Pinterest – stan na dziś

Jerzy Ciszewski - 17.10.2022
160

Użytkownicy w Polsce stanowią prawie 4 mln.

Pinterest jest prawdopodobnie jedną z najmniej niedocenianych platform mediów społecznościowych w Polsce. Mimo mniejszej popularności od Instagrama Facebooka itp., użytkownicy w Polsce stanowią prawie 4 mln. Agencja TERRITORY Influence chciała poznać potrzeby i zachowania użytkowników platformy tak zwanych Pinnerów i przeprowadziła na nich szeroko zakrojone badania.

W przeprowadzonym badaniu wzięło udział ponad 1000 użytkowników, większość stanowiły kobiety, co w dużym stopniu jest zgodne ze statystykami Pinterest, największą grupą odbiorców platformy Pinterest stanowią Panie.

Większość ankietowanych użytkowników to milenalisi, którzy stanowią grupę wiekową od 25 do 40 lat.

67% użytkowników korzysta z platformy regularnie — co sprawia, że użytkownicy tak chętnie z niej korzystają?

Ankietowani użytkownicy jednogłośnie stwierdzili, że nie korzystają z platformy tylko po to, aby przeglądać treści dla rozrywki. Korzystają z platformy w celu odkrywania i próbowania nowych rzeczy. Aż 85% respondentów stwierdziło, że Pinterest jest dla nich źródłem inspiracji.

Większość użytkowników uważa, że czują się bezpiecznie na Pintereście, w porównaniu do innych platform (72%). Pinterest nie wywołuje w nich tyle negatywnych emocji, tak jak inne media społecznościowe, na których jest, tak ogromny nacisk na perfekcyjne życie, co często sprawia, że użytkownicy ograniczają lub zaprzestają korzystać z danych platform. Użytkownicy Pinterest wiedzą, że na platformie polubienia nie są najważniejsze (90%), co stanowi dla nich ogromną wartość.

Respondenci w badaniu najczęściej opisywali Pinterest jako bezpieczną przestrzeń do relaksu, doceniali autentyczność treści i brak presji bycia perfekcyjnym (72%).

Pinnerzy są planistami i lubią podejmować działania. W przeprowadzonym przez TERRITORY Influence badaniu 85% respondentów stwierdziło, że Pinterest jest przestrzenią, gdzie mogą planować swoje przyszłe życiowe projekty, takie jak dekorowanie domu, planowanie ślubu, czy szukanie nowych przepisów.

Co sprawia, że użytkownicy Pinterest podejmują działania?

To przede wszystkim:

  • poszukiwanie nowych pomysłów, 19% użytkowników poszukuje na platformie pomysłów na odnowienie kuchni, poszukuje własnego stylu czy nowych przepisów
  • zapisywanie pomysłów, 14% użytkowników zapisuje ulubione piny
  • 13% użytkowników korzysta z platformy w celu konsumowania treści
  • 11% spędza czas na Pinterest w celu znalezienia nowych marek i produktów

Użytkownicy platformy mają również swoje ulubione kategorie, a są to: 15% wystrój wnętrz, 12% pielęgnacja, 11% design.

Twórcy są istotną częścią platformy, 31% użytkowników obserwuje twórców na Pintereście. Marki na platformie stanowią jedynie 20% użytkowników, co pokazuje, że platforma jest miejscem, które nie narzuca żadnej presji użytkownikom.

Comments

comments

160
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...