Oto fakty o programistach. Zbadano 90 tys. z nich

Informacja Prasowa - 11.04.2019
125

Oto fakty o programistach. Zbadano 90 tys. z nich

Znamy wyniki największego badania o programistach z 2019 roku. Tym razem ceniona analiza Stack Overflow Developer Survey objęła aż 90 tys. pracowników IT na całym świecie. Jak wypadają Polacy?

  • Najszybciej zyskującym popularność językiem programowania jest Python. Wyprzedził już Javę, a szybciej rośnie tylko Rust.
  • Stereotypy o świecie IT niestety nie biorą się znikąd: ok. 90 proc to mężczyźni, ok. 70 proc. to biali Europejczycy.
  • Większość z aktywnych zawodowo kodować zaczyna naprawdę wcześnie: w wieku nastoletnim.
  • Programiści z Europy są największymi pesymistami, optymistów najłatwiej znaleźć w Chinach.

Inicjacja programisty

Na świecie większość programistów zaczęło swoją przygodę z kodowaniem jako nastolatkowie. Ponad połowa programistów pierwsze linijki kodu napisała w wieku 12-17 lat. Autorzy badania zwracają jednak uwagę na to, że dane zawyżają programiści z krajów wysoko rozwiniętych, jak Australia czy Wielka Brytania. W Indiach czy Brazylii przygoda z programowaniem następuje znacznie później. Niestety później niż mężczyźni zaczynają też kodować kobiety.
Z drugiej strony – mimo statystycznie wczesnego startu – “ponad 40 proc. praktykujących w zawodzie ma krótsze, niż 5-letnie doświadczenie koderskie”, czytamy w raporcie.

Pasje? Programowanie

Specyfikę świata IT pokazuje kolejna dana: dla ponad 80 proc. przebadanych programowanie to… pasja! – Powiem więcej: tylko takie osoby tak naprawdę sprawdzą się w świecie IT. Jeśli dla kogoś jedyną motywacją są wysokie zarobki, które po kilku latach od startu kariery rzeczywiście przyjdą, to nie zajdzie zbyt daleko – uważa Marcin Tchórzewski, założyciel Coders Lab, największej szkoły IT w Polsce.
Z tego może wynikać, że przygniatająca większość programistów (85 proc.) na własną rękę uczy lub uczyło się nowych języków czy środowisk programowania. Sześciu na dziesięciu ankietowanych brało udział w oficjalnych kursach online, a czterech na dziesięciu ma swój wkład w tzw. open-source’owe oprogramowanie.
Badanie 2019_Coders Lab_Języki.PNG
Najpopularniejszym językiem programowania wciąż jest JavaScript (programuje w nim prawie siedmiu na dziesięciu programistów), który wyprzedza HTML/CSS (63 proc.) i SQL (54 proc.). Python uzyskał największe zainteresowanie wśród programistów w zeszłym roku, wyprzedzając Javę. Wysoko w zestawieniu pozostaje PHP, C++ i C#.
Ciekawą obserwacją twórców badania jest to, że programiści z Europy Zachodniej należą do najbardziej pesymistycznych. Optymizm bije za to od chińskich specjalistów IT. Jak zmierzono tę zmienną? Zapytano, czy osoby urodzone dzisiaj będą miały lepszą przyszłość, niż ich rodzice.
Co najbardziej uwiera programistów w pracy? Tu odpowiedzi znacznie różnią się w zależności od płci. Mężczyźni nie znoszą zlecania im zadań, które nie wiążą się bezpośrednio z kodowaniem. Kobiety wskazują natomiast na toksyczne relacje i niesprzyjające otoczenie w pracy.

Comments

comments

125
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...