Plebiscyt „Gazety Wyborczej” „Supermiasta i Superregiony 2040” rozstrzygnięty

Informacja Prasowa - 07.05.2021
21

Plebiscyt „Gazety Wyborczej” „Supermiasta i Superregiony 2040” rozstrzygnięty

Plebiscyt „Gazety Wyborczej” „Supermiasta i Superregiony 2040” rozstrzygnięty – 27 miast, 17 regionów i 308 konkretnych wyzwań  

Od marca 2021 r. redakcje lokalne „Gazety Wyborczej” wraz z czytelnikami szukały 7 wyzwań dla każdego miasta i 7 dla każdego regionu na kolejnych 20 lat. Wyniki plebiscytu „Supermiasta i Superregiony 2040”, w którym zagłosowało ponad 67 tys. osób, poznaliśmy dziś, 7 maja. Dzięki nim wiadomo m.in., że czytelnicy „Wyborczej” mają coraz większą świadomość katastrofy klimatycznej i że coraz więcej osób dostrzega potrzebę troski o środowisko naturalne.   

Od 26 marca do 6 maja br. na lokalnych i krajowych stronach „Gazety Wyborczej”, a także w serwisach Wyborcza.pl trwała debata o przyszłości miast w Polsce – o tym, czego najbardziej potrzebują ich mieszkańcy i jakich działań oczekują od samorządowców. W pierwszym etapie akcji redakcja zachęciła czytelników, samorządowców i aktywistów do określenia największych wyzwań stojących przed miastami i województwami. Z nadesłanych propozycji wybrano po 12, a z kolei z nich – w głosowaniu trwającym ponad 2 tygodnie – wyłoniły się finałowe siódemki dla 27 miast i 17 regionów. Zaangażowanie czytelników „Wyborczej” było ogromne – swój głos oddało ponad 67 tys. osób.

Wyniki głosowania, opublikowane dziś na tradycyjnych i cyfrowych łamach dziennika, wskazują, że we wszystkich miastach i regionach Polski wyjątkowego znaczenia nabrała ekologia. Troska o drzewa, marzenia o zielonych enklawach w centrach miast i przyjaznych naturze środkach komunikacji miejskiej – ekowyzwania wskazało prawie 32 proc. wszystkich głosujących w plebiscycie „Supermiasta i Superregiony 2040”. Tak było na przykład w Poznaniu, gdzie postulat „naprawdę zielone miasto”, oznaczający koniec ze smogiem oraz mądrą politykę dotyczącą zieleni miejskiej i retencji, zajął w głosowaniu czytelników pierwsze miejsce. Podobnie było w Częstochowie, gdzie w obu kategoriach plebiscytu – i miejskiej, i regionalnej – najwięcej głosów padło na „zielone” projekty: w mieście na ciąg bulwarów nadrzecznych, w terenie – na utworzenie Jurajskiego Parku Narodowego. W Szczecinie wśród zwycięskich wyzwań znalazło się ograniczenie ruchu samochodów w centrum, w stolicy Małopolski plebiscyt wygrał postulat „Zielonego Krakowa” – mieszkańcy chcą parków, zieleni i inwestycji w odnawialne źródła energii. W Warszawie najwięcej głosów zdobył pomysł przekształcenia w zieloną aleję ulicy Marszałkowskiej od placu Konstytucji do Ogrodu Saskiego. Czytelnicy „Gazety Wyborczej” nie tylko chcieliby obsadzić ją drzewami, ale także zwęzić jezdnię o jeden pas. Także inni głosujący, np. łodzianie, lubuszanie i dolnoślązacy uważają ekologię za największe wyzwanie na najbliższe 20 lat.

Oprócz tego w polskich miastach i województwach ich mieszkańcy chcą mieszkać ładnie i wygodnie – wskazywali w plebiscycie np. na konieczność przyjaznego zagospodarowania osiedli i centralnych punktów, powstania terenów rekreacyjnych czy placów zabaw, a także zadbania o estetykę. Głosujący oczekują też dobrych i szybkich dróg oraz rozwoju usług kolejowych. Zaskakujący – i bardzo optymistyczny – jest jeszcze jeden trend, dotyczący kontaktów z sąsiadami. Mieszkańcy województwa lubelskiego za najważniejsze uznali wyzwanie dotyczące bliższej współpracy z Ukrainą, w Szczecinie wysokie trzecie miejsce zajął projekt polsko-niemiecki: nadanie Szczecinowi rangi ponadgranicznej metropolii, czyli centrum biznesowo-kulturalno-zakupowego.

Pełne wyniki plebiscytu „Supermiasta i Superregiony 2040” oraz informacje o tym, jakich zmian chcą mieszkańcy poszczególnych miast i regionów, można dziś przeczytać na łamach „Gazety Wyborczej” – we wszystkich tygodnikach lokalnych dziennika, a także w serwisach lokalnych Wyborcza.pl. W ogólnopolskim wydaniu znalazło się też podsumowanie akcji – link do Wyborcza.pl.

Finałem akcji „Supermiasta i Superregiony 2040” będzie uroczysta gala, która odbędzie się 25 maja w formule online. Organizatorzy zaplanowali m.in. trzy debaty: o miastach po pandemii, o starciach samorządowców z rządem i o wyzwaniach stojących przed marszałkami województw w dobie centralizacyjnych zakusów rządu PiS. Będzie też oczywiście mowa o wynikach plebiscytu „Wyborczej”. Początek spotkania – o 18:00, transmisja na Wyborcza.pl i na facebookowych profilach dziennika.

„Supermiasta i Superregiony 2040” to już druga edycja akcji „Supermiasta” „Gazety Wyborczej”. W pierwszej, zorganizowanej w 2020 r., redakcja zaprosiła czytelników do podsumowania i oceny minionych 30 lat. Okazją była 30. rocznica pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Internauci oddali w plebiscycie ponad 39 tys. głosów, wskazując największe sukcesy swoich miast od 1990 r. Więcej informacji – tutaj.

Comments

comments

21
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...