Pięcioro Polaków w finale konkursu otwartego Sony World Photography Awards 2019

Informacja Prasowa - 05.02.2019
274

Pięcioro Polaków w finale konkursu otwartego Sony World Photography Awards 2019

Pięcioro Polaków w finale konkursu otwartego Sony World Photography Awards 2019

Na pierwszej ogłoszonej liście finalistów SWPA 2019 znaleźli się autorzy wyjątkowych zdjęć z całego świata

● Wszystkie finałowe zdjęcia z konkursu otwartego i młodzieżowego dostępne są na worldphoto.org/press

● Nazwiska 10 zwycięzców kategorii konkursu otwartego zostaną podane 26 lutego, a zwycięzców całego konkursu otwartego i młodzieżowego — 17 kwietnia 2019 r.

LONDYN, 5 lutego 2019 r. — World Photography Organisation ogłosiło listę finalistów konkursów otwartego i młodzieżowego Sony World Photography Awards 2019. Wśród autorów najlepszych pojedynczych zdjęć z ubiegłego roku znalazło się pięcioro Polaków.

Ich sukces jest godny odnotowania ze względu na rekordową liczbę zgłoszeń: na tegoroczny konkurs nadeszło 326 997 prac ze 195 krajów.

Do finału konkursu otwartego awansowali autorzy wspaniałych prac z dziesięciu kategorii, w tym pięcioro Polaków, którzy zgłosili swoje zdjęcia w czterech kategoriach:

● W kategorii „Portret” do finału zakwalifikowała się Olga Urbanek — mieszkająca na Islandii autorka pięknego portretu swojej przyjaciółki i współlokatorki Anny.

● Finalistami w kategorii „Ruch” zostali Marlena Kurowska-Jankowiak Piotr Cyganik. Kurowska-Jankowiak jest nauczycielką z Leszna. Na zdjęciu Mała czarodziejka uchwyciła swoją córeczkę, która pierwszy raz pluska się w kałużach w ogrodzie. Zdjęcie Cyganika Święto Policji powstało natomiast podczas obchodów święta polskiej Policji i przedstawia konia w ruchu.

● Artysta Patryk Kuleta jest autorem pracy Gneisenau, zakwalifikowanej do finału w kategorii „Kreatywność”. Zestawiając cyfrowe kolaże z malarstwem abstrakcyjnym, Kuleta w nowoczesny sposób ukazuje Stocznię Cesarską w swoim rodzinnym Gdańsku.

● Finalista kategorii „Kultura” Tomek Kozłowski uchwycił klimat festiwalu Naadam: jednego z najważniejszych wydarzeń narodowych i świąt państwowych w Mongolii. Wyróżnione zdjęcie przedstawia młodego dżokeja, jego ojca oraz trenera.

Cała piątka będzie teraz rywalizować z innymi utalentowanymi autorami zdjęć z całego świata o pierwsze miejsca w swoich kategoriach. Na zwycięzcę całego konkursu czeka tytuł Fotograf roku w konkursie otwartym, najnowszy sprzęt fotograficzny Sony, przelot do Londynu na ceremonię wręczenia nagród oraz 5000 dolarów. Finałowe zdjęcia Polaków znajdą się na wystawie Sony World Photography Awards 2019 w Somerset House w Londynie, a następnie będą elementem ruchomej wystawy prezentowanej na całym świecie. Zostaną również opublikowane w albumie podsumowującym edycję konkursu.

Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Od 12 lat głównym sponsorem imprezy jest firma Sony. W ramach SWPA organizowane są cztery konkursy: profesjonalny (cykl zdjęć), otwarty (pojedyncze zdjęcie), studencki (dla uczelni) orazmłodzieżowy (dla osób w wieku od 12 do 19 lat). Lista finalistów konkursu profesjonalnego ogłoszona zostanie 26 marca 2019 r.

Rekordowa liczba zgłoszeń na konkurs Sony World Photography Awards 2019 

SWPA to jeden z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Jego celem jest wyróżnienie i promocja najlepszych zdjęć z minionego roku, a także prezentacja bogactwa gatunków fotografii.

Na cztery konkursy SWPA 2019 nadesłano łącznie 326 997 prac ze 195 krajów i terytoriów, co stanowi rekord w całej historii konkursu.

Jury konkursu otwartego i młodzieżowego

Prace zgłaszane na konkursy Sony World Photography Awards oceniane są anonimowo przez znanych na świecie specjalistów z branży, reprezentujących między innymi muzea, wydawców i media.

