Ostatnie dni na zgłoszenie udziału w konkursie 
Stena Circular Economy Award

Informacja Prasowa - 22.01.2020
227

Ostatnie dni na zgłoszenie udziału w konkursie 
Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego

31 stycznia mija termin przyjmowania zgłoszeń do III edycji konkursu Stena Circular Economy Award.Udział w konkursie to dla firm niepowtarzalna okazja do pochwalenia się swoimi osiągnięciami w zakresie wdrażania rozwiązań zgodnych z gospodarką obiegu zamkniętego. Ponadto laureaci będą mieli możliwość skorzystania z jednej z usług oferowanych przez Stena Recycling: audytu środowiskowego, planu ekoedukacji, szkolenia środowiskowego lub szkolenia dotyczącego transportu odpadów niebezpiecznych.

W ubiegłorocznej edycji zwycięzcami zostały firmy IKEA Retailza projekt „Przyda się”, Signify Poland Oddział w Kętrzynie (Phillips)za projekt „Pacific LED – Circular Economy ready luminaire” oraz KOKO World za projekt „Moda na gospodarkę cyrkularną”.

 

Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o wygranej w konkursie Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Jako marka modowa tworząca w duchu etycznej mody, od lat staramy się stawiać modę na głowie i wdrażać ekologiczne rozwiązania. I bardzo cieszymy się, że nasze działania przynoszą efekty i tym samym dziękujemy za wyróżnienie– mówi Emilia Wojciechowska z KOKO World – Zachęcamy firmy, organizacje i inne podmioty by wziąć udział w konkursie Stena Circular Economy Award, bo warto dzielić się dobrymi praktykami, promować je i inspirować innych.

 

Konkurs Stena Circular Economy Awardznalazł się wśród inicjatyw uznanych w plebiscycie LISTKI CSRTygodnika Polityka jako projekt, który może być inspiracją dla innych ze względu na tematykę, skalę lub sposób realizacji.

 

Partnerami konkursu są: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Konfederacja Lewiatan, Akademia Leona Koźmińskiego, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Organizacja Odzysku Opakowań „Rekopol”, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza, Kampania 17. Celów orazGOZ WORLD.

Jak zgłosić się do konkursu?

Zgłoszenia firmowe przyjmowane są w dwóch kategoriach:

  1. dla przedsiębiorstw, które wdrożyły praktyki GOZ,
  2. dla przedsiębiorstw, które wdrożyły działania promujące GOZ (kampanie, działania edukacyjne etc.).

Zgłoszenia można przesyłać do 31 stycznia 2020 r. przez formularz znajdujący się na stronie: www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award. Udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny.

Korzyści płynące z gospodarki obiegu zamkniętego

Według GUS w 2018 roku w Polsce wytworzono 128,6 mln ton odpadów. Wśród nich 90% to odpady poprodukcyjne, a pozostałe 10% to odpady komunalne.[1]To bogate źródło potencjalnych zasobów, z którego zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej, coraz częściej odzyskuje się wartościowe materiały i poddaje recyklingowi, by ponownie wykorzystać je w produkcji.

 

– Zmiana modelu gospodarki z linearnej na cyrkularną, w którym wielokrotnie wykorzystujemy dostępne produkty, to szereg korzyści. Przede wszystkim mniej zużywamy zasobów, jednocześnie tworząc nowe miejsca pracy. Jest to możliwe dzięki innowacyjnym modelom biznesowym, tworzonym z myślą o ochronie środowiska i budowaniu przewagi konkurencyjnej jednocześnie. Konkurs Stena Recycling motywuje przedsiębiorstwa i młodych ludzi do odważnego i nowatorskiego myślenia o tym, jak maksymalizować pozytywny wpływ produktów i usług na otoczenie –mówi prof. dr hab. Bolesław Rok z Katedry Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie Akademii Leona Koźmińskiego, członek jury konkursu.

 

Kiedy poznamy zwycięzców

Laureatów konkursu wyłoni jury w dziewięcioosobowym składzie reprezentującym partnerów konkursu. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni wiosną 2020 r. podczas gali podsumowującej trzecią edycję.

Nagrodą dla zwycięskich przedsiębiorstw jest możliwość wybrania z oferty Stena Recycling usługi środowiskowej lub szkoleniowej m.in. audytu środowiskowego, planu ekoedukacji, szkolenia środowiskowego czy dotyczącego transportu odpadów niebezpiecznych.

 Czym jest GOZ

Gospodarka Obiegu Zamkniętego polega na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu zasobów oraz minimalizowaniu negatywnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko. GOZ jest przeciwieństwem gospodarki linearnej, w której cykl życia produktu ogranicza się do produkcji, użycia i wyrzucenia. Model cyrkularny jest jednym z priorytetów polityki Unii Europejskiej. Jednym z założeń jest m.in. osiągnięcie do 2030 roku poziomu 70% w odniesieniu do recyklingu odpadów opakowaniowych, 60% – odpadów komunalnych, 55% – plastiku, 60% – aluminium, 80% – metali żelaznych.

O konkursie

Konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego organizowany jest od 2017 roku. To pierwszy w Polsce konkurs skierowany do przedsiębiorstw i środowiska akademickiego pozwalający na wymianę pomysłów i doświadczeń w obszarze GOZ. W poprzedniej edycjach tytuł Lidera GOZ w kategorii przedsiębiorstw zdobyły: KOKO World za projekt „Moda na gospodarkę cyrkularną”, Signify Poland Oddział w Kętrzynie (Phillips)za projekt „Pacific LED – Circular Economy ready luminaire”; IKEA Retailza projekt „Przyda się”, wyróżniono również Fundację ProTerraza projekt „Po-dzielnia Centrum Ekonomii Współdzielenia”. W kategorii student główną nagrodę przyznano Annie Kozieł z Politechniki Warszawskiej za projekt „Brakujący znak na opakowaniu”, wyróżnienia otrzymały Aleksandra Kuta z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za projekt „DeCloths” oraz Małgorzata Rozmus z Politechniki Częstochowskiej za projekt „KOPudełka“.

[1]„Odpady – palący problem czy cenny zasób? Analiza sektora i propozycja kierunków rozwoju w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym” – raport Instytutu Jagiellońskiego

Comments

comments

227
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...