Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy. Godzina dla Ziemi WWF 2021

Informacja Prasowa - 03.03.2021
215

Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy. Godzina dla Ziemi WWF 2021

Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy. Godzina dla Ziemi WWF 2021

Po raz czternasty ruszyła akcja Godzina dla Ziemi WWF. WWF Polska zabiera nas w sentymentalną podróż po osadzonym w przyszłości, wirtualnym muzeum Bałtyku. W spocie kampanii w roli przewodnika występuje Hubert Urbański. Celem akcji jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń Morza Bałtyckiego oraz zebranie podpisów pod petycją na stronie www.godzinadlaziemi.pl

A co jeśli Bałtyk, jaki pamiętamy zobaczymy już tylko w muzeum? – słyszymy głos Huberta Urbańskiego, w spocie nagłaśniającym akcję. Przenosimy się do wirtualnej przestrzeni wyobrażonego, osadzonego w przyszłości muzeum, w którym wystawione są eksponaty związane z morzem. W tle słyszymy refren niezapomnianego przeboju Ireny Santor „Już nie ma dzikich plaż”. Na wykreowanych w technologii 3D rzeźbach takich jak: muszla sercówki, morświn, dorsz, kuter rybacki, czy zamek z piasku widzimy fragmenty materiałów filmowych pełnych wspomnień sprzed dekad, nakręconych nad polskim morzem. Wspominamy wspólnie to, co najlepiej kojarzy nam się z Bałtykiem: zachody słońca, skakanie po falach, zabawy w piasku i zbieranie muszli, ale i malowniczy widok kutrów rybackich na morzu. 

W filmowej opowieści połączyliśmy nostalgiczne obrazy z przeszłości z niepokojącym obrazem przyszłości – opowiada Monika Sidorowicz z agencji sidorowicz.co, która stoi za kreacją kampanii – Stało się standardem, że w kampaniach społecznych o tematyce zagrożeń ekologicznych przedstawia się mocne fakty na temat degradacji i straszy się odbiorców potencjalnymi scenariuszami przyszłości. Wspólnie z WWF Polska zdecydowaliśmy się pójść zupełnie inną drogą. W kampanii “Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy” odwołujemy się do sumy osobistych doświadczeń i emocji, które dla Polek i Polaków spędzających urlopy i wypady nad polskim morzem są bardzo uniwersalne. Jednocześnie prezentujemy perspektywę utraty tego, co wszyscy bardzo dobrze znamy i kochamy. Nostalgia to najlepsze słowo, które opisuje klucz koncepcyjny tej kampanii. Smutek i radość stoją tu obok siebie pokazując, że jest nadzieja na lepszą przyszłość, jeśli solidarnie i wspólnie zadziałamy teraz, podpisując petycję. Jesteśmy niezwykle wdzięczni Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie za udostępnienie nam zbiorów Polskiego Archiwum Filmów Domowych, które stały się ważnym elementem narracji tej kampanii – jako projekcje na obiektach w wirtualnej przestrzeni przenoszą odbiorców w inną czasoprzestrzeń – ich wspomnień. Dziękujemy Pani Irenie Santor, Panu Ryszardowi Szeremecie i Panu Krzysztofowi Loganowi Tomaszewskiemu oraz Polskiemu Radiu za możliwość wykorzystania w spocie utworu „Już Nie Ma Dzikich Plaż” – emocje, jakie niesie ta piosenka, pomagają nam wzmocnić nasz przekaz. 

Dla każdego ziarenka piasku, w każdym zamku. Działajmy w imię tego, co kochamy w Bałtyku

Presja wywierana przez człowieka na Morze Bałtyckie może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Zapobiegać im miały działania wynikające m.in. z prawa Unii Europejskiej, które zobowiązało nas do osiągnięcia dobrego stanu środowiska Morza Bałtyckiego do roku 2020. Celu nie osiągnięto, a sytuacja Bałtyku się pogarsza. Dlatego to ochrona Morza Bałtyckiego stała się tematem polskiej edycji globalnej akcji Godzina dla Ziemi WWF, największej ekologicznej inicjatywy na świecie. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach. Akcja od lat inspiruje do działania z przekazem, że warto walczyć o nasz dom – Ziemię. 

