PewDiePie traci kontrakt z Disneyem przez oskarżenia o antysemityzm [UPADTE – Google również]

Redakcja PR - 14.02.2017
214

PewDiePie w tarapatach - Disney zrywa z nim współpracę

PewDiePie, najpopularniejszy YouTuber na świecie, ma poważne kłopoty. Wytwórnia Disneya, z którą vloger współpracował za pośrednictwem Maker Studios, zerwała z nim współpracę. Powód? W swoich filmach PewDiePie coraz częściej pokazywał symbole nazistowskie. O sprawie rozpisują się amerykańskie media. 

Wall Street Journal donosi, że w filmach najpopularniejszego YouTubera na świecie od pół roku pojawiały się symbole jednoznacznie kojarzone z nazizmem – zdjęcie Hitlera, swastyki, czy salutujący naziści. Amerykański magazyn podliczył, że w sumie PewDiepie aż 9 razy używał symboli nawiązujących do nazistowskiej ideologii – raz nawet posłużył się wizerunkiem Jezusa, który w filmiku „wypowiadał” słowa „Hitler nie zrobił nic złego”. Ten film, oraz dwa inne otwarcie popierające nazizm, zostały usunięte z kanału.

Zobacz: Yolocauts – kontrowersyjny projekt – kogo oburza?

Takie treści oburzyły właścicieli Disneya, którzy postanowili natychmiast zerwać współpracę z kontrowersyjnym twórcą. Obecnie kanał Felixa Kjellberga, bo tak naprawdę nazywa się PewDiePie, subskrybuje ponad 53 użytkowników na całym świecie. Jego kanał należy do ekskluzywnego programu YouTube’a Google Preferred, który pozwala markom kupować reklamy na kanałach, gdzie prezentowane są najpopularniejsze i najczęściej szukane przez użytkowników treści. Serwis AdWeeek zwrócił się do YouTube’a z pytaniem, czy w obliczu kontrowersji wywołanych przez PewDiePie’a, vloger dalej powinien należeć do ekskluzywnego grona twórców. Google nie odniósł się do pytania portalu.

Jak do całej sprawy podchodzi sam zainteresowany? Na swoim koncie w serwisie Tumblr oświadczył jedynie, że publikowane przez niego filmy mają służyć wyłącznie rozrywce, a nie wywołaniu skandalu i politycznych oskarżeń; vloger rozumie też, że „w ostateczności te żarty były obraźliwe”.

PewDiePie to obecnie najpopularniejszy vloger na świecie. Naprawdę nazywa się Felix Arvid Ulf Kjellberg, jest Szwedem i urodził się w 1989 roku. Konto na YouTube założył w 2009 roku, gdzie początkowo publikował filmy z komentarzami gier komputerowych a także tzw. „letspleje” (sesje rozgrywania gier komputerowych – przyp. JD). Nagrywa filmy głównie po angielsku i szwedzku. Publikuje także videblogi, unboxingi (otwieranie i prezentowanie podarowanych rzeczy – przy. JD). Słynie z serii filmów All Funny Series. Jego publikacje słyną z ostrego, ciętego języka, czarnego poczucia humoru i kontrowersji. 

**** UPDATE ****

Serwis Mashable poinformował, że Google zrezygnował ze współpracy z vlogerem. Więcej szczegółów: TUTAJ

Na podstawie: WSJ, AdWeek.com

 

Comments

comments

214
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...