przykład wymiernej współpracy amerykańsko-polskiej w zakresie bezpieczeństwa militarnego. Dziękuję wszystkim partnerom za zaangażowanie – mówi Georgette Mosbacher. Od 2017 roku do Stanów Zjednoczonych trafiło blisko 20 tys. ton produkowanego w Polsce trotylu. Dzięki temu w halach produkcyjnych General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, lidera w dostawie uzbrojenia dla armii amerykańskiej, powstało kilkadziesiąt tysięcy pocisków lotniczych. – W 2019 roku sukcesem zakończył się dotychczasowy dwuletni kontrakt na dostawę pocisków w ramach programu MK 84 dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Kluczowy wkład mieli polscy partnerzy. Chcemy kontynuować współpracę i do końca 2022 roku zamówimy kolejnych 20 tys. ton materiałów wybuchowych – mówi David Dunavin z General Dynamics Ordnance and Tactical Systems.

Trotyl, którym wypełnione są pociski amerykańskiej armii, powstaje w Bydgoszczy, w należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakładach Chemicznych NITRO-CHEM. – Jesteśmy jedynym producentem TNT na świecie certyfikowanym do użycia przez amerykańskie wojsko. Dotychczasowy obrót z amerykańskimi partnerami przekroczył wartość 100 mln dolarów. Kolejne zamówienia zapewne podwoją tę kwotę – mówi Krzysztof Kozłowski, prezes Zakładów Chemicznych NITROCHEM S.A.

Materiały wybuchowe z Bydgoszczy przewożone są transportem kolejowym do portu w Gdańsku. Pojedynczy skład liczy ponad 70 kontenerów. – Załadunek tego typu materiałów wiąże się ze ścisłymi procedurami bezpieczeństwa i zaangażowaniem określonych służb. Wszystkie kontenery na statku muszą się znaleźć w ciągu maksymalnie 6 godzin – mówi Krzysztof Pałucha z firmy Pol-Mare, odpowiadającej za logistyką.

Tego typu ładunek może być przewożony wyłącznie pod amerykańską banderą – Na początku rocznie do Stanów Zjednoczonych wypływały 2 statki z polskim trotylem. Obecnie ta liczba zwiększyła się kilkukrotnie – mówi John Coney z firmy Paramount Enterprises International Inc., odpowiedzialnej za transantlantycki transport w ramach programu. Podczas konferencji prezes firmy NITRO-CHEM odebrał specjalne podziękowania za dotychczasową współpracę ze stroną amerykańską oraz zaangażowanie na rzecz rozwoju obronności.

Partnerzy programu na rzecz uzbrojenia amerykańskich samolotów wojskowych GD-OTS

General Dynamics Ordnance and Tactical Systems to jedna z jednostek General Dynamics, światowego lidera w projektowaniu, inżynierii i produkcji amunicji, broni, lekkich pojazdów taktycznych, komponentów rakietowych oraz systemów uzbrojenia na całym świecie. Firma jest jednym z wiodących producentów wysokowydajnych lekkich elementów kompozytowych i stalowych.

NITRO-CHEM jest członkiem Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. W bydgoskim zakładzie produkuje materiały wybuchowe i amunicję. Jest jedynym producentem TNT na świecie certyfikowanym do użycia przez amerykańskie Siły Zbrojne. NITRO-CHEM jest firmą z największym przychodem z eksportu w grupie PGZ za lata 2017 i 2018.

Paramount Enterprises International Inc jest międzynarodową, intermodalną firmą logistyczną działającą od 1989 roku w sektorze obronnym. Specjalizuje się w transporcie morskim, lądowym i powietrznym materiałów wybuchowych, amunicji i innych ładunków o wysokiej wartości oraz o szczególnym przeznaczeniu. Pol-Mare Ltd koordynuje wszystkie aspekty transportu na terenie Europy, aranżuje i zapewnia kontenery dla ładunków na statki oceaniczne do Ameryki Północnej. Odpowiada za logistykę strategicznych ładunków z sektora militarnego, ładunków ponadgabarytowych i produktów niebezpiecznych.

Comments

comments

40
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...