Hubert Urbański tak wypowiada się o swoich motywacjach do wsparcia akcji:

„Degradujemy środowisko naturalne, w którym żyjemy w sposób niepohamowany i bezrefleksyjny. Najwyższy czas przestać udawać, że efekty takiego postępowania ominą nas bokiem. Całym sercem popieram akcję ratowania Morza Bałtyckiego. To nie tylko środowisko, które mamy do ocalenia, to również suma naszych przeżyć, które nas definiują i do których cały czas wracamy”. 

Na stronie godzinadlaziemi.pl już można podpisywać petycję skierowaną do Premiera RP Mateusza Morawieckiego, mającej na celu ocalenie ekosystemu Bałtyku.

 Bałtyk umiera, a jego mieszkańcy znikają

 Na naszych oczach rozgrywa się walka mieszkańców morza o przetrwanie. Intensywne rolnictwo, lata nadmiernych połowów, zanieczyszczenie wód doprowadziły do znaczących zniszczeń środowiska naturalnego. Bałtyk ze względu na swoją specyfikę, zamkniętego akwenu położonego w głębi kontynentu, jest morzem bardzo wrażliwym, a wymiana wody następuje w nim wolno. Obecnie do największych problemów z jakimi mierzy się Morze Bałtyckie należą brak zrównoważonego rybołówstwa, martwe strefy – przydenne obszary całkowicie pozbawione tlenu, sieci widmo – zagubione lub w inny sposób utracone narzędzia połowowe, które dryfują w morzu i wciąż łowią. Nadal mają miejsce nielegalne połowy ryb na Morzu Bałtyckim oraz stosowane są praktyki połowowe o negatywnym wpływie na środowisko przyrodnicze Bałtyku, w tym na gatunki chronione i zagrożone (np. ptaki i ssaki morskie). 

„Kondycja Bałtyku jest bardzo słaba. Dlatego apelujemy do polityków o wypełnienie zobowiązań i zapewnieniu ratunku dla ekosystemu Morza Bałtyckiego. –  mówi Anna Sosnowska z WWF Polska – Nie tylko dla morskiej fauny i flory, ale też dla lokalnych społeczności, w tym rybaków, których morze utrzymuje i dla wszystkich, którzy kochają odwiedzać Bałtyk i na jego wybrzeżu tworzyć nowe wspomnienia.”

Czas płynie, dołącz do akcji Godzina dla Ziemi WWF i podpisz petycję

 Na finał akcji Godzina Dla Ziemi WWF, 27 marca o 20:30 w symbolicznym geście solidarności z przyrodą i planetą, na całym świecie zgasną światła. Wyłączamy światło na godzinę zarówno w domach, jak i obiektach publicznych – zabytkach, budynkach rządowych, obiektach miejskich i komercyjnych. 

Przez cały marzec trwa również akcja na Instagramie, w której każdy może podzielić się sentymentalnym zdjęciem znad Bałtyku, oznaczając je #godzinadlabałtyku i @wwfpolska, zachęcając innych do podpisania petycji.

 Podpisz petycję i dowiedz się więcej: godzinadlaziemi.pl

Zobacz spot kampanii

Śledź WWF Polska na Instagramie i Facebooku.

Obserwuj WWF Polska na Twitterze

Godzina dla Ziemi WWF 2021 – 27 marca 2021: zgaś światło na 60 minut o godzinie 20:30

 Podziękowania: Możliwość wykorzystania utworu „Już Nie Ma Dzikich Plaż” i licencja na jego wykorzystanie dzięki uprzejmości archiwum Polskiego Radia, Ireny Santor, Ryszarda Szeremety i Krzysztofa Logana Tomaszewskiego. Nagrania archiwalne znad Bałtyku wykorzystane w spocie pochodzą z Polskiego Archiwum Filmów Domowych, projektu realizowanego przez Filmotekę Artystyczną Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Towarzystwo Przyjaciół MSN.

Comments

comments

215
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...