Podsumowanie Influencers Day – czego marki oczekują od influencerów?

admin - 29.09.2017
88

Influencers Day – o współpracy marek z twórcami opinii

28 września odbyła się pierwsza konferencja Influencers Day, skupiająca się na stosunkowo nowej formule marketingu internetowego. Znani w branży prelegenci w sposób ciekawy i wciągający zwracali uwagę na różne aspekty influencer marketingu, który wśród działań reklamowych w Internecie zyskuje coraz większą popularność.

Influencers Day, dzięki wystąpieniom prelegentów i panelowi dyskusyjnemu, stał się wiedzą w pigułce o influencer marketingu. Liczne wystąpienia pokazały szeroki obraz tej dziedziny działań reklamowych. Każda z osób, które znalazły się na scenie, wniosła dużo cennych informacji, które pomogły scharakteryzować rynek oraz współpracę marek z influencerami. Pojawiły się też pytania o przyszłość influencer marketingu – choć nie wiadomo, jak będzie wyglądała, z pewnością ta dziedzina rozwija się w ekspresowym tempie.

Wśród prelegentów pojawili się przedstawiciele obu stron, i marek, i influencerów. Każdy z nich miał do przekazania istotne informacje, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o wejściu w działania influencer marketingowe. Jednak wiele osób zwracało również uwagę, jak współpraca marek z twórcami/liderami opinii powinna wyglądać.

Mateusz Kusznierewicz, Eventory

Mistrz olimpijski, mistrz świata i przedsiębiorca – tak pokrótce można opisać pierwszego z prelegentów. Kusznierewicz w ciekawej formie przedstawił sposób, w jaki influencer może kreować swój wizerunek. Zwrócił szczególną uwagę na fakt, że twórca opinii w Internecie staje się swego rodzaju marką, która reprezentuje wyznawane przez influencera wartości. Przyznał również, że nie warto wchodzić w kilka dziedzin jednocześnie, gdyż to prowadzi do bylejakości.

Rafał Jakubowiak, Coca-Cola

Senior Brand manager Coca-Coli pokazał, że marka iście po mistrzowsku wyczuła trend, związany z influencer marketingiem. Coca-Cola już od 2014 roku współpracuje z twórcami/liderami opinii. W ciągu tych trzech lat podjęli współpracę z 62 influencerami, z czego z 36 tylko w 2017 roku. To pokazuje, że jedna z największych światowych marek bardzo mocno stawia na influencer marketing i zamierza go rozwijać w kolejnych latach. Jakubowiak przedstawił praktyczne aspekty współpracy z twórcami opinii, zwracając dużą uwagę na ich wiarygodność w planowanych kampaniach.

Piotr Tytyk, TalentMedia

Co Founder w TalentMedia jest specjalistą w zakresie tworzenia kampanii video. W sposób maksymalnie merytoryczny i rzeczowy opisał, w jaki sposób można wykorzystać kanały na YouTube. Zwrócił również uwagę na fakt, że platforma stała się telewizją, która przewyższyła popularnością tradycyjne kanały telewizyjne. Dodał również, że jednym z najważniejszych aspektów współpracy na linii marka-influencer jest wiarygodność – twórca opinii musi czuć się swobodnie przy tworzeniu materiałów, tylko w ten sposób kampania osiągnie sukces.

Panel dyskusyjny

Po krótkiej przerwie na scenie pojawiło się zagęszczenie ekspertów, którzy rozmawiali o różnych aspektach influencer marketingu. Swoje doświadczenia i opinię przedstawili:

Aleksandra Chalimoniuk – Dyrektor ds. PR i komunikacji, Sokołów S.A.

Jakub Kuczerepa – Brand Manager FolowlUs

Wojciech Fusek – redaktor i wydawca, konsultant społeczny

Bartek Sibiga – prezes ddob.com

Jacek Gadzinowski – twórca kanału na YT, JACK GADOVSKY

W trakcie panelu dyskusyjnego zwrócono uwagę na fakt, że skuteczność influencera polega na dostarczaniu emocji. Odbiorcy twórcy/lidera opinii oczekują, że poruszane tematy będą przedstawione w interesującej formie, co z kolei prowadzi do zaangażowania użytkowników. Jacek Gadzinowski zwrócił też uwagę, że nie ma jednej drogi nawiązania współpracy z markami. Brandy mogą same zgłaszać się do influencera, ale to również twórca opinii może nawiązać kontakt z marką, przedstawiając szczegółowy pomysł.

I choć współpraca marek z influencerami opiera się na zarobku, to jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że główną motywacją twórców opinii jest chęć rozwoju. Są to ludzie, którzy rozpoczęli swoje działania w Internecie z pasji, a zarobek pomaga im w rozwijaniu swojej działalności i dostarczaniu lepszej jakości odbiorcom. Już teraz YT zrównał się z telewizją również pod względem jakości produkcji, w czym z pewnością pomaga nawiązywanie współpracy marek z influencerami.

Aleknadra Chalimoniuk, Dyrektor ds. PR i komunikacji, Sokołów S.A.

Aleksandra Chalimoniuk przedstawiła case study marki Sokołów S.A.. Brand współpracuje z blogerami kulinarnymi w ramach projektu edukacyjnego „Smaki dobrego życia”. Stawia przede wszystkim na pozytywną współpracę i dobrą relację, która pozwala na długofalowe, wspólne działania. Pozwoliło to na uzyskanie regularnego wzrostu popularności marki Sokołów w social media. Chalimoniuk podkreśliła, że aby prowadzić działania marketingowe, również z udziałem twórców opinii, można wykorzystać zasoby dostępne w firmie. To pozwoli na ograniczenie kosztów, a także stworzenie ciekawych pomysłów, które pozwolą dotrzeć do odbiorcy w Internecie.

