PiS planuje ustawowo uregulować zawód dziennikarza – onet.pl

Informacja Prasowa - 16.09.2019
256

PiS planuje ustawowo uregulować zawód dziennikarza - onet.pl

Zapowiedź zmiany statusu dziennikarza znalazła się w programie wyborczym PiS. Partia, zapowiadając „zupełnie odrębną ustawę regulującą status dziennikarza”, chwali się jednocześnie, że zlikwidowała w prawie prasowym „relikty ery PRL”.

Uzasadniając konieczność zmian, w programie partii zapisano, że wynika ona z odpowiedzialności i zaufania, jakim cieszy się zawód dziennikarza. „Wprowadzałaby ona rozwiązania podobne do tych, jakie mają inne zawody zaufania publicznego, np. prawnicy lub lekarze. Głównym celem zmiany powinno być utworzenie samorządu, który dbałby o standardy etyczne i zawodowe, dokonywał samoregulacji oraz odpowiadał za proces kształtowania adeptów dziennikarstwa” – czytamy w części zatytułowanej w programie „Wolność i pluralizm mediów”.

Stwierdza się dalej, że możliwe jest wykreślenie z Kodeksu karnego art. 212, który daje możliwość skierowania prywatnego aktu oskarżenia za zniesławienie wobec dziennikarza. „Powstałaby gwarancja nienadużywania mechanizmów medialnych w sposób nieetyczny” – stwierdzono w programie PiS. „Ustawa ta nie będzie jednak w żadnym stopniu ograniczać zasady otwartości zawodu dziennikarza” – podkreślono jednocześnie.

W programie przypomniano, że PiS pozbył się wspomnianych „reliktów ery PRL”. Chodzi o przyjęcie nowelizacji Prawa prasowego w 2017 roku. To wtedy doszło do zmian dotyczących autoryzacji poprzez wyznaczenie m.in. limitu czas na jej ukończenie przez rozmówcę. Jak podkreśla PiS, chodziło o uniemożliwienie blokowania publikacji wywiadu.

Ponadto, nie obowiązuje już przepis, który nakazywał dziennikarzowi, by realizował ustaloną w statucie lub regulaminie redakcji, „ogólną linię programową redakcji”, w której jest zatrudniony.

Program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości udostępniono w sobotę. Odszukać można go na stronie internetowej partii – „Polski model państwa dobrobytu”.

źródło: wiadomsci.onet.pl

Comments

comments

256
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...