Pies to zdrowie! Połowa z nas świętuje dziś Międzynarodowy Dzień Psa

Informacja Prasowa - 26.08.2024
81

– Aż ¾ Polaków posiada zwierzę domowe. Najczęściej jest to pies, którego ma połowa z nas, kot (38%), rybki (7%), ptak lub królik (po 4%).

Posiadanie zwierzaka to jednak nie tylko radość, ale także obowiązki. W przypadku psów ten najbardziej czasochłonny to zazwyczaj konieczność wyprowadzania czworonoga na dwór. Jednak z drugiej strony zmusza nas to do regularnego ruchu, co pozytywnie wpływa na kondycję i samopoczucie właściciela. Z okazji Międzynarodowego Dnia Psa, który obchodzony jest 26 sierpnia, HUAWEI CBG Polska zapytał Polaków o ich futrzastych pupili i dobre nawyki, jakie dzięki nim uzyskali.

Jakie rasy psów lubimy najbardziej?

Patrząc na wyniki badań – każde, a raczej najlepiej wszystkie rasy w jednym! Bo to właśnie mieszańce są najczęstszymi wyborami – ma je aż 22% Polaków. Kundelki wygrywają również wśród każdej płci, wieku respondentów i miejsca ich zamieszkania. Natomiast rasy z rodowodem, które cieszą się największą popularnością, to: yorki – 4%, owczarki niemieckie – 4% i labradory – 3%. Te ostatnie są znane z łagodności i inteligencji, co czyni je idealnymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi. Dlatego dominują wśród osób w wieku 35-49 lat (5%). Za to owczarki niemieckie to rasa, ceniona za oddanie i czujność, co sprawia, że wybierana jest za towarzysza życia w największym stopniu przez osoby w wieku 25-34 lat. Z kolei yorki, zaskarbiły sobie sympatię dzięki swojemu energicznemu charakterowi, niewielkiej wadze i rozmiarowi, idealnie wpisując się w potrzeby najmłodszych respondentów do 24 r.ż. (7%) i najstarszych – powyżej pięćdziesiątki – 5% Polaków w tym wieku. A jakie rasy preferują każde płcie? Tu wyniki są raczej bez zaskoczenia – wśród kobiet jest to york z 8%, natomiast panowie preferują owczarki niemieckie 10%.

 

Na kolejnych miejscach pod względem popularności znalazły się: Golden retriver i Maltańczyk (po 2%), Husky, Chihuahua, Jamnik, Jack Russell Terrier i Shih tzu (po 1%). Nieco rzadziej spotykane są: Sznaucer, Buldog francuski, Westik, Berneński pies pasterski czy Border Collie.

Ile lat mają nasze pupile?

Podobno w Polsce boom na posiadanie psa miał miejsce w czasach pandemicznych. Częściowo tę teorię potwierdzają dane z badania – aż 23% czworonogów jest w wieku 3-4 lata, a 21% ma 5-6 lat. Starszych, czyli w przedziale 7-10 lat jest 21%, 11-14-letnich jest 13%, a 2% to psi seniorzy (ponad 15 lat). Szczeniaków 1-2 letnich mamy 16%, a kolejne 8% to absolutne maluchy, mające mniej niż rok.

Spacer – codzienny obowiązek i przyjemność dla zdrowia

Wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu to niezwykle ważna, nie tylko fizjologiczna, potrzeba psa. Daje możliwość eksploracji otoczenia, zapachów i wyładowania nagromadzonej energii. Pozwala również uniknąć otyłości, problemów ze stawami oraz innych chorób związanych z brakiem ruchu. Dobrze wiemy, że można to również odnieść do potrzeb właścicieli czworonogów… Cieszą więc wyniki badania, które pokazują, że wyprowadzamy psa najczęściej aż trzy razy w ciągu dnia – czyni tak 28% z właścicieli, a kolejne miejsca wśród odpowiedzi zajmują dwukrotne spacery – 23% oraz raz dziennie – 21%. Dodatkowo 16% posiadaczy psów wychodzi z nimi więcej niż 3 razy dziennie, a 12% nie spaceruje wcale.

Z pewnością na korzyść obopólnego zdrowia działa także długość takiego spaceru. Dla ponad połowy osób wyprowadzających psa (53%) czas przeznaczony na tę czynność to każdorazowo 30-60 minut. Mniej niż pół godziny na spacer poświęca 40% osób z tej grupy. Dzięki temu ludzie spacerujący z psami znacznie przekraczają zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, która rekomenduje minimum 150 minut lekkiej aktywności fizycznej w ciągu tygodnia. Dominującą formą ruchu podczas wyprowadzania psa jest spokojny spacer (80%), zabawy z pupilem to domena 35% osób, a 1/3 decyduje się na szybki marsz. Podczas spaceru 67% osób skupia się wyłącznie na czworonogu, a ¼ słucha muzyki lub rozmawia przez telefon.

– Cieszy nas fakt, że właściciele czworonogów mogą poprawić własne zdrowie przez częste spacery. Ja z zaciekawieniem przyglądam się rosnącej popularności dogtrekkingu, który uprawia już 3% osób wychodzących z psami. Jest to połączenie spaceru z wyznaczeniem celów kilometrowych, które wspólnie pokonujemy z psem. Smartwatche pomogą spełniać te cele i na bieżąco monitorować postępymówi Dorota Rakowska, Marketing Director w Huawei CBG Polska.

Stań się psiarzem, choć na ten dzień!

Widać więc, że pies to samo zdrowie, zatem, szczególnie 26 sierpnia, w Międzynarodowy Dzień Psa, uczcijmy to długim spacerem! A jeśli nie mamy futrzastego przyjaciela, czy możemy skorzystać z ich pozytywnego wpływu na naszą kondycję? Jeśli nie masz warunków, by trzymać psa, bądź Twój tryb życia koliduje z potrzebami czworonoga, jest rozwiązanie! Sprawdź okoliczne schroniska – często potrzebują pomocy, nie tylko materialnej, ale też osobistej – by ktoś wziął na spacer smutnego kundelka i się z nim pobawił.

Comments

comments

81
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...