Michał Pol, Dyrektor segmentu sportowego w grupie Onet – Ras Polska

Dziennikarz, dzięki swojemu zamiłowaniu do social media, stał się influencerem na Twitterze, gdzie followuje go ponad 450 tys. użytkowników. Taka moc pozwala mu docierać do ogromnej rzeszy odbiorców, a co za tym idzie, podejmować współpracę z markami. Pol zwrócił jednak uwagę, że 99% działań wykonuje całkowicie za darmo, a tylko 1% finalnie staje się zarobkiem. Podkreślił w ten sposób, że najważniejsza w działalności influencera jest pasja, a także otwartość na dzielenie się pozytywnymi przemyśleniami na temat marki, nawet jeśli nikt za to nie płaci. To pozwala zachować wiarygodność.

Rafał Masny, twórca kanału Abstrachuje.tv

Jeden z najpopularniejszych kanałów na YouTube ma już sporo współpracy z markami na swoim koncie. To pozwoliło Rafałowi w swoim wystąpieniu jasno określić, czego NIE powinno się robić przy współpracy z influencerami. Przedstawił on twórcę opinii w Internecie jako przewodnika, który zabierze markę w podróż i pomoże porozumieć się z „tubylcami”. Masny zwrócił także uwagę, że marki powinny zdawać sobie sprawę, że przygotowanie kampanii może zająć sporo czasu, w zależności od długości materiału i scenariusza. Przygotowując się do współpracy, należy całkowicie jasno określić swoje oczekiwania, zostawiając jednocześnie pole do działania dla influencera. Rafał przyznał, że jednym z głównych aspektów współpracy powinno być zaufanie do twórcy opinii, który wie, jak dotrzeć do odbiorcy.

Patrycja Pieróg, Specjalista ds. PR w Kompanii Piwowarskiej

Patrycja Pieróg również przedstawiła case study. Kompania Piwowarska przeprowadziła kampanię „Bądź mądry”, nawiązującą do popularnych memów z tamtego okresu. Patrycja wykazała, że prosty pomysł można łatwo przekuć w sukces. Marka podjęła współpracę z 10 influencerami, którzy z założenia docierali do określonej grupy odbiorców. Kampania po trzech tygodniach zyskała 300 tys. wyświetleń, a na samym facebooku uzyskała zasięg 2 mln. Pieróg zwróciła uwagę na ogromną oszczędność, jaką pozwalają uzyskać współprace z twórcami opinii.

Konrad Kruczkowski, bloger, reportażysta

Konrad Kruczkowski zwrócił uwagę na ogromną wartość, jaką daje wsparcie marki. Taka współpraca pozwala na rozwijanie warsztatu i tworzenie wartościowego medium, które ma duży wpływ społeczny. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że blogerzy są drugą siłą, wpływającą na opinię społeczeństwa. Zachęcał więc do wspierania działalności influencerów, którzy dzięki temu mogą przedstawiać ciekawe treści, mogące zmieniać postawy i punkt widzenia. Twórcy opinii mają zatem ogromną wartość, kształtującą pozytywne postawy i zwracającą uwagę nie tylko na rozrywkowe treści, ale również te merytoryczne, poruszające ważne tematy.

Patrycja Górecka-Butora, redaktor naczelna portalu influencer.pl

W trakcie wystąpienia Górceka-Butora zwróciła uwagę, że na cenę współpracy marki i influencera wpływ ma wiele czynników. Warto zwracać uwagę nie tylko na zasięgi, ale również specjalizację danego twórcy opinii, jego prestiż, opinię, czy nawet wcześniejsze współprace. Patrycja zwróciła uwagę, że największą zaletą blogerów, w przeciwieństwie do portali internetowych, jest zaangażowanie, jakie wywołują w grupie odbiorców. Liczba reakcji na posty influencera jest zdecydowanie większa niż w przypadku artykułów na stronach internetowych.

Marta Soja, Specjalista od komunikacji społecznej, blogerka

Soja w sposób niezwykle merytoryczny porównała koszty współpracy z influencerami z kosztami reklamowymi w innych kanałach. W marketingu internetowym ważna jest responsywność, czym blogerzy zdecydowanie wygrywają z innymi kanałami. Marta również zwróciła uwagę na utrzymywanie pozytywnych relacji z influencerami, co pozwala na budowanie długofalowych projektów oraz wracanie z propozycjami kampanii do określonych osób.  Blogerka słusznie wychodzi z założenia, że sympatia pomiędzy marketerem a influencerem pomaga w prowadzeniu działań reklamowych, które w ostatecznym rozrachunku pomagają zarówno marce, jak i twórcy opinii.

Influencers Day

Przedstawione powyżej informacje są jedynie przybliżeniem wielu tematów, jakie były poruszane na Influencers Day. Olbrzymia dawka informacji, a także pozytywna atmosfera, wpłynęły pozytywnie na wartość konferencji. Całe wydarzenie było prowadzone przez Wojciecha Kardysia, który prowadził słuchaczy przez kolejne punkty programu. Konferencja była z pewnością okazją do poszerzenia wiedzy na temat influencer marketingu, a także nawiązania relacji w branży. Uczestnicy, a także prelegenci, zwrócili uwagę na fakt, że ten rodzaj marketingu z pewnością będzie się nadal błyskawicznie rozwijał w najbliższych latach.

loga

Comments

comments

88
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...