Ostry kamień. Felieton Tomasza Kaźmierowskiego o winie

Redakcja PR - 21.10.2016
232

Owszem, Pinacoteca, Castel del Monte, Alberobello, barocco leccese czy wyśmienite dary morza...

…przyciągają do tego miejsca najbardziej, jednak dla mnie pierwszym skojarzeniem był od dwudziestu lat kary aż po granat Murgese.

O tym wyjątkowym koniu pisał w swoim traktacie Il Cavalarizzo Claudio Corte już pół tysiąca lat temu. Wtedy w Europie – nie znającej jeszcze konia husarskiego polskiego chowu – królował jako koń bojowy i dworski pod mianem Neapolitańczyka. O Królestwo Neapolu rywalizowali wówczas  francuscy Andegaweni – potem Walezjusze – z hiszpańskimi Aragończykami, a ten potomek ras berberyjskiej i arabskiej okazał się doskonałym remontem. Najlepsze remonty (konie hodowane dla użytku wojennego) według Corte pochodziły z Apulii. Ich paneuropejska sława spowodowała, że wiele ras kontynentu otrzymało dolew ich krwi, od habsburskich Lippizanerów i Kladrubów, po duńskie Frederiksborgi.

zrzut-ekranu-2016-10-20-o-22-53-22

Te twarde jak kamień konie do dziś w stanie półdzikim można spotkać w Apulii, a dokładniej na krasowym płaskowyżu zwanym MurgiaAltopiano delle Murge. Samodzielnie szukają żywności w tym suchym terenie, są też wyjątkowo odporne na choroby. Namiastkę cienia dają im tylko drzewa oliwkowe.

img_8909

Płaskowyż ten jest, zresztą, podobny w charakterze do wierzchowca, z tą różnicą, że słowo Murge, pochodzące od łacińskiego murex, oznacza nie twardy, a ostry kamień.

Jedno i drugie nieomylnie prowadzi do minerałów…

img_1013

Takiego też szukałem tu wina. Przyznam, z niewielką nadzieją.

A jednak już po dwóch dniach je znalazłem.

fullsizerender

Delikatnie żółtawa suknia z zielonymi refleksami już coś obiecywała. W nosie dość aromatyczne, świeże owoce i lekkie nuty kwiatowe. W ustach niemal doskonałe. Bardzo żywe, zrównoważone. Jak tutejszy kamień – mineralne. Świetna, niepowściągliwa kwasowość, zioła w dalekim tle. To wszystko za dziesięć euro.

img_0924

Na imię jej Erbaceo.

Powstaje z gron podstawowych w Apulii i Kampanii białych szczepów – Fiano i Greco. Tę biodynamiczną uprawę prowadzi na granicy parku narodowego Alta Murgia, godzinę jazdy od Bari, niewielki jak na ten region wytwórca.

img_0979

Erbaceo dobrze towarzyszy adriatyckiej i jońskiej rybie, skorupiakom, a nawet białym mięsom. Doskonałe dla wegetarian – w świetnej trattorii del Madre (Alberobello) wszystko, od fasoli i polenty po pieczone oliwki i bakłażan, wprost wysysało wino z kieliszka.

img_8875

Wino na dziś – i na każdy dzień z białą rybą –  to Colli della Murgia, Erbaceo, Puglia IGT, 2015.

img_8878

Comments

comments

232
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...