W tym roku przewodniczącą jury konkursów otwartego i młodzieżowego jest Rebecca McClelland,dyrektor fotografii i kierownik działu produkcji artystycznej w agencjach reklamowych Saatchi & Saatchi i Prodigious (Wielka Brytania).

— Byłam zaskoczona ogromną różnorodnością prac zgłoszonych do konkursów otwartego i młodzieżowego komentuje McClelland. — Lista finalistów świadczy o bardzo demokratycznym podejściu do fotografii: we wszystkich kategoriach znajdziemy pełne spektrum, od tradycyjnych prac po najnowsze trendy. Konkurs tworzy platformę wymiany doświadczeń dla ogromnej grupy ludzi.

Ocena pojedynczego zdjęcia nigdy nie jest łatwa. Trzeba docenić każdą pracę, niezależnie od jej gatunku, bo tylko w ten sposób można oceniać naprawdę sprawiedliwie. Aby uniknąć jakiegokolwiek nepotyzmu czy uprzedzeń, ocena odbywa się „na ślepo”. Nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła zobaczyć te urzekające fotografie na tegorocznej wystawie w londyńskim Somerset House.

Pozostałe konkursy i nagrody

Ogłoszono również finalistów konkursu młodzieżowego, na którym nagradzane jest najlepsze pojedyncze zdjęcie autorstwa fotografa w wieku od 12 do 19 lat. Nazwiska finalistów konkursów profesjonalnego i studenckiego zostaną opublikowane 26 marca. Prace wszystkich finalistów i zwycięzców będą od 18 kwietnia do 6 maja 2019 r. prezentowane na wystawie Sony World Photography Awards 2019, a następnie na ruchomej wystawie na całym świecie.

Zwycięzcy całego konkursu zostaną ogłoszeni na uroczystej gali w Londynie 17 kwietnia. Zaproszenia i bilety lotnicze na to wydarzenie otrzymają Fotograf roku, Fotograf roku w konkursie otwartymFotograf roku w konkursie młodzieżowym, zwycięzcy kategorii otwartych i młodzieżowych oraz 10 finalistów konkursu studenckiego. Nagrodą dla zwycięzców będzie ponadto najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony oraz publikacja pracy w księdze pamiątkowej konkursu 2019.

Kalendarium edycji 2019

● 26 lutego — ogłoszenie zwycięzców w kategoriach otwartych i w konkursach National Award

● 5 marca — ogłoszenie zdobywcy nagrody za wybitny wkład w fotografię

● 26 marca — ogłoszenie finalistów konkursu profesjonalnego i studenckiego

● 17 kwietnia — ogłoszenie zdobywcy tytułu Fotograf roku, zwycięzców konkursów otwartego, studenckiego i młodzieżowego oraz zwycięzców poszczególnych kategorii profesjonalnych

● Od 18 kwietnia do 6 maja 2019 r. — wystawa Sony World Photography Awards 2019 w londyńskim Somerset House

Informacje uzupełniające

Dalsze informacje prasowe oraz wszystkie finałowe zdjęcia z konkursu otwartego i młodzieżowego są dostępne do pobrania i publikacji pod adresem 

www.worldphoto.org/pressWorld Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działamy w blisko 180 krajach, a naszym celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczycimy się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards — jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych — oraz PHOTOFAIRS: czołowe międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii.Więcej informacji podano na stronie www.worldphoto.org

Sony Imaging Products & Solutions Inc. jest podmiotem całkowicie zależnym od Sony Corporation, odpowiedzialnym za produkty i rozwiązania do obrazowania cyfrowego — od aparatów konsumenckich poprzez rozwiązania dla telewizji i użytkowników profesjonalnych po sektor medyczny.

Images

4303_11815_PatrykKuleta_Poland_Open_CreativeOpencompetition_2019

Size  2.65 MB     File Format  .jpg
Image Size  2362 x 2784 pixels

4241_11753_MarlenaKurowska-Jankowiak_Poland_Open_MotionOpencompetition_2019

Size  1.46 MB     File Format  .jpg
Image Size  2048 x 1367 pixels

4255_1_11767_PiotrCyganik_Poland_Open_MotionOpencompetition_2019

Size  2.43 MB     File Format  .jpg
Image Size  2000 x 1325 pixels

4169_11681_OlgaUrbanek_Poland_Open_PortraitureOpencompetition_2019

Size  3.04 MB     File Format  .jpg
Image Size  1707 x 2560 pixels

4261_11773_TomekKozlowski_Poland_Open_CultureOpencompetition_2019

Size  3.81 MB     File Format  .jpg
Image Size  3840 x 4800 pixels

Comments

comments

274
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...