Paweł Kapusta finalistą nagrody im. Kapuścińskiego

Informacja Prasowa - 03.04.2019
12

Paweł Kapusta finalistą nagrody im. Kapuścińskiego

Paweł Kapusta finalistą nagrody im. Kapuścińskiego

Dziennikarz Wirtualnej Polski, Paweł Kapusta, znalazł się w gronie finalistów nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż literacki. Jury doceniło książkę „Agonia”, czyli zbiór reportaży o polskiej służbie zdrowia. Laureatów nagrody poznamy 24 maja.

W „Agonii” są m.in. historie lekarzy, pielęgniarek, lekarzy rezydentów. Przykłady pokrzywdzonych pacjentów i lekarzy przedstawiają Narodowy Fundusz Zdrowia jako instytucję decyzyjną w sprawach życia i śmierci. Paweł Kapusta dużo miejsca poświęca również problemowi jakości życia niepełnosprawnych. Książka wielokrotnie była chwalona przez krytyków, wydano ją nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

Pozostałymi finalistami nagrody w kategorii reportaż literacki są amerykańsko-rosyjska dziennikarka Masha Gessen, brytyjski reporter Ben Judah, piszący po szwedzku Maciej Zaremba Bielawski oraz Mariusz Szczygieł. Zwycięzcę wybierze jury w składzie: Olga Stanisławska, William Brand, Julia Fiedorczuk, Nina Witoszek i Tadeusz Sobolewski. Uroczystą galę zaplanowano na 24 maja w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, a gościem specjalnym będzie noblistka: Swietłana Aleksijewicz.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest jednym z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. W tym roku będzie przyznana po raz 10. Nagrodę ustanowiły władze Warszawy, przy wsparciu Gazety Wyborczej. Honorowy patronat objęła żona pisarza, Alicja Kapuścińska.

Paweł Kapusta od 2016 roku pracuje w Wirtualnej Polsce. Na co dzień jest dziennikarzem serwisu WP SportoweFakty. W WP Magazynie publikuje również reportaże o tematyce społecznej i wywiady.  Za tekst o pracy ratowników medycznych „Trudno kogoś ratować, gdy życie rozlewa się po podłodze i kapie z piątego na czwarte piętro” – który jest częścią „Agonii” – otrzymał Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Dwukrotnie był już nominowany do nagrody Grand Press, jest też finalistą Europejskiego Pulitzera (European Press Prize).

Comments

comments

12
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...