366 refleksji o dobrych praktykach zarządzania – Peter Druckes

Jerzy Ciszewski - 19.04.2016
234

"366 refleksji o dobrych praktykach zarządzania" to złote myśli o zarządzaniu, które przydadzą się każdemu - Peter Drucker

„366 refleksji o dobrych praktykach zarządzania” – Peter Drucker to książka dla każdego biznesmena; zaś sam Peter Drucker to w opinii wielu ludzi myśliciel i geniusz w dziedzinie zarządzania. Jego przemyślenia i refleksje dotyczące: innowacyjności, przywództwa, efektywności pracy, dostosowania się do zmian są traktowane jako  kanony biznesowych mądrości i przemyśleń.

Ta konkretna książka „366 refleksji o dobrych praktykach zarządzania”  ma jedną podstawową zaletę; otóż można ją brać do ręki w dowolnym momencie i zapoznać się radą na konkretny, określony dzień roku. Proponuje wykonać,  określone zadanie biznesowo/menedżerskie.

*      *      *      *      * 

(dziś mamy wtorek, 19 kwietnia 2016 roku) Drucker pisze:

Nietrafione nominacje

Żołnierz ma prawo do kompetentnego dowództwa

Nie ma czegoś takiego jak nieomylne decyzje personalne. Efektywnie działający członkowie kadry zarządzającej trzymają się pięciu podstawowych zasad.

Po pierwsze – odpowiadają za każdą nietrafioną nominację. Obwinianie nieefektywnego pracownika jest oczywistym przyznaniem się do własnej porażki, związanej  z wyborem niewłaściwej osoby.

Po drugie – jednak, szef ma również obowiązek usunięcia pracownika, który nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Niekompetentny lub po prostu kiepski pracownik pozostawiony na stanowisku pracy jest „karą” dla kolegów; demoralizuje całą organizację.

Po trzecie – to że pracownik nie wykonuje pracy w należyty sposób, nie musi oznaczać, że firma powinna z niego zrezygnować. Oznacza jedynie, że znalazł się w niewłaściwym miejscu.

Po czwarte – to do przełożonego należy podejmowanie właściwych decyzji personalnych. Wydajność organizacji jest funkcją wydajności jej poszczególnych członków – decyzje personalne muszą być więc właściwe

I po piąte – nowi pracownicy powinni zajmować stanowiska o jasnym, znanym wszystkim zakresie obowiązków i gdzie w razie konieczności łatwo jest o pomoc. Nowe znaczące zadania powinny być powierzane osobom, których zachowania i przyzwyczajenia są znane; i które wypracowały sobie wiarygodność oraz zasłużyły na zaufanie przełożonych.

Zadanie na dziś:

Przyjmij odpowiedzialność za nieudane nominacje. Usuwaj ze stanowisk ludzi, którzy nie pracują wydajnie.  

FullSizeRender

Każdemu menadżerowi, gorąco polecamy tę publikację – „366 refleksji o dobrych praktykach zarządzania”

Comments

comments

234
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...