Panel rynku książki GfK: styczeń-wrzesień 2016

Informacja Prasowa - 07.11.2016
191

Co Polacy czytali najchętniej w tym roku?

W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy br. największy udział, według typów książek, w przychodach ze sprzedaży generowały książki z zakresu literatury dziecięcej i młodzieżowej, które odpowiadały za blisko 34 proc. wartości rynku.

Kolejne miejsca w tej klasyfikacji zajęła literatura piękna (27 proc.) oraz książki poradnikowe, hobbystyczne i rozrywkowe (11 proc.). W stosunku do analogicznego okresu sprzed roku wszystkie wymienione kategorie książek zanotowały spadki udziałów rynkowych o 2-3 proc. Jeśli chodzi o pozostałe rodzaje książek, to ich udziały nie przekraczały 4 proc. (w przypadku wydawnictw turystycznych i kartograficznych, literatury popularnonaukowej, edukacji) lub 2 proc. (wydawnictwa z zakresu językoznawstwa, słownikowe, naukowe, profesjonalne). Pozostałe niesklasyfikowane gatunkowo wydawnictwa osiągnęły 12 procentowy udział w sprzedaży. Warto w tym miejscu podkreślić, iż największy spadek udziałów, bo aż 60 procentowy, zanotowały wydawnictwa edukacyjne. Średnia cena książki w 2016 roku wyniosła 23,20 zł i była to wartość o 4 proc. niższa w stosunku do 2015 roku.

W rankingu najlepiej sprzedających się tytułów pierwsze miejsce zajęła książka „Dziewczyna z pociągu” Paula Hawkinsa (Wyd. Świat Książki). Kolejne miejsca to: „Shantaram” Gregoriego Davida Robertsa (Wyd. Marginesy), „Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyesa (Wyd. Świat Książki) oraz „Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość” autorstwa Jana Kaczkowskiego i Piotra Żyłki (WAM Wydawnictwo). Pierwszą piątkę bestselerów zamknęła książka „Przeznaczeni” Katarzyny Grocholi (Wydawnictwo Literackie).

Comments

comments

191
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...