Ostatnia szansa na podziwianie prac Wojciecha Fangora na 42 piętrze Cosmopolitan

Informacja Prasowa - 24.07.2018
93

Ostatnia szansa na podziwianie prac Wojciecha Fangora na 42 piętrze Cosmopolitan

Już ponad 11 tysięcy osób obejrzało wyjątkową wystawę prac Wojciecha Fangora w apartamentowcu Cosmopolitan Twarda 4. Przed nami ostatnia szansa na zobaczenie abstrakcyjnych kompozycji artysty, które nawiązują dialog z zachwycającą panoramą Warszawy widzianą ze 160 metrów nad ziemią. Najbliższy weekend, to ostatni moment, aby wybrać się na niepowtarzalną wystawę prac pochodzących ze zbioru Jankilevitsch Collection. Ekspozycję „FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną” zorganizowano w 60 rocznicę powstania przełomowej instalacji artysty „Studium Przestrzeni”.

Na wystawie prezentowane są głównie obrazy z lat 60. i 70., czyli najważniejszego okresu twórczości Wojciecha Fangora, w których powstawały wielobarwne, abstrakcyjne kompozycje budowane z okręgów, fal oraz amorficznych kształtów. Idea, która przyświecała organizatorom wystawy, to pokazanie dzieł artysty w sposób, w jaki on sam chciał je prezentować. Obrazy nawiązują dialog z otaczającą je przestrzenią, także tą, widzianą z okien 42 piętra Cosmopolitan. Podczas 18 wystawowych dni (obrazy można oglądać w weekendy w godzinach 14 – 19), obrazy Fangora obejrzało rekordowe 11 tysięcy osób.

– Planując wystawę chcieliśmy nawiązać do przełomowej idei Wojciecha Fangora, który w „Studium przestrzeni” oderwał obrazy ze ścian, aby mogły wchodzić we wzajemne relacje ze sobą i z widzami, którzy stawali się integralną częścią instalacji. 60 lat później ten sposób pokazywania obrazów nadal zaskakuje widzów, którzy dzięki takiemu sposobowi ekspozycji odczytują sztukę abstrakcyjną w zupełnie nowy, indywidualny sposób, poszerzając swoje pole percepcji– mówi kuratorka wystawy Katarzyna Wąs.

Wojciech Fangor, to obok Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki i Tadeusza Kantora, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Jest uznawany za twórcę „polskiej szkoły plakatu”, był także autorem pierwszej na świecie instalacji przestrzennej zatytułowanej „Studium Przestrzeni” przygotowanej wraz ze Stanisławem Zamecznikiem. Drogę do oszałamiającej kariery otworzyła mu słynna wystawa z 1965 roku – „Responsive Eye” w nowojorskiej MoMA. Pięć lat później artysta – jako jedyny dotychczas Polak – miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Zaprezentował na niej 37 prac będących rozwinięciem jego poszukiwań w obrębie sztuki minimal. W Polsce jego dzieła są obecnie niesłychanie popularne, cieszą się również wielkim zainteresowaniem kolekcjonerów na rynkach światowych. W ubiegłym roku ceny jego 4 dzieł przekroczyły poziom 1 miliona złotych. Ostatnim najważniejszym dziełem artysty był projekt wejść oraz identyfikacja 7 stacji dla II linii metra warszawskiego.

– Ponadczasowa sztuka Fangora a także światowej klasy architektura, to odrębne światy, które mają jednak wiele wspólnego. Jednym z takich elementów jest inżynieria, którą widać w niesamowicie konsekwentnych pracach Fangora. Drugi to detal, który jest szalenie ważny, zarówno w pracach artysty, jak i w dobrej, ponadczasowej architekturze. Nie da się stworzyć takich obrazów, bez analizy każdego milimetra przenikających się barw. Gra kolorów na obrazach i świateł na budynku Cosmopolitan, to właśnie połączenie architektury i sztuki na najwyższym poziomie – mówi Karolina Kaim, prezes Tacit Investment.

Przed nami dwa ostatnie dni, podczas których będzie można podziwiać obrazy Wojciecha Fangora na 42 piętrze apartamentowca Cosmopolitan Twarda 4. To najbliższa sobota i niedziela między godz. 14 a 19. Wstęp bezpłatny.

Comments

comments

93